
У вівторок у Мінську відбулася тристороння зустріч Україна–ЄС–Євразійська трійка. У ній взяли участь Президент України Петро Порошенко, Верховний представник ЄС із закордонних справ Кентрін Ештон, президенти Білорусі Олександр Лукашенко, Казахстану – Нурсултан Назарбаєв та Росії Володимир Путін.
Звісно, не варто було очікувати від цієї зустрічі якихось суттєвих результатів. Це, радше, була формальна зустріч, яка нікого ні до чого не зобов’язує. Ба більше. До, під час і після переговорів Москва активно перекидала в Україну війська, постійно обстрілювала Україну ракетами, постачала терористам зброю та допомагала живою силою.
Щодо, власне, підсумків переговорів, то чи не найяскравішим моментом цих перемовин був потиск рук президентів. Також відбулася їхня двостороння зустріч, але, зважаючи на відсутність якоїсь чіткої інформації про її підсумки, домовленостей не було досягнуто.
Щоправда, Україна та московський агресор почнуть проводити консультації між прикордонними відомствами і генеральними штабами країн щодо врегулювання ситуації на Сході.
- Ми домовилися, що негайно почнуться консультації прикордонників, метою яких буде забезпечення реалізації цієї вимоги (встановлення контролю на кордоні України і РФ), - сказав Президент Порошенко. - Буде розроблена на базі мирного плану "дорожня карта", можливо, через тристоронню контактну групу проведемо консультації, щоб якомога швидше вийти на режим припинення вогню, який буде забезпечений представниками моніторингової місії ОБСЄ.
Водночас Президент України заявив, що буцімто логіку мирного плану підтримали усі учасники зустрічі. Хоча останні події на кордоні та Донбасі демонструють, що Кремль своєрідно розуміє мирну логіку, розстрілюючи наших військових.
Поки Порошенко закликає Путіна та його сателітів підтримати мирний план з урегулювання кризи на Сході, той торочить про підписання Угоди про асоціацію України з ЄС. Буцімто це матиме негативні наслідки для економіки Росії.
Після доби мовчання в Адміністрації Президента розповіли, що чекати від перемовин у Мінську. Як і слід було очікувати, якоїсь послідовності у діях президента чи результатів перемовин не було.
- Зустрічі в Мінську в багатосторонньому і двосторонньому форматах дозволили намітити першочергові заходи з реалізації мирного плану президента України на Донбасі, - повідомив заступник голови Адміністрації Президента Валерій Чалий. - Серед питань, які можуть бути вирішені в найближчій перспективі - звільнення заручників і полонених. Наступний - встановлення контролю за українсько-російським кордоном.
Згодом сам Порошенко на з’їзді партії заявив, що під час переговорів у Мінську про жодні компроміси навколо суверенітету та європейського вибору держави не йшлося. І знову без жодної конкретики.
- Результату від цієї зустрічі і не повинно бути. Її призначення – продемонструвати, що діалог між нашими країнами можливий, і він може продовжуватися, - переконаний політолог Ігор Буркут. – Головне, що Європа домовлялася з Путіном про свої питання, проблеми та інтереси. Лукашенко продемонстрував себе як миротворець, адже чимало років він залишався останнім диктатором Європи.
Водночас, вважає Ігор Буркут, Президент України Петро Порошенко продемонстрував, що Україна готова до діалогу і встановлення миру на Донбасі, і його (діалог) потрібно продовжувати.
Але не варто сподіватися на прорив. Висновок, який можна зробити з цієї зустрічі – що мир на Донбас принесе або перемога України, або спільні дії України та всього світу.
Водночас Путін у цих переговорах не виграв нічого. Порошенко погодився на переговори там, де цього захотів Путін. Відтак якби той відмовився, то це б означало відсутність бажання досягати мети мирно. Це маленька, але перемога.
Олексій МИКОСЯНЧИК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар