
Після проведення позачергових виборів до Верховної Ради, у політиків найвищого ешелону та керівництва держави, нарешті, з’явилася потреба провести позачергові місцеві вибори.
Після парламентських, на яких перемогу отримали партії президента та прем’єра, у Раді, скоріш за все, сформують більшість, підконтрольну київській владі. Щоправда, складною залишається ситуація на місцях.
Думка експерта
Ігор Мельничук, політолог, кандидат історичних наук
Стосовно місцевих виборів навесні 2015 р. про ймовірність яких заявив Порошенко, то я загалом підтримую необхідність переобрання місцевих органів влади, оскільки депутати попереднього скликання, незважаючи на певні пертурбації, які відбулися у міських та районних радах, не відображають позицію виборців та повинні пройти люстрацію за підтримку та співпрацю зі феодально-олігархічним режимом Януковича.
Однак знову виникає багато питань і перш за все: за яким законом будуть проходити ці вибори, оскільки є небезпека, що чимало одіозних фігур (регіонали, депутати-тушки), що частково показали вибори до Верховної Ради України, зможуть різними шляхами проникнути до державних органів влади та місцевого самоврядування.
Однак я сподіваюся на мудрість та виваженість, яка завжди була притаманна буковинцям, і вони зможуть відрізнити "зерна" від "плеви" і не дадуть жодного шансу реваншистам та реакціонерам з партії регіонів та їх прибічникам. Водночас, ще раз наголошу, нинішня влада одержала величезний мандат довіри і якщо вона не буде його використовувати в інтересах простих громадян, то наслідки для нашої держави можуть бути катастрофічними, а тому хотілося б вірити в мудрість не лише українців, але і їх нинішніх очільників, які повинні зрозуміти, що не можна проводити реформи "нічого не змінюючи" і в черговий раз зрадити свій народ.
Якщо говорити про Чернівецьку обласну чи міську ради, то міцної більшості там немає. Є ситуативна коаліція, яка складається з колишньої опозиції, частини «регіоналів» та їхніх сателітів. Проте вони мало контрольовані та амбіційні, а домовлятися з ними дорого та безперспективно. Як кажуть в кулуарах депутати від чинної влади, їхні опоненти та ситуативні «побратими» ненадійні та жадібні.
Саме тому як президенту, так і прем’єру (не кажучи вже про інших основних політичних гравців) потрібно терміново сформувати більшості в місцевих радах. Хоча цілком очевидно, що змінитись може конфігурація більшості чи коаліції, проте навряд чи ми побачимо багато нових фізіономій в обласній, районних чи міських радах. Адже закон кругообігу дрібних депутатів у природі ніхто так і не відмінив, навіть попри якусь там люстрацію.
Уночі проти виборів, коли президентський блок святкував перемогу, один з лідерів партії, колишній міністр внутрішніх справ Юрій Луценко заявив про необхідність проведення місцевих виборів вже у березні 2015 року.
- Я думаю, що висловлю думку нашої партії, коли скажу, що ми будемо домагатися, щоб місцеві вибори відбулися орієнтовно в березні наступного року, - сказав він.
Хоча про необхідність проведення позачергових виборів місцевих рад та перезавантаження депутатського корпусу говорять вже давно. Очевидно, для цього не було політичної волі керівництва країни (точніше, особливої потреби).
Так, голова Чернівецької ОДА Роман Ванзуряк, який нещодавно написав заяву про звільнення з посади, ще на початку літа звернувся до Верховної Ради з відповідною пропозицією – призначити позачергові вибори обласної ради.
Профільний комітет, звісно, відмовив. Мовляв, не має він таких повноважень вимагати, розігнати місцевий парламент. Хоча багатьох з тих, хто там нині засідає, навіть язик не повертається називати народними обранцями.
Про потребу провести позачергові вибори говорив і нинішній міський голова Чернівців Олексій Каспрук. Проте зі зверненнями до парламенту та гучними заявами він не поспішав. Певно, дається взнаки політичний досвід.
Відтак, чи відбудуться навесні наступного року місцеві вибори – дізнаємося вже найближчим часом.
Олексій МИКОСЯНЧИК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар