
Одним із перших про повернення в Україну заявив екс-глава Адміністрації Президента часів Віктора Януковича Андрій Портнов. Він прогнозує, що «приземлиться» в «Борисполі» вже цього місяця.
- Так, обов'язково. Я у травні буду в Україні, - заявив Портнов, відповідаючи на запитання, чи повертається він з еміграції після перемоги Володимира Зеленського.
Портнов покинув країну відразу після Євромайдану. Оселився у Відні. В Україні проти нього було відкрито кримінальне провадження за підозрою в привласненні державних коштів (2017 року закрито) і за статтею «держзради» (ще розслідується).
Про своє швидке повернення заявив і олігарх, колишній глава Дніпропетровської ОДА Ігор Коломойський. «У мене були плани повернутися в Україну між першим і другим туром. Але у зв'язку з тим, що така гостра політична боротьба, і щоб не вносити сум'яття, переполох, тому я вирішив тут спокійно відсидітися і не нервувати нікого в Україні», - заявив Коломойський в інтерв'ю «Схемам».
Олігарх не з'являвся в Україні від 2017 року. Він жив то в Швейцарії, то в Ізраїлі. В одному з інтерв'ю Ігор Коломойський заявив журналістам, що не приїжджає в Україну, оскільки побоюється, що його можуть затримати, швидко відкривши кримінальне провадження і надумано звинувативши у фінансових махінаціях по «Приватбанку». Перед другим туром суд визнав націоналізацію «Привату» незаконною. Коломойський, звісно, задоволений.
Нібито вже купив квиток до України екс-глава Одеської ОДА Михайло Саакашвілі. «Я звернувся з офіційним листом до міністра внутрішніх справ, голови прикордонних військ та голови СБУ, щоб вони скасували обмеження, які було введено стосовно мене, - заявив Саакашвілі. - Я повинен мати право повернутися в свій будинок у Києві й обов'язково так і зроблю».
У лютому 2018 року Державна прикордонна служба України заборонила Михайлу Саакашвілі в'їжджати в Україну протягом трьох років.
Експерти констатують, що «втікачі», яких вже засуджено, або які фігурують в кримінальних виробництвах, навряд чи будуть поспішати до України відразу після інавгурації президента
Наміри повернутися в Україну устами свого адвоката Віталія Сердюка озвучив екс-президент України Віктор Янукович. «Ми над цим працюємо з перших днів боротьби за його права. Обрання Зеленського жодним чином не впливає на саме бажання Віктора Януковича. Так само, як це не впливає на нашу процесуальну роботу: як боролися, так і будемо боротися. Звичайно, на території Російської Федерації Віктор Янукович перебуває тимчасово і вимушено», - заявив Сердюк.
У січні 2019 року Віктора Януковича визнано в судовому порядку винним у державній зраді й засуджено до 13 років позбавлення волі. Янукович втік з України у лютому 2014 року.
Повернуться багато, але не Янукович
Експерти констатують, що «втікачі», яких вже засуджено, або які фігурують у кримінальних виробництвах, навряд чи будуть поспішати до України відразу після інавгурації президента Володимира Зеленського.
- Якщо, умовно, вони завтра прилітають в Україну, то їх відразу ж повинні затримати в аеропорту і доставити в суд для обрання запобіжного заходу, - каже адвокат Іван Ліберман. - Припускаю, що деякі можуть повернутися через кілька місяців. І цей час їхні адвокати використають для того, щоб домогтися закриття кримінальних проваджень або перегляду судових рішень у судах вищих інстанцій.
Політологи вважають, що частина «ексів» повернуться, але точно не Віктор Янукович.
- Коли відбувається зміна влади, завжди настає момент відлиги. Багато хто може повернутися, наприклад Портнов і Саакашвілі. Але - не Янукович. Він не повернеться. По-перше, його тут ніхто не чекає - політичних соратників у нього вже в Україні немає, всі від нього відвернулися, так само як відвернувся колись рідний його електорат південного сходу країни. По-друге, для повернення потрібно переглянути судовий вердикт, а це справа не одного дня, місяця, а можливо, і року, - міркує політолог Андрій Золотарьов.
Відновлення слідства
З тієї ж причини - наявність кримінальних справ та оголошення у внутрішній розшук (в міжнародному, нагадаємо, було відмовлено) - не можуть повернутися в Україну екс-міністр МВС Віталій Захарченко, екс-генеральний прокурор Віктор Пшонка, колишній глава АП Андрій Клюєв, колишній головний банкір Сергій Арбузов і багато інших топ-чиновників часів Януковича. Їх повинні затримати, а вже потім суд будуть думати: посадити в СІЗО або відпустити під домашній арешт. Як це було 2012-го зі скандально відомим майором Мельниченком.
Та й Михайло Саакашвілі напевно не буде поспішати. Слідство про його співучасть у злочинній організації, яка нібито планувала державний переворот, призупинено. Але можуть поновити будь-коли.
Степан КРАЙНЯК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар