
З давніх часів на Буковині господині заготовляють соки на зиму. Домашня консервація соків з овочів та фруктів донедавна була найпопулярнішим способом заготівлі. Адже вважалося, що у такий спосіб у банці можна зберегти максимум корисних речовин та вітамінів.
Чернівчанка Валентина Ткачук консервує соки на зиму щороку. Фрукти привозить від батьків із села, а відтак усе це зберігає в банках. Лише яблучного та виноградного соку пані Валентина заготовляє близько двадцяти трилітрових банок. Каже, взимку, коли свіжі фрукти дорогі, її сім’я п’є сік.
Заморожуючи сік на зиму, можна зберегти 90% вітамінів, ензимів та інших біологічно активних речовин
Однак перевірений спосіб зберігання соку, який прижився серед буковинців, втрачає свої позиції.
– Під час консервації та термічної обробки соків ми отримуємо лише мінерали (мікро- та макроелементи). Вітаміни, ензими та інші біологічно активні речовини втрачаються під час такого зберігання соків, – вважає лікар-фітотерапевт Сергій Часовенко. – Уже давно відомі альтернативні консервуванню способи заготовлення соків на зиму, завдяки яким можна зберегти до 90% вітамінів. Зокрема, найпопулярніший серед них – заморожування соку. Не менш популярний – зберігання натурального соку із хроном, (хрін діє як консервант), ошпарювання фруктів чи ягід, а також зацукрювання (див. нижче). Усі ці способи дають можливість зберегти від 90 до 40% вітамінів.
Способи зберігання соку
1. Заморожування. (Зберігає близько 90% вітамінів, ензимів та інших біологічно активних речовин).
Свіжовичавлений сік заливаємо в якісні поліетиленові пляшки з харчової пластмаси. Робити це треба відразу, аби сік не окислився. Залишаємо у пляшці трішки повітря і кладемо в морозильну камеру. В камері встановлюємо режим «швидке і сухе заморожування». Такий сік може стояти упродовж двох років. Розморожувати сік потрібно перед вживанням.
2. Консервація хроном. (Зберігає до 90% вітамінів).
До свіжовичавленого соку додаємо тертий хрін. Пропорція: приблизно 10 г хрону на 1 л соку. Хрін змішуємо із соком та заливаємо у банки. Зберігаємо у темному прохолодному місці. Так сік може простояти до весни. Банки не обов’язково закупорювати, можна закрити пластмасовими кришками.
3. Ошпарювання окропом. (Зберігає 70% вітамінів).
Сік не потрібно вичавлювати з плодів. Беремо ягоди або плоди фруктів, ретельно миємо, складаємо у трилітрову банку, додаємо три столові ложки цукру. Ошпарюємо плоди окропом до самого верху банки та закупорюємо. Зберігати у темному прохолодному місці.
4. Зацукрювання соку. (Зберігає 40% вітамінів).
Беремо свіжовичавлений сік у співвідношенні: 1 частина соку та 2 частини цукру і перемішуємо. Заливаємо в банки, закриваємо пластмасовою кришкою. Можна зберігати у темному прохолодному місці упродовж зими. Плоди мають бути ретельно помиті та висушені. Якщо фрукти будуть мокрі, сік збродить.
5. Консервування. (Зберігає 10% вітамінів).
Свіжовичавлений сік потрібно прокип’ятити та залити в банки. Банки закрити металевими кришками. Зберігати у темному прохолодному місці.
Варто пам’ятати, що сік – це не тільки тонізувальний напій чи засіб, який потрібно пити хворим на анемію. Свіжоприготовленими соками та правильно збереженими в народі лікують такі важкі хвороби, як рак.
Технологія консервації соку
Консервувати сік можна окремо із кожного виду фруктів, ягід та овочів, але за бажання можна робити сокові суміші. Скажімо, дуже смачний морквяно-яблучний сік, яблучно-виноградний, сік із суміші лісових ягід.
Технологія консервації соку досить проста. З допомогою соковижималки чи пресу вичавлюємо з підготовлених плодів сік. Вичавлений сік за необхідності треба підсолодити або підкислити, потім піддати тепловій обробці.
Є два популярні способи теплової обробки. Перший називається «гарячий розлив». Сік підігріти майже до кипіння – до температури 95°С. Нагрітий сік розлити в ошпарену окропом тару (ємність – не менше 2 л) до самого верху. Тару відразу ж закупорити і потім охолодити: банки ставити денцем догори, а пляшки для охолодження класти на бік.
Другий спосіб теплової обробки соку – це пастеризація. Спершу сік нагріти до температури 85°С. Потім розлити в підготовлену простерилізовану тару: в банки сік слід розливати до рівня приблизно на 1,5 см нижче краю горлечка, а в пляшки – до половини висоти горлечка. Тару з соком треба прикрити кришками і встановити в ємність для пастеризації.
Це може бути велика каструля. На дно покласти підставку, налити воду, нагріту до 50°С. Каструлю з встановленими в ній банками або пляшками покласти на вогонь, гріти до 85°С.
Якщо сік нагріли до 85°С, треба пастеризувати тару з соком. Тару об’ємом 0,5 л пастеризувати 15 хвилин, об’ємом 1 л – 20 хвилин, об’ємом 3 л – 30 хвилин. Пастеризовану тару слід вийняти і негайно закупорити. Остуджувати аналогічно першому способу.
Для консервації годяться лише стиглі овочі, фрукти і ягоди без гнилизни, червоточин та інших пошкоджень.
Підготовлені плоди і ягоди слід обов’язково ретельно мити і перебрати.
Ольга МАКСИМЮК
Користь і шкода від соків
Грушевий сік

Надзвичайно смачний і оригінальний напій. Він ідеально підходить для людей, які прагнуть схуднути, оскільки з його допомогою регулюється процес травлення і робота всіх пов'язаних з цим процесом органів. Грушевим соком можна зміцнити капіляри. Також цей сік діє як антисептик та має антибактеріальні властивості. Він здатний послабити напади болю, знизити температуру тіла при захворюваннях. Має в'яжучу дію при циститі і невриті. Корисний проти втоми і нервового напруження, усуває головний біль, а також запаморочення. Шкідливість грушевого соку полягає в тому, що він прискорює сечовиділення, а при сечокам'яній хворобі це може мати небажані наслідки.
Яблучний сік

Яблучний сік має багато корисних властивостей, але мало калорій. Він містить пектини і залізо, які рекомендують при анемії, а також тим, хто бажає вивести з організму шлаки. Яблучний сік рекомендують пити під час дієти. Тим, хто ється спортом регулярно, потрібно вживати яблучний сік якомога частіше. Також рекомендують цей сік курцям, людям із захворюванням легень. Шкода від вживання яблучного соку в тому, що в ньому міститься кислота, яка протипоказана при виразці, гастриті або панкреатиті. Вживання яблучного соку може підвищити кислотність в шлунку, а це загрожує печією і болючими нападами.
Соки з цитрусових

Сік із цитрусових насичує організм вітаміном С, який допомагає при застудах та інфекціях. Апельсиновий сік містить речовини, завдяки яким можна зміцнити судини й уникнути інсульту. Корисний цей сік для очищення нирок, для нормалізації роботи печінки. Гіпертонікам рекомендують вживати його взагалі щодня. Не варто зловживати апельсиновим соком, бо в ньому великий вміст кислоти. Категорично не радять вживати його людям з діагнозом виразкової хвороби, а також із захворюванням шлунково-кишкового тракту.
Морквяний сік

Сік зі свіжої моркви допомагає поліпшити апетит і дітям, і дорослим. Він корисний для зубів і нервів, для імунної системи і травлення. Вживання морквяного соку сприяє поліпшенню зору, тому його часто рекомендують діткам в ранньому віці для профілактики. Морквяний сік вводять в раціон один із найперших соків для немовлят, завдяки своєму цінному складу. А дорослим його рекомендують при інфарктах, атеросклерозах, проблемах зі щитовидною залозою. Завдяки тому, що в моркві міститься каротин, шкіра може стати жовтуватою, тому не варто випивати більше одного літра морквяного соку на добу.
Сік із буряка

Така кількість амінокислот, заліза, йоду, вітамінів, цукру притаманні тільки цього соку. З його допомогою можна поліпшити колір шкіри, омолодити її. Сік із буряка поліпшує роботу печінки, жовчного міхура, нирок, нормалізує роботу шлунка. Поліпшується склад крові. Організм набуває здатності чинити опір вірусам і бактеріями, стає витривалішим до вірусів та інфекцій в періоди і підвищеного ризику захворювання на грип. Буряковим соком можна змусити організм виробити еритроцити. Корисно вживати буряковий сік щодня, якщо у вас безсоння, неврози, постійні стреси. Рекомендують його і як профілактичний засіб при гіпертонії. Починати вводити в раціон малят цей сік можна лише після двох років, щоб не спровокувати алергічні реакції та розлад шлунка.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар