
За останні два тижні ціни на бензин зросли приблизно на 5-7 копійок, дизпальне на 9 копійок, а зріджений газ – відразу аж на 62 копійки. За станом на 15 червня у середньому в Україні вартість бензину А-95 становить 21,93 грн за літр, дизпального – 21,37 грн, скрапленого газу - 11,06 грн. Якщо так буде тривати і надалі, то незабаром водіям стане економічно невигідно заправлятися зрідженим газом. А якщо уряд запровадить ще й додаткові мита на імпортні автогаз і дизпальне, то ці види пального подорожчають ще більше.
За даними експертів паливного ринку, середня ціна автогазу вперше за півтора року зросла до позначки 50% від вартості бензину марки А-95. Останній раз таке співвідношення було зафіксовано у кінці листопада 2018 року. Після цього впродовж півтора року ціна газу не перевищувала позначку 50% від вартості бензину. Середнє співвідношення цін автогазу і бензину А-95 тоді становило 46,1%, а 2019-го – 42%. Вважають, що коли газ коштує дорожче, ніж половина ціни бензину, використання цього палива втрачає свою економічну ефективність, а після досягнення рівня 60% заправлятися газом взагалі стає не вигідно.
Нагадаємо читачам «Погляду», що роздрібна ціна скрапленого газу почала зростати на початку травня через різке підвищення попиту, пов’язаного з ослабленням карантину. Перед цим підвищенням співвідношення ціни газу до бензину А-95 становила 37,6%. Загалом від початку травня до 12 червня середня роздрібна ціна літра газу зросла на 33%, або на 2,75 грн – з 8,22 грн до 10,97 грн, а ціна бензину А-95 залишалася майже незмінною - близько 21,90 грн за літр. Лише за минулий тиждень, з 5 по 12 червня, середня ціна скрапленого газу в мережах АЗС зросла на 40 копійок, до 10,97 грн. Найістотніше зростання середньої ціни газу за цей період зафіксовано у столиці – на 60 копійок за літр. І цього тижня здорожчання тривало, ціна вже перевищила психологічну позначку 11 гривень за літр.
Що нам обіцяють у перспективі
Експерти сходяться на тому, що незабаром ціни на скраплений газ, а також на солярку, можуть різко зрости. Мало того, закупівельні ціни на дизпальне і автогаз в Україні можуть стати максимальними в Європі, якщо буде запроваджено обмеження на імпорт нафтопродуктів, чого домагаються українські нафтопереробні компанії.
В Україні тривають гострі суперечки між постачальниками автогазу на український ринок, а постраждають пересічні власники авто
Якщо подорожчання зрідженого газу вдарить першою чергу по пересічних громадянах, то зростання ціни дизпального негативно відіб’ється на всьому аграрному секторі.
Будь-яке підвищення мит призведе до збільшення вартості дизельного палива, а будь-яке збільшення вартості пального знизить рентабельність сільгоспвиробника, - вважає економічний аналітик Петро Драханчук. - У той час, коли сільгоспвиробник і так працює без підтримки держави і в невідомих турбулентних економічних умовах.
Окрім вищезазначеного, в Україні поступово зростає курс долара, що також може привести до здорожчання пального. І нафтотрейдери вже давно чекають приводу, аби підвищити ціни на пальне, адже аргументи у них «залізні» - купують імпортні нафтопродукти за валюту, придбану на українському міжбанківському валютному ринку.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар