
Нестабільна економічна ситуація в країні, війна, масові скорочення, девальвація гривні, відсутність робочих місць змусили українців податися на заробітки закордон. Якщо раніше були однаково популярні східний та західний напрями, то нині заробітчани частіше вибирають європейські країни. Відповідно, обсяги переказів грошей із-за кордону останнім часом мали б збільшитись.
За повідомленням Національного банку України, заробітчани 2014 року переказали в Україну з-за кордону з використанням систем переказу 3,885 млрд. доларів. Щодо Чернівецької області, окремо такої статистики немає. Є інформація лише деяких фінустанов. За даними одного із банків області, їхніми послугами користуються чимало буковинських заробітчан.
– Від початку 2015 року клієнтам було виплачено 85 тис. переказів на загальну суму понад 564 млн. грн., – повідомив прес-секретар комерційного банку Вадим Шумейко. –За аналогічний період 2014 року було виплачено 97 тис. переказів на суму 525 млн. грн. Найбільше переказів, як і по Україні в цілому, було відправлено з Російської Федерації, Італії та США.
Коментар юриста
Переказуючи гроші, зважте на фінансову стабільність фінансового посередника
Буковинці переказують гроші з-за кордону, в основному, через міжнародні системи термінових грошових переказів, або ж через банківські установи. У кожному разі рішення про переказ є надзвичайно індивідуальним – кому з фінансових посередників можна довірити кошти. Зважувати всі «за» і «проти» потрібно з огляду, в першу чергу, на фінансову стабільність та надійність фінансового посередника. Українці мають в цьому неабиякий досвід, адже за звітом Міжнародного фонду сільськогосподарського розвитку (МФСР), 2014 року в Україну надійшло 7,6 млрд. дол. переказів від трудових мігрантів. За таким показником Україна посідає перше місце в світі. Загалом через системи термінових грошових переказів здійснюється приблизно 70% всіх переказів трудових мігрантів. Лише 25% переказів здійснюється через установи банків; решта – це поштові перекази.
Однак реальні цифри значно вищі, аніж дані головної фінустанови країни. Адже значна частина заробітчан шукає альтернативні шляхи переказу грошей. Щоб це було найперше – дешевше і без обмежень. А зважаючи на те, що в Україні діє постанова Нацбанку, якою встановлено жорсткіший порядок отримання валютних переказів з-за кордону, українці частіше передають валюту, обходячи банківські установи. Приміром постанова зобов’язує отримані з-за кордону кошти, обов’язково обміняти на гривні. Щоправда, це стосується переказу, який перевищує суму розміром більше 150 тисяч гривень.
– Згідно з діючими постановами НБУ, якщо сума переказу до 150 тис. грн., клієнт може отримати його на картку або готівкою в касі, якщо сума переказу складає більше 150 тис. грн. (еквівалент) – виплата відбувається лише на картковий рахунок, при цьому діятиме обмеження на зняття готівки з картки, – коментує постанову В. Шумейко.
Везуть додому кошти особисто
Ні для кого не таємниця, що буковинці є інвесторами свого регіону. Адже багато хто десятиліттями працюють в Італії, Іспанії, Португалії, Німеччині, Росії та інших країнах. І заробітчанські кошти, які вони переказують сюди своїм родинам, без перебільшення, є чи не основним доходом безробітних чи малооплачуваних родичів .
Буковинець Віталій Климко поїхав на заробітки до Польщі у червні цього року. Працює в деревообробному цеху. Оскілки хлопець на заробітках нетривалий час, планує привезти усі зароблені гроші із собою. Каже, це буде і безкоштовно, і безпечніше, ніж передавати через когось.
Буковинка Марія Ткач працює в Італії уже вісім років. Жінка уже давно пересилає додому гроші через банк. Зрозуміло, що такий спосіб передачі грошей підходить тільки для тих, хто працевлаштований офіційно.

– Мої діти знайшли банк за порадою знайомих, який має представництво в Україні та Італії, – розповідає пані Марія. – Відкрили рахунок в Україні, а відтак я в італійській філії банку. Так переказую гроші зі свого поточного рахунку на рахунок дітей за дуже вигідною комісією банку. Наприклад, з 1000 євро комісія буде становити лише кілька десятків гривень. Але є нюанс, потрібно під час переказу зазначати – матеріальна допомога. Чула, що знайомі, аби дешевше було, ховають гроші у пачки кави, макаронів, але потім їхні адресати не знаходять усіх грошей.
Бусик – варіант для нелегалів
Чернівчанин Валентин (ім’я змінено), працює у Польщі на будівництві уже більше року. Термін перебування за кордоном закінчився ще півроку тому. Та оскільки спершу віддавав борги за оформлення документів та поїздку за кордон, грошей, аби продовжити візу, не було. Нині заробітки у чоловіка стали більшими і передає гроші додому дружині. Оскільки Валентин нелегал, передає гроші через водія бусика, який займається перевезенням за кордон. За словами Валентина, вартість такої передачі залежить від водія і становить від 20 до 50 злотих (1 долар - 3,87 злотих – авт.). За передачу грошей інша такса, наприклад, якщо передаєш 1000 злотих (близько 250 доларів), потрібно заплатити 20 злотих (5 доларів).
Ольга МАКСИМЮК
Як українці уникають сплати податку:
1. Платіжні картки у банку-нерезидента. Якщо відправник грошей проживає в іншій країні офіційно, він може відкрити в банку країни проживання картковий рахунок, який управляється кількома платіжними картами. Одну з них слід передати особі, яка перебуває в Україні і може знімати гроші у місцевому банку, або використовувати карту для розрахунків в торгових мережах.
2. Кредит від нерезидента. Якщо йдеться про великий грошовий переказ, наприклад, більше 50 тис. євро, то можна перераховувати гроші в Україну за договором позики. Якщо будете оформляти договір позики валютний, грошовий переказ не вважатиметься доходом.
3. Віртуальний рахунок. Якщо маєте великі суми, можна використовувати альтернативні платіжні системи та офшорні банки.
4. Дорожні чеки. Для тих, хто збирається перераховувати в країну відносно невеликі суми, підійдуть дорожні чеки. Наприклад, «American Express» або «Travelex» (чеки «Visa Interpayment», «Thomas Cook Mastercard»).
5. Чорний ринок. Для тих, хто працює в інших країнах неофіційно, можна передавати гроші через знайомих, провідників або кур'єрів. Комісія за передачу грошей через чорний ринок становить лише 1% від суми транзакції.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар