
Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте та голова уряду Данії Метте Фредеріксен приймали Столтенберґа та лідерів Польщі, Румунії, Латвії, Португалії та Бельгії напередодні саміту НАТО, який заплановано на 29-30 червня в Мадриді.
Західні країни повинні надіслати Україні більше важкого озброєння для протидії російській агресії на сході країни, заявив 14 червня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ. «Так, Україна повинна отримати більше важкого озброєння», – зазначив Столтенберґ на пресконференції в Гаазі після зустрічі з лідерами сімох країн НАТО перед самітом, який має відбутися наприкінці червня.
За словами генерального секретаря, НАТО вже «посилює» постачання, а його посадовці зустрілися 15 червня, аби обговорити подальшу підтримку, в тому числі важкою зброєю.
«З точки зору озброєння, ми єдині в тому, що дуже важливо, аби Росія програла війну. І, оскільки ми не можемо мати пряму конфронтацію між військами НАТО та Росією, нам потрібно зробити так, щоб Україна могла вести цю війну, щоб вона мала доступ до всього необхідного озброєння», – сказав очільник НАТО журналістам.
Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький на пресконференції, своєю чергою, висловив думку, діями Захід, наразі, недостатньо підтримує Україну. «Ми недостатньо зробили для захисту України, підтримки українського народу, підтримки його свободи та суверенітету. І тому я закликаю, прошу вас зробити набагато більше для доставки зброї, артилерії в Україну. Це їм потрібно для захисту своєї країни», – заявив він. - Поразка України означала б «провал і катастрофу для Європейського союзу, наших цінностей і НАТО».
Усі ставлять можливість переламу у пряму залежність від першого і головного чинника – наявності нових і сучасних озброєнь
Столтенберґ сказав, що лідери НАТО «погодять значне посилення своєї позиції» на саміті в Мадриді. Альянс має забезпечити «ще вищу готовність» і посилити власні озброєння вздовж східного кордону після вторгнення Росії в Україну, додав він.
Заклики України надати важке озброєння стали ще гучнішими в останні тижні, позаяк російські війська мають перевагу на сході країни. Як заявила 14 червня заступниця міністра оборони України Ганна Маляр, західні партнери наразі передали Україні близько 10% озброєнь, про які просив Київ. Україна, за її словами, очікує від засідання Контактної групи з оборони України у форматі «Рамштайн» озвучення чітких часових рамок щодо надання допомоги.
Перелом на фронті треба готувати
Історія знає чимало переламів у війнах, коли ворог, який наступав, змушений був оборонятися, чи взагалі був розбитий. Нинішнє вторгнення росії в Україну найчастіше порівнюють із «Зимовою війною» Радянського Союзу проти Фінляндії 1939-1940 рр., яка хоч і завершилася тим, що фіни відстояли незалежність та завдали величезних втрат радянським силам, але Фінляндія при цьому втратила близько десятої частини своїх територій.
Україна 2014 року у війні втратила вже більше, і при цьому в Києві періодично говорять, що українська армія здатна здійснити перелам та відкинути росіян до позицій лютого 2022-го чи навіть лютого 2014-го.
Завдання із перехоплення стратегічної ініціативи для України нелегке, кажуть українські та іноземні військові оглядачі. Але не є неможливим.
Зброя – перший фактор
Озброєння, перш за все артилерія, а не формальна кількість бійців у обох арміях - основний чинник для нинішньої війни. Від цього залежить здатність ЗСУ проводити ефективні контратаки. «Контрнаступ ЗСУ реальний, але він може відбутися тільки завдяки надходженням західного озброєння», - каже військовий експерт Олег Жданов.
За його словами, йдеться про дуже значні кількості, адже сотня гаубиць М777 тільки частково змінює ситуацію на фронті. ЗСУ потрібні бригадні комплекти: 200, 300, 400 одиниць такого озброєння. Потрібне стовідсоткове переозброєння сучасними зразками.
«В ідеалі для серйозного контрнаступу потрібне значне посилення ствольної та реактивної артилерії, бронетехніки, авіації та ППО», - перераховує потреби ізраїльський військовий експерт Давид Гендельман. - Авіація, як ми бачимо, досі питання складне і політично делікатне, й поки що не факт, що західні країни змінять свою позицію щодо постачання Україні авіації. Колишні афганські гелікоптери Мі-17 це добре, але це не літаки.
Про передачу ЗСУ німецьких зенітних танків «Gepard» німецьке міноборони оголосило ще у квітні, перші 15 таких машин очікують в Україні лише у липні. «Щодо танків, після польських та чеських Т-72, ми поки що зрушень не бачили, німецькі «Леопард 1» не поставлені, повідомлення про іспанські «Леопард 2» не підтверджені», - додає ізраїльський експерт.
Стосовно обсягів допомоги артилерією, то тут, за словами Д. Гендельмана, можна спостерігати, «як мінімум, початок серйозних кількостей. Близько сотні М777, потроху «Цезарів», FH70, М109, Zuzana-2, Krab, обіцяють трохи PzH-2000 і т. д. По реактивних системах залпового вогню початок поставок HIMARS з США та M270 з Британії».
Черговий фактор – бійці
Ще один чинник можливого стратегічного переламу у війні - особовий склад армії. «Обидві сторони зазнають втрат, поступово вибивається кадрове ядро, мобілізовані чи добровольці загалом неспроможні якісно замінити втрачених, навіть якщо їх вистачитиме кількісно», - каже Д. Гендельман.
У цій ситуації на конкретному напрямку чи ділянці стійкість особового складу може просісти до самовільного залишення позицій чи масової здачі у полон. У війні на виснаження за цим треба стежити особливо ретельно, - звертає увагу ізраїльський військовий експерт.
Підготовкою резервів вже посилено займається українська армія через мобілізацію та формування нових підрозділів. Цим намагається займатися і ворог через так звану «приховану мобілізацію», коли офіційно мобілізацію і не оголошують, але залучають до російської армії максимальну кількість людей через короткострокові контракти чи у форматі «добровольців».
Британський експерт Глен Грант акцентує, що Україні вкрай важливо буде правильно побудувати свої сили для контрнаступу. «Є варіант відвести з фронту нинішні кадрові бригади та переозброїти їх в тилу, замінивши бригадами тероборони», - каже він. - Інший варіант - створити механізовані підрозділи з нуля. Питання до другого варіанту полягає в тому, чи вистачить підготовлених, кваліфікованих і досвідчених командирів, щоб за короткий час привести нові підрозділи до боєздатності в умовах маневреної війни без кардинальної зміни принципів набору особового складу».
За його словами, в українській армії є справді гарні офіцери, але вони, як правило, залучені до виконання інших задач, ніж підготовка свіжих підрозділів. Тоді як варіант переозброєння професійних бригад матиме перевагу в тому, що у цих бригад вже буде злагодженість та досвід, яких не матимуть нові підрозділи.
Коли зможемо контратакувати
Загалом військові експерти допускають можливість українського контрнаступу навіть до кінця літа (як про це казав, наприклад, голова військової розвідки Кирило Буданов). Але всі ставлять можливість переламу у пряму залежність від першого і головного чинника – наявності нових і сучасних озброєнь.
«Якщо темпи постачання озброєнь прискоряться, то теоретично це можливо, при швидкому освоєнні техніки особовим складом та розгортанні достатньої ремонтної інфраструктури. Але питання в тому, чи можна передбачити поведінку західних країн і чи реальне різке зростання поставок, - розмірковує Д. Гендельман.
«Ми зможемо перемогти, лише тоді, коли станемо сильнішими від росіян на всіх ділянках фронту. Коли зможемо підвищити боєздатність наших кадрових військ, поповнити їх нових озброєнням, побудувати сучасну систему управління вогнем, сучасну систему розвідки і корегування артилерійського вогню, відпрацювати злагодженість та тактику застосування танків. Тоді ми підемо вперед», - розповідає на своєму YouTube-каналі військовий оглядач Юрій Бутусов.
О. Жданов вважає, що ЗСУ мають відповідний досвід великих наступів: «2014 року генеральний штаб ЗСУ спланував контрнаступальну операцію, яка успішно йшла на Донбасі до оголошення першого перемир'я. Тобто ЗСУ спроможні планувати і здійснювати такі масштабні наступальні дії. Все впирається у наявність озброєнь. Тому західне озброєння для ЗСУ – це критично важливо, - підсумовує він.
Степан Крайняк
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар