
«Повне перезавантаження влади» дісталося і до Центральної виборчої комісії. П 'ятниця, 13-го, стала чорним днем для сформованого торік її складу. Парламентарії 341 голосом підтримали подання про дострокове звільнення 16 членів ЦВК.
Кажуть, що є офіційні й кулуарні причини того, чому Зеленський зважився на такі радикальні рішення.
Офіційна версія: погано працювали
Проєкт постанови про дострокове звільнення членів ЦВК президент вніс на розгляд парламенту 9 вересня. Згідно із законом, склад ЦВК формують раз на сім років. Нинішній склад Центрвиборчкому було оновлено торік 20 вересня, тобто пропрацювала лише рік. Але, на думку Зеленського, працювала не так вже й добре – «неодноразово проявляла недостатню виваженість або навіть політичну упередженість».
Зокрема, зуб на ЦВК у команди Зе з'явився через ситуацію по 198-му округу. Комісія визнала переможцем по цьому округу самовисуванця Сергія Рудика. «Слуги народу» в судовому порядку довели, що виграш «переможець» отримав не зовсім чесно.
11 вересня профільний комітет парламенту підтримав подання президента. Присутня на цьому засіданні глава ЦВК Тетяна Сліпачук звинувачення в заангажованості заперечувала. По кожному «сумнівному» рішенні ЦВК була готова давати вичерпне пояснення. Наприклад, Сліпачук розповіла, що, справді, у 169-му окрузі у Харкові ЦВК відмовлялася реєструвати кандидата від «Слуги народу» Олександра Куницького, оскільки він «публічно визнав своє іноземне громадянство, і те, що подані ним документи не відповідають обставинам». Але в підсумку Куницького було зареєстровано і він виграв вибори, обійшовши відомого соратника Порошенка Олександра Грановського.
- Питання про звільнення членів ЦВК поставить під сумнів легітимність виборів, якими Україна може пишатися, - назвала загрози можливого кадрового рішення Сліпачук.
Не підтримали рішення Зеленського і громадські організації. У Комітеті виборців України заявили, що на сьогодні немає підстав для такого кадрового рішення. Схожу заяву оприлюднили представники громадянської мережі «Опора». Громадські працівники відзначають, що претензії щодо дій ЦВК під час виборів не привели до порушень виборчих прав. Тому ініціатива президента дає підстави говорити про «партійний інтерес» у процесі ротації.
Неофіційні версії перевиборів ЦВК
І якщо офіційна версія дострокового звільнення членів ЦВК одна, то неофіційних – як мінімум три. У кулуарах великої політики обговорюють, що рішення «Слуг народу» було абсолютно прогнозованим, і воно повинно виправити кадрову політику екс-президента Порошенка і його команди. Мовляв, рівно рік тому коаліція сформувала ЦВК практично під одну людину.
- Було враховано, в основному, тільки побажання БПП і «Народного фронту». Від «Батьківщини» в ЦВК потрапила лише одна людина, а від «Опоблоку» (нині ОТЗЖ) – взагалі нікого. Логічно, що «Слуга народу», яка має найбільшу фракцію в парламенті, вважає, що має право на переважаюче представництво в ЦВК. Свій інтерес мають і «Батьківщина», і ОТЗЖ, які голосували «за», - вважає політолог Тарас Загородній.
Офіційна підстава розпуску ЦВК – «неодноразово проявляла недостатню виваженість або навіть політичну упередженість»
Кадрове оновлення ЦВК вигідно «Слузі народу», зважаючи на чергові місцеві вибори. Хоча не виключено – й дострокові. Наприклад, ходять активні чутки, що перезавантаження Київради можливе вже у грудні цього року, а міськради в містах-мільйонниках можуть обрати в квітні 2020-го. Тому важливо, хто і як буде рахувати голоси.
- Ну і, до речі, новий ЦВК буде відповідати не тільки за найближчі місцеві вибори. У теорії це ще і референдуми, і дострокові парламентські. А може, і вибори на Донбасі, - припускає політолог Михайло Кружлій.
Окремі експерти дивляться на дострокове перезавантаження ЦВК, враховуючи інформацію про те, що Зеленський можливо буде реалізовувати по Донбасу так звану «формулу Штайнмайера». Її алгоритм передбачає паралельне виконання політичних пунктів і питань безпеки.
- Якщо влада буде реалізовувати «формулу Штайнмайера», то місцеві вибори в ОРДЛО треба буде визнати і українській ЦВК, надавши консультативну підтримку і таке інше. Цей склад комісії навряд чи погодиться на таке. Тому питання відставки центрвиборчкому прив'язаний не тільки до зміни влади в Києві й Дніпрі, - вважає народний депутат 8-го скликання Верховної Ради, ексглава КВУ Ігор Попов.
Озвучують експерти ще одну причину. Правда, вона виглядає дещо фантастично.
- Перегляд виборів на мажоритарних округах. Як прецедент - ситуація на 198-му окрузі. Заднім числом можуть переглянути підсумки виборів на окремих мажоритарних округах. Це, звичайно, буде свавілля, але як кажуть, що дозволено Юпітеру, не дозволено бику, - допускає Т. Загородній.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар