Врешті Верховна Рада України ратифікувала Угоду про асоціацію з ЄС, попри значимість події, наразі мало хто може чітко роз’яснити, які преференції та вигоди матиме наша країна, на крок наблизившись до об’єднаної Європи. Водночас ЄС та світова спільнота вкотре заявили про застосування санкцій щодо агресора-Росії. Проте складається враження, що вони мають не більш, аніж декларативний характер. Відтак про ці та інші питання ми поспілкувалися з кандидатом економічних наук, доцентом кафедри теорії економіки та менеджменту Богданом Сторощуком.
- Чи справді є дієвими та відчутними санкції ЄС, США, Японії, Канади та інших розвинених країн щодо Росії? Чи не є вони лише декларативними, які Кремль абсолютно не відчуває і на які не реагує?
- Коли ми говоримо про санкції, то необхідно розрізняти їхній, скажімо так, короткотривалий та довготривалий ефект. Це насамперед. І їхній політичний ефект та економічний.
Санкції досить чітко обмежують Російську Федерацію в галузевому плані. По-перше, Захід надзвичайно довго йшов до запровадження цих санкцій. І тут не варто звинувачувати західні країни у нерішучості. Хай би як нам цього хотілося. Потрібно пам’ятати, що західна модель розвитку суспільства взагалі є моделлю демократичного характеру. Це означає, що будь-яке рішення не може бути ухвалено в певний момент вольовим способом. Необхідні певні демократичні процедури, які мають бути виконані і мають певний часовий вимір.
Тому коли нам хочеться щоб Росія, яка діє вкрай нахабно, неадекватно, порушуючи усі міжнародні норми та права, отримала одразу відсіч, ми повинні пам’ятати, що західні країни тим і відрізняються від східних, зокрема Росії чи України, що там для ухвалення важливих рішень потрібне проходження дуже важливих серйозних демократичних процедур.
Це є як плюсом, так і мінусом Заходу. Адже ми побачили, що в сучасних умовах Росія сформувала дуже серйозні виклики як для західних економічних систем, демократичних так, власне, і для західних оборонних систем. Зокрема для НАТО. Проблема в тому, щоб реагувати адекватно та швидко.
Тому санкції ухвалюють певною мірою довго. Але коли їх приймають довго, вони є такими, щоб могли діяти. І ефект вони також дають у віддаленій перспективі.
- А чи не є вони лише декларативними і задокументованими лише на папері?
- Спробуймо перелічити галузі, яких торкнулися санкції. Наразі санкції повністю захопили фінансовий сектор, майже цілком, крім короткотермінових кредитів до 90 днів. Коли негайно потрібно поповнити запас ліквідності. На понад 90 днів Росія брати гроші в Європи чи США брати не може. Йдеться про ті банки та підприємства, які тим чи іншим чином пов’язані з війною в Україні.
Йдеться про найкрупніші банки. А там усі найпотужніші банки мають державну частку і тому пов’язані з кредитуванням військово-промислового комплексу.
Друге – це, власне, військово-промисловий комплекс.
І третє – це енергетичний сектор. Крім «Газпрому», який постачає газ в Європу. Його санкції практично не торкнулися.
Наразі по цих трьох секторах практично унеможливлено отримання довготривалих кредитів, також неможливе постачання комплектуючих і взаємодія з іншими країнами.
- Що це означає?
- Це означає різке скорочення внутрішнього кредитування. Ви бачите, що рубль продовжує падати швидшими темпами, аніж гривня. І буде далі падати. І якщо Росія не захоче вичерпувати свої золотовалютні резерви, потенціал цього падіння неможливо зупинити ні цього, ні наступного року.
Щодо видобутку нафти і газу, вони будуть скорочуватися. Дуже багато потужних світових енергетичних фірм згорнули свою роботу в Росії, або згорнули проекти, або попередили, що розглядають таку можливість.
Була аварія в Охотському морі на нафтовій платформі. Аварія зумовлена суто недбалістю персоналу. Їм потрібні були комплектуючі, щоб відновити роботу платформи. І Захід відмовився надавати ці комплектуючі.
Безумовно, Росія це певною мірою компенсує через треті країни – Африку. Але це більша ціна, менші гарантії та гірша якість.
Щодо декларативності. Ці санкції дуже неприємно діють на інвестиційний клімат. Бізнес розуміє, що щось незрозуміле та нестабільне коїться. І коли він таке бачить – відбувається відплив інвестицій. Практично з усіх провідних світових операторів Росія зникла з їхніх проспектів. Це означає, що в Росію цього та наступного року їздитимуть в рази менше.
Ці санкції нагадують снігову грудку. З часом їхні результати, які нам зараз здаються не дуже вагомими та відчутними, наростатимуть.
Ще один нюанс санкцій – Росія сильніше прив’язується до Китаю та мусульманського світу. І прив’язується на чимраз гірших умовах.
Спілкувався Олексій МИКОСЯНЧИК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар