
Уже два тижні в Україні триває період реєстрації та висування кандидатів на посаду президента. Традиційно політичні важковаговики не поспішають оголошувати про свої наміри. Вони вичікують, намагаються приурочити своє висування до якоїсь дати чи події. А в цей час їхні штаби вивчають «політичний ринок» та дії конкурентів.
Натомість політики меншого калібру наввипередки оголошують про свої наміри, реєструються, оголошують якісь гучні тези та імітують бурхливу діяльність.
Загалом цьогоріч на президентських виборах може бути зареєстрована рекордна кількість кандидатів на цю посаду – у межах 30 охочих.
Наразі в Україні триває перший етап виборчої кампанії – кандидати подають свої документи до ЦВК
Проте широкий загал знає хіба що п’ятірку-десятку політиків. Решта – виконує суто декоративну функцію. Тобто у кожного з кандидатів (назвемо їх умовно технічними) є своя чітко окреслена роль. І не так важливо, що українці декого з них навіть не знають. А їхня так звана політична діяльність обмежується хіба що заявами про наміри.
Наразі в Україні триває перший етап виборчої кампанії – кандидати подають свої документи до ЦВК. І уже є навіть восьмеро зареєстрованих (станом на 16 січня). Зокрема, Ігор Шевченко (екс-міністр екології), Віталій Скоцик (екс-голова Аграрної партії), Андрій Садовий (мер Львова), Валентин Наливайченко (екс-голова СБУ), Сергій Каплін (нардеп), Євген Мураєв (з партії «Наші»), полковник Анатолій Гриценко та самовисуванець Віталій Купрій.
Кандидатів буде десятки
Загалом кандидатів (потенційних кандидатів) можна наразі поділити на кілька умовних груп. Це ті, хто уже зареєструвався або подав документи до ЦВК. Інша категорія – хто лише оголосив про свої наміри та ті, хто потенційно буде обов’язково балотуватися у президенти (так звані важковаговики).
Бо, окрім зареєстрованих кандидатів, ще кілька людей заявили про свої наміри – це комік Зеленський, двоє колишніх соратників-«регіоналів» Бойко та Вілкул, «радикальний» Ляшко, полум’яний ленінець Симоненко та екс-голова СБУ Ігор Смешко (вперше за президентську булаву буде змагатися двоє колишніх очільників цього відомства).
Загалом уже зараз (згодом їх буде ще більше) оголосили про своє бажання балотуватися на посаду президента також Олександр Онищенко, Надія Савченко, Роман Безсмертний, Юрій Дерев’янко, Інна Богословська. Роман Насіров, Сергій Тарута, Мішель Терещенко, Руслан Кошулинський, Дмитро Добродомов, Ілля Ківа, Олександр Шевченко, Ольга Богомолець, Олександр Мороз, Геннадій Балашов, Олег Ярошевич… Є ще двоє кандидатів, які обов’язково позмагаються на виборах – це Порошенко та Тимошенко.
Водночас у ЦВК відмовили у реєстрації одному з кандидатів у президенти – так званому правозахиснику із Броварів. У нього були численні неточності в документах та не внесено 2,5 мільйона гривень застави.
Експерти кажуть, що вибори, скоріш за все, пройдуть у два тури, але очікувати якоїсь несподіванки від так званої «темної конячки» не варто.
- Тенденцій багато і деякі з них вже проявились. Є змагання соціально-економічного незадоволення, прагматичного підходу патріотичного захисту та є третій підхід – це пошук нових, не політиків, - заявив політолог Володимир Фесенко. - Абсолютно несподіваних кандидатів не буде. «Темні конячки» не стануть фаворитами. Зміни у таборі фаворитів – це можливо, але п’ятірка фаворитів не зміниться. Ми поки що не знаємо, чи братиме участь у виборах Вакарчук, це також вплине на рейтинги фаворитів. Кандидатів буде багато, буде встановлено рекорд. Буде близько 30.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Думка експерта

Можливо висунення Порошенка та Тимошенко, як кандидатів, відбудеться 22 січня – на День соборності. Це буде такий собі символічний крок. Загалом ми частково не враховуємо, хто спонтанно може висунути свою кандидатуру. Наприклад, як днями заявив про свої наміри Смешко.
А ще ж будуть обов’язково кандидати з прізвищами, як у лідерів перегонів. Або персонажів на кшталт Дарта Вейдера.
Загалом, можна чітко окреслити кілька категорій кандидатів у президенти. Насамперед, це п’ятірка лідерів. Тобто люди, які потенційно можуть потрапити до другого туру (потенційно це Тимошенко, Порошенко, Зеленський, Гриценко та Бойко). Інша категорія – це політики, які ведуть свої партії (політичні проекти) до парламенту. Вони чітко розуміють, що шансів перемогти у них немає, але їхня мета зовсім інша – це приціл на майбутні парламентські вибори.
Певну кількість кандидатів можна назвати технічними для поливання брудом опонентів. Їхня функція озвучувати те, чого собі не можуть дозволити топові кандидати.
Ще будуть суто технологічні кандидати – двійники (люди з прізвищами, як у найбільш рейтингових політиків). І зрештою, остання категорія – за рахунок цієї президентської кампанії підвищити власний рейтинг.
Це можуть бути артисти, спортсмени, шоумени тощо. Тобто у кожного з кандидатів буде своя роль. Наприклад, Симоненко, чия партія заборонена в Україні, висувається, аби показати свою присутність у політичному житті країни. Ігор Смешко – аби оголошувати компромат на опонентів.
А є ще низка кандидатів, які поки що не оголошували навіть про свої наміри. Це той самий Корчинський, хтось із «Правого сектору» (бо на минулих виборах свою кандидатуру висував Ярош). А ще про президентські плани говорив Іво Бобул.
Чим цікаві ці вибори – що тут надзвичайно складно спрогнозувати, хто може пройти у другий тур. Бо довіра до соціологічних досліджень десь така сама, як до соціальних мереж. Опитування показують одні результати, а на практиці виходить зовсім інше.
Також наразі не варто відкидати кандидатуру Вакарчука. Він поки що нічого не заявляє. Є інформація. що з ним наразі ведуть переговори різні штаби, аби він не висував свою кандидатуру, а навпаки – підтримав когось.
Вже після 5 лютого ми побачимо, скільки загалом кандидатів буде зареєстровано.
Щодо того, чи піде у президенти Гройсман – то, скоріш за все, ні. Шкода, бо він людина системна і в разі його підтримки тим самим Порошенком (аби він не висував свою кандидатуру) у нього є великі шанси на перемогу.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар