
У вівторок турецькі ВПС у своєму повітряному просторі збили військовий російський літак Су-24. Ще до того Туреччина неодноразово попереджала Москву щодо недопущення нею порушення повітряного простору. Але Кремль, у звичній для них формі, ігнорував такі застороги.
Звісно, згодом у кращих традиціях гебельсівської пропаганди Москва почала звинувачувати Анкару. Мовляв, літак не порушував повітряний простір Туреччини, а летів над територією Сирії.
Думка експерта
Навряд чи цей інцидент принесе зиск для України. Росія не перестане на нас звертати увагу. У них з’явилися на іншому фронті стратегічні неприємності. Але це нічого не змінює. Усі гучні заяви Москви – не більше, аніж балаканина.
У Росії вистачає ресурсів, щоб утримувати Україну в такому вигляді, як є зараз. Вони не проводять активних бойових дій, а тримають конфлікт у тліючому стані. На це не потрібно витрачати великих коштів. Щодо повномасштабних військових дій – то невідомо, чи зможе Росія витримати витрати на два фронти.
Для них страшніше, коли Україна справді стане заможною і багатою європейською країною.
Зараз Росія у Сирії випробовує нові методи та засоби ведення війни. Вона може потім опробовувати їх і у нас.
Туреччина – це не та країна, яка підігнувши хвоста почне просити пробачення і терпітиме витівки від Росії. Вони не дозволять себе бомбити чи будь-які військові дії.
Повірте, вони не будуть терпіти, щоб військові літаки іншої країни порушували повітряний простір. Це не Прибалтика чи Скандинавські країни. Там Росія постійно порушує повітряний простір, але адекватної відповіді не отримує.
Але тепер російські військові літаки більше не будуть порушувати повітряний простір Туреччини. Адже будуть втрачати свої кораблі. Вони отримали адекватну відповідь – ляпаса, а іншої тональності діалогу вони не розуміють. Лише після сильного удару до них приходить протверезіння
Росія проковтне цей випадок, а для власних людей буде продовжувати тиражувати гучні заяви та створювати інформаційний фон. Це звичайна показуха.
У Туреччини – одна з найсильніших та найбільших армій Європи. Вони члени НАТО і Росія не посміє завдати будь-яких військових ударів по території Туреччини.
У відповідь турецька сторона продемонструвала запис із радара. На якому чітко видно, що військовий літак кілька разів залітав на їхню територію. Окрім того, екіпаж корабля десять разів попереджав про порушення повітряного простору. Але пілоти не реагували на це.
Здавалось би, на тлі війни на Донбасі, анексії Криму, сирійського конфлікту, боротьбою з ісламською державою цей випадок – не більше, аніж прикрий інцидент. Людей Москва ніколи не жаліла, а літак, очевидно, вже вимотав весь моторесурс і його відрядили до Сирії, аби він там закінчив свої дні.
Проте є інші цікаві моменти. Насамперед під загрозою опинився так званий «Турецький потік».
Загострення відносин Росії і Туреччини через збитий турецькими ВПС російський військовий літак Су-24 може поставити під сумнів майбутнє проекту будівництва газопроводу «Турецький потік» в обхід України.
- Дії Туреччини і тональність російської влади не дають підстав для оптимізму лобістам цього проекту. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров вже скасував візит до Туреччини, запланований на 25 листопада. Одним із головних питань цього візиту мав стати новий газопровід, - сказав експерт з енергетичних питань, голова Комітету енергетичної незалежності України Іван Надєїн. - Враховуючи, що «Турецький потік» останні кілька місяців буксував через розбіжності у ціні на російський газ, є всі підстави прогнозувати, що найближчим часом це питання буде знято з порядку денного. Таким чином, до кінця наступного року нового газопроводу в обхід України не буде.
Старт проекту «Турецький потік» оголосили у лютому 2015 року, попередньо закривши інший – альтернативний проект «Південний потік».
Але навіть із самого початку цей «Турецький потік» був політичним проектом, ніж економічним, як будь-який інший проект будівництва газопроводу в обхід України.
Щоправда, інші експерти кажуть, що для України це нічого не змінить. Росія проковтне образу, залишивши для внутрішнього споживача пропаганду. Адже Туреччина – не країни Прибалтики чи Скандинавія.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар