
Аби знову підлатати діри в бюджеті, урядовці вирішили вкотре підвищити акциз на алкоголь. Днями схвалено законопроект щодо підвищення акцизів на сигарети, пиво і етиловий спирт. І щойно цей проект набуде чинності, акциз на цигарки зросте з 445,56 до 495,46 гривні за 1000 штук, на пиво з 2,78 до 3,09 гривні/літр і на етиловий спирт з 126,96 до 141,18 гривні з розрахунку за 1 літр 100% спирту.
Щоправда, якщо для зростання надходжень до бюджету це може і виправдано, то таке збільшення може вплинути на тіньовий обіг алкоголю та тютюну.
- Треба розрізняти два сектори тіньового ринку. Індивідуальний – те, що в селах хтось собі готує, таке кустарне виробництво, і зовсім інша справа – це тіньовий обіг, скажімо, промислового виробництва алкоголю. Мається на увазі той алкоголь, який виробляють із промислового спирту і який пропускають мимо офіційної звітності. Більшою проблемою є другий аспект. Встановлення мінімальної ціни якщо вплине, то вплине на перший ринок. На другий ринок воно, швидше за все, не вплине, тому що там існують певні схеми, яким чином запускати товар вроздріб тощо. Загалом, вплив на тіньову економіку буде не дуже суттєвим, - каже доцент кафедри економічної теорії та менеджменту ЧНУ Богдан Сторощук. - Дуже суттєвим аспектом зростання мінімальної ціни є стримування споживання. Мається на увазі, що в зв’язку з нинішньою інфляцією, зростанням доходів підвищується споживання алкоголю соціально вразливими категоріями. Крім того, це додаткове фіскальне джерело, яке сприяє наповненню бюджету.
Лише впродовж шести місяців цього року з незаконного обігу вилучено підакцизних товарів на майже 15 мільйонів гривень
Уже зараз тіньовий обіг алкоголю та цигарок є досить поширеним явищем. З незаконного обігу вилучають десятки тисяч літрів спирту та алкогольних виробів.
Як повідомили нам у Головному управлінні ДФС у Чернівецькій області, лише впродовж шести місяців цього року в рамках проведення операції «Акциз-2017» з незаконного обігу вилучено підакцизних товарів на майже 15 мільйонів гривень та цигарок на понад 11 мільйонів. Щодо спирту, то його вилучили 16,8 тисячі літрів (1680 декалітрів), нелегальних лікеро-горілчаних виробів – 55 декалітрів, викрито два підпільні цехи тощо.
Наприклад, днями силовики в одному з населених пунктів Новоселицького району накрили підпільний цех з виробництва підакцизних товарів (там знайшли лінію з виробництва цигарок). Окрім того, під час проведення операції виявили 280 пляшок контрафактної горілчаної продукції, 210 літрів спирту та 125 пакунків голографічних захисних елементів (372700 штук), 25 ящиків цигарок (12500 пачок марки «Astru») молдовського виробництва, невикористаний тютюн, пусті пачки цигарок інших марок, витратний матеріал.
Очевидно, в рамках боротьби з необлікованим виробництвом спирту по усій Україні (зокрема у Чернівецькій області) Генпрокуратура провела низку обшуків на території 14 областей України (спиртові заводи), повідомила прес-служба Генеральної прокуратури України.
Це відбувалося у рамках розслідування діяльності держпідприємства «Укрспирт». Як повідомляють там, виявлено «порушення підприємством діючого законодавства України та ймовірного необлікованого виготовлення продукції», йдеться у повідомленні.
У ГПУ зауважили, що під час документування злочинної діяльності підпільних цехів із виготовлення лікеро-горілчаних виробів працівники податкової міліції фіксували факти надходження до них спирту, необліковано виготовленого на потужностях вітчизняних спиртових заводів, який використовується правопорушниками у ролі сировини для незаконного виготовлення горілки.
Згідно з інформацією, на момент проведення обшуків виробничу діяльність здійснювали у 10 місцях провадження діяльності «Укрспирту», зокрема у Вінницькій, Житомирській, Київській, Львівській, Полтавській, Сумській, Харківській та Чернігівській області. На 15 спиртових заводах, які на період проведення заходів не здійснювали виробничу діяльність, встановлено залишки спиртовмісної продукції.
Загалом виявили та вилучили 97 тисяч 903 декалітри спиртовмісної продукції на понад 180 мільйонів гривень.
Також, за нашою інформацією, працювали силовики на Лужанському спиртовому заводі. Про те, чи виявили вони якісь порушення, чи ні – наразі не повідомляють.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар