
2016 рік стане роком випробування ще для кількох категорій соціально незахищених українців, які розраховували бодай на якусь допомогу від держави. На догоду МВФ держава відібрала від своїх громадян цього року ще низку пільг.
Торік влада відібрала соціальні пільги у «чорнобильців», ветеранів та інвалідів, а цього року дісталася вже до дітей-сиріт, з малозабезпечених сімей та інших вразливих категорій. Соціальні гарантії скоротили, що стосується здобуття вищої освіти, пенсійного забезпечення, індексації доходів населення та інші.
З січня 2016 року почав діяти закон про соціальні виплати (№911 від 24 грудня 2015 року). Він передбачає подальше урізання соціальних гарантій і пільг для українців.
Голова правління громадської організації "Інститут соціального захисту громадян" Світлана Науменко зазначає, насамперед знижені соціальні гарантії щодо забезпечення матеріальної підтримки дітей, позбавлених батьківського піклування. Також закон стосується пенсіонерів (їм продовжили на 2016 рік оподаткування високих пенсій 15-відсотковим податком і не будуть платити пенсії працюючим пенсіонерам: держслужбовцям, суддям, прокурорам, силовикам); у багатьох дітей з неповних сімей відібрали виплати, а у дітей-інвалідів - безкоштовне харчування за рахунок держави (його будуть давати місцеві бюджети, якщо знайдуть гроші).
Чернівчанка Марина К., мама, яка самостійно виховує двох маленьких дітей, цього року теж, імовірно, залишиться без допомоги від держави. Жінка каже, що раніше отримувала щомісячно допомогу на одну дитину 300 гривень. Разом із іншими одинокими матерями жінка прийшла в управління соцзахисту, аби дізнатися, чи цього року отримає бодай кілька гривень на утримання дітей.
За словами заступника директора департаменту соціального захисту населення ОДА Юрія Півня, справді, цього року скасують дві пільги: це допомога одиноким матерям, а також допомога від держави за аліменти. Допомогу на дітей, які виховуються у неповних сім’ях збільшать, але кількість тих, хто отримає соцдопомогу, значно скоротять. Порядок отримання допомоги мають розробити до травня. Наразі ще не маємо пояснення, за якими критеріями будуть визначати, кому залишити допомогу, - каже чиновник.
Соцгарантії, які скасували:
1. Діти-інваліди, діти-сироти, позбавлені батьківського піклування та учні 1-4 класів з малозабезпечених родин безкоштовне харчування у школах отримуватимуть за рахунок місцевих бюджетів. Якщо у бюджеті грошей не буде, то не буде й харчування. Раніше ці діти харчувалися за рахунок держави.
2. У дитячих садочках тепер батьки сплачуватимуть за харчування у розмірі, який встановить місцева влада. Це може бути і стовідсоткова оплата. Досі у містах ця батьківська плата складала не менше 60 відсотків, у сільській місцевості – 40 відсотків.
3. Розмір соціальної допомоги на дітей з неповних сімей тепер вираховується як різниця між 100 % прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку та середньомісячним доходом родини у розрахунку на одну особу за попередні півроку (тобто якщо мама виховує 5-річну дитину та отримує 2500 гривень, то допомоги від держави не матиме). Раніше отримували 30 % від прожиткового мінімуму на дитину.
4. І надалі не платитимуть пенсію працюючим пенсіонерам: держслужбовцям, суддям, прокурорам, тим, хто отримує військові пенсії (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій). У інших пенсіонерів продовжуватимуть брати 15-відсотковий податок з пенсії, які перевищують три мінімальні зарплати (зараз — 4 134 гривні).
5. Розмір максимальних пенсій встановлений на цілий 2016 рік у розмірі 10 740 гривень і підвищуватися протягом року не буде.
6. Індексація зарплат на рівень інфляції буде, якщо інфляція перевищить 3 %. раніше був 1%.
7. Держава не компенсуватиме роботодавцям витрати на виплату зарплат мобілізованим .
Ольга МАКСИМЮК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар