
Скорочення чисельності українського війська на початку 2000 років спричинило масове зникнення військових частин. Одні успішно перебудували для потреб мешканців міст, другі так і стоять руїнами. Без сумніву, других більше. Нікому більше не потрібні, вони потроху зрівнюються із землею: фундаменти будівель просідають, стіни тріскають, стелі падають.
Така доля спіткала й військову частину у Чернівцях на вулиці Васіле Александрі. Розформована ще 2003 року, тепер вона схожа на руїни повоєнного міста: в будівлях уціліли лише стіни та фундамент, дахи ж повністю діряві, а територія поросла бур`янами і деревами. 18 гектарів землі просто пропадає.
Тим не менше, це не заважає у невеликому приміщенні медчастини проживати трьом сім`ям колишніх військовослужбовців. Ще 2006 року житлово-експлуатаційний відділ Міноборони у Чернівецькій області дав дозвіл сім`ям на проживання у цьому приміщенні.
На ремонт квартири пішло півмільйона гривень
- Раніше тут не було ні вікон, ні дверей, дах протікав, - каже майор запасу Володимир Дудка, наразі мешканець військової частини. – Ми вивезли з будівлі два КАМАЗи сміття. Всередині все замокло і покрилося пліснявою. Але, простоявши в черзі за квартирою 25 років, ми вирішили, що жити тут можна, проте доведеться вкласти капітальні гроші. Тричі я судився, і на останньому суді визнали, що маю право тут проживати. На ремонт моєї квартири пішло півмільйона гривень.
Сім`ї мають доступ лише до колишньої медичної частини, на решту території заходити заборонено. Екс-військовослужбовці зробили зручний під`їзд, за власний кошт підвели воду, каналізацію, газ, світло, адже жодних комунікацій не було. Сплачують за них напряму до місцевих органів влади. Зробили капітальний ремонт, замінивши практично все: від підлоги до стелі, залишився лише фасад. Біля дому є гойдалка, басейн, дитячий майданчик, навіть невеличка пасіка.
Військові об`єкти, на яких багато років живуть люди, і досі перебувають на балансі Міноборони
- Якби цей будинок передали нам у власність, ми б давно зробили ремонт фасаду. Він надто дорогий, і поки будинок перебуває на балансі Міноборони, нема сенсу починати ремонт, - додає В. Дудка.
Виходить, що люди на свій страх і ризик зробили ремонт у приміщенні, яке на ладан дихало. Жити на території покинутої частини вони можуть, а ось земля їм не належить, жодних документів на будівлю, крім судових рішень, вони теж не мають.
Голова Садгірської районної ради у Чернівцях Юрій Бурега запевняє, що не раз звертався до обласної влади з проханням передати військову частину у власність органів місцевого самоврядування.
- Разів 10 звертались до різних інстанцій, на кожному скликанні депутатів це питання порушували. А нам відповідали, що ця військова частина є об`єктом, який продаватимуть на аукціоні, але до продажу жодного разу справа не доходила, - розповідає Ю. Бурега. – Я вже 9 рік є головою районної ради, і за весь цей час нічого не відбулось. Це ж така територія для інвестора! Людей забезпечили б житлом.
Раптом що – із речами на вихід
Через складну ситуацію в державі цілком можливо, що покинуті військові частини в подальшому використовуватимуть для розміщення на їхніх територіях перспективного складу збройних сил. Як же бути людям, що проживають у їхніх приміщеннях? В такому разі Міноборони будь-коли може наказати покинути їхню територію. А ось куди виселити людей звідти – невідомо.
В. Дудка стверджує, що їм в такому разі обіцяли виплатити по півмільйона гривень компенсації і забезпечити житлом. Віриться в це мало, адже коштів Міноборони не вистачає на утримання військових, про якісь компенсації вже і не йдеться.
Військовим 300-го полку бракує грошей і квартир
І таких прикладів у Чернівцях декілька. На вулиці Івана Підкови є військове містечко – 179 квартир у триповерхових житлових будинках, у яких проживають садгірці. До речі, не всі з них колишні військові. Живуть там і вчителі, і двірники. За свої кошти люди зробили ремонти, провели автономне опалення, адже від центрального від`єднали. Ці житлові будинки передано на обслуговування Саргірській райраді, проте земля, на якій вони збудовані, до сьогодні перебуває у власності Міноборони. Там постійно ведуть будівництво. Але незаконно, і вплинути на цей процес районна рада не може. Це ніби залізти до сусіда в город. Залізти можеш, а зробити щось права не маєш. Люди цим занепокоєні, бо навіть для того, щоб звести гараж, потрібно підписати стоси паперів і пройтися низкою інстанцій.
Про покинуті військові містечка у Міноборони ні сном, ні духом…
На наш запит у прес-службі Міністерства оборони України відповіли, що всі військові містечка на території Чернівців вивільнені, тобто вже передані на баланс міської громади. Ні про військову частину на Александрі, ні про військове містечко на Івана Підкови вони і словом не обмовились. Закрадається підозра, що міністерські чиновники просто не знають, скільки в них військових об`єктів і у якому вони стані.
Здається, ніхто й не хоче братися за вирішення цієї проблеми. Бо в такому разі доведеться переробляти всю документацію. А ця марудна справа мало кого приваблює. За роки, відколи ці військові об`єкти пустують, проблема з передачею їх у власність місцевих громад так і не зрушила з мертвої точки. А ще кілька років, і доведеться витрачати кошти, щоби просто розчистити територію. Адже відновлювати там вже практично немає що.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар