
У США 3 листопада завершилися вибори президента. За посаду глави держави боролися чинний глава Білого дому Дональд Трамп і ексвіцепрезидент Джозеф Байден.
Уже 2 листопада були відомі перші підсумки голосування – в місті Діксвілл-Нотч штату Нью-Гемпшир виборці визначилися: Джо Байден отримав 5 голосів, Дональд Трамп - 0. Проголосували і мешканці невеликого містечка Міллсфілд в штаті Нью-Гемпшир. За підсумками, Трамп набрав 16 голосів, а Байден - 5.
Після президентських виборів у США світу, можливо, доведеться приготуватися до чергової політичної трансформації, як це було 2016 року. Тоді до влади прийшов Дональд Трамп, і вся усталена з часів розпаду СРСР світова політика почала валитися як картковий будиночок. Трамп тоді знехтував усіма звичними міжнародними інститутами, зв’язками та зобов’язаннями. Можна тільки уявити, що буде, якщо він вдруге стане президентом США. Але чи поверне «все на круги своя» у світовій політиці Джо Байден, також наразі невідомо.
НАТО - у зоні небезпеки
Відмінною рисою зовнішньополітичного стилю Дональда Трампа є нехтування чинними союзами та зобов’язаннями. За час свого президентства він засумнівався в ефективності та користі навіть НАТО. І через це посварився зі своїми європейськими союзниками по Альянсу. А надалі він взагалі може стати «могильником блоку». Його колишній радник з національної безпеки Джон Болтон сказав, що в разі переобрання на другий термін «політичні обмеження для нього здебільшого спадуть», і США можуть взагалі вийти з НАТО. «Думаю, на другому терміні це можливо. Думаю, це буде дуже великою помилкою для Сполучених Штатів. Багато рішень Трампа щодо питань внутрішньої безпеки не ґрунтуються на критеріях конкретних варіантів політики. Вони ґрунтуються на його особистих судженнях про те, до яких наслідків для внутрішньої політики приведе те чи інше рішення», - сказав Болтон.
Якщо на президентських виборах переможе Дональд Трамп, чиновники очікують демонстрації у великих містах з демократичною більшістю в усій країні, особливо Нью-Йорку і Вашингтоні
При цьому він заявив, що без США Альянс існувати взагалі не зможе. «Я думаю, це буде помилка, дуже велика помилка для Заходу в цілому. Так що фактичний розвал НАТО, про який зараз ми, очевидно, можемо говорити тільки гіпотетично, але якщо він станеться - це створить набагато більш хаотичний світ, ніж ми маємо сьогодні», - заявив колишній радник Дональда Трампа. На цьому тлі Росія потирає руки.
Україна може сподіватися
Очевидно, що наша країна не входить до переліку пріоритетів Трампа, тому аналітики вважають – якщо його переоберуть, політика щодо України буде, в кращому разі, досить прохолодною. «Якщо Трамп переможе, я боюся зовнішньої політики, яку він може проводити щодо України, НАТО і Росії», - прогнозує експосол США в Україні Стівен Пайфер.
Але це не означає, що в разі перемоги Трампа все для нас втрачено. Інший експосол Джон Гербст вважає, що політика США стосовно України буде такою ж, «незалежно від того, хто виграє майбутні вибори». Гербст каже, що люди в адміністрації Трампа і більшість республіканців у Конгресі цілком усвідомлюють небезпеку недружньої зовнішньої політики Кремля, втручання у внутрішні справи США. Зрештою, серйозну фінансову і військову допомогу Києву американці почали надавати саме при президенті-республіканцеві. І це заслуга істеблішменту Республіканської партії, яка і при «Трампі-2» буде зацікавлена надавати допомогу Україні як передовій лінії протистояння з Росією.
Із Джо Байденом спіпраця може бути дещо активнішою. Він досить добре знає нашу країну і підтримує її євроатлантичний вектор. При президенті Обамі Байден багато разів відвідував Україну, спостерігав за військовою підтримкою, яку надавали США у зв’язку з анексією Криму і подіями на Донбасі. Він вже зараз пропонує розширити «нормандський формат» за рахунок США.
А тимчасовий повірений у справах США в Україні Крістіна Квін під час зустрічі з першим заступником міністра українського МЗС Еміне Джапаровою підтвердила, що Америка також готова до співпраці над створенням ініційованої Україною Кримської платформи з повернення півострова.
Росія – в очікуванні «Трампа-2»
Демократ Джо Байден вважає, що найбільшу загрозу для Сполучених Штатів на міжнародній арені представляє Росія. І такий тон дає Києву надію на те, що Білий дім при Байдені не піде на жодні компроміси з Москвою з приводу України.
Що ж стосується Дональда Трампа, то від нього можна очікувати нових спроб поліпшити відносини з Москвою, яка зацікавлена в його переобранні. «Кремль підготував варіанти для будь-якого можливого сценарію. Кращий сценарій для Москви - це перемога Трампа, адже вони вірять, що з ним буде можливо укласти угоду або цілу низку угод. «Трамп-2» буде відрізнятися від «Трампа-1», і йому, як передбачають, буде простіше укладати різні угоди під час другого президентського терміну», - пише німецьке видання «Bild».
Тому в Кремлі з нетерпінням чекають фіналу американських виборів. «І роблять те, що вміють найкраще: зухвало втручаються. Влада США повідомила, що російські хакери взяли на приціл десятки мереж адміністрацій американських населених пунктів і штатів. При цьому були вкрадені дані як мінімум двох серверів. Однак все це може бути лише передвісником того, що загрожує Сполученим Штатам після виборів у разі, якщо вони закінчаться не так, як сподівається Кремль», - пише «Bild».
Китай і надалі буде суперником
При Трампі відносини США і Китаю різко загострилися. Крім звинувачень у бік Пекіна у поширенні COVID-19, країни конфліктують навколо порушення демократії в Гонконзі, Тибеті і Синьцзян-Уйгурському автономному районі, а також щодо «спірних» районів Південно-Китайського моря і навколо Тайваню.
Саме на КНР нинішній президент США покладає провину за поширення коронавірусу. Через Китай, запевняє він, страждають американська економіка і мільйони американців, що позбулися своїх робочих місць. І Трамп вважає себе єдиною людиною, здатною поставити Пекін на місце.
Але і при Байдені американська політика щодо Піднебесної навряд чи сильно зміниться. «Що таке нова політика Байдена щодо Китаю? Це дуже схоже на Трампа», - пише «The Wall Street Journal», маючи на увазі, що Білий дім за будь-якого президента буде конкурувати з Пекіном.
Громадянське протистояння в США
З огляду на загострення виборчої кампанії, непримиренність позиції Трампа і Байдена практично з усіх питань і відповідну накрутку виборців, деякі експерти, та й влади, припускають громадянський вибух у самих США.
Як повідомляє CNN, Міністерство внутрішньої безпеки США проводить підготовку до можливих протестів, які можуть початися після 3 листопада. За інформацією джерел телеканалу, посилено готуються два відомства - Імміграційна та митна поліція і прикордонно-митна служба. Ці ж підрозділи залучали влітку для придушення заворушень у Портленді і Вашингтоні.
«У нас є групи, готові діяти в міру необхідності», - розповів CNN виконуючий обов’язки заступника секретаря національної безпеки Кен Куччінеллі.
Як уточнили джерела американського телеканалу, якщо на президентських виборах переможе Дональд Трамп, федеральні і міські чиновники очікують демонстрації у великих містах з демократичною більшістю в усій країні, особливо в Нью-Йорку і Вашингтоні. Якщо переможе Джо Байден, влада не очікує таких масштабних протестів.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар