
Коли підписували Угоду про асоціацію з ЄС, то одним із важливих наслідків мало стати запровадження безвізового режиму з країнами єврозони. Для звичайних людей це б означало безперешкодні поїздки Європою, зникла б потреба вистоювати черги у посольствах та консульствах і зменшення фінансового навантаження (за відкриття так званої Шенген візи потрібно заплатити чималі кошти).
Сьогодні Україна вперше підійшла впритул до скасування віз. Минулого тижня Європейська комісія остаточно прийняла шостий звіт щодо виконання Україною вимог Плану дій візової лібералізації.
Там йдеться, що ми виконали всі критерії. Окрім того, наголошується, що надання Україні безвізового режиму стало можливим завдяки особливим політичним відносинам Києва і Брюсселя.
«Беручи до уваги відносини України і ЄС, Єврокомісія на початку 2016 року подасть (Раді ЄС) законодавчу пропозицію про зміну регуляції 539/2001», - підсумовує ЄК.
У згаданій регуляції ЄС встановлюється перелік країн, громадяни яких не потребують візи для в’їзду до усіх країн Євросоюзу, окрім Великобританії та Ірландії.
«На початку 2016 року Єврокомісія пропонує додати Україну до списку країн, чиї громадяни можуть в'їжджати до зони Шенгену на короткий строк без віз»
Окрім безперешкодного відвідування країн ЄС, це дозволить подорожувати ще у 57 країн світу за так званим «білим списком».
- Питання підписання безвізового режиму з ЄС, з країнами Шенгенської зони, відкривають для нас нові можливості з так званим «білими списком» Шенгену, туди входять 57 країн, і до багатьох країн, починаючи від Південної Кореї і закінчуючи Мексикою та Уругваєм, - зазначив Президент України Петро Порошенко.
Водночас візова лібералізація з Євросоюзом полегшує Україні переговори про спрощення візового режиму зі США, Австралією та Канадою. Може наступною дією буде спрощення процедури отримання віз до цих країн.
Експерти кажуть, що це надзвичайно позитивний сигнал і справді наступного року можна очікувати запровадження безвізового режиму. Інакше про це б не говорили як про доконаний факт.
- Орієнтовно це можна очікувати з середини наступного року. сподіваємося, що буде ухвалено позитивне рішення Європарламенту та Ради міністрів ЄС, - вважає політолог, кандидат політичних наук Павло Катеринчук. – До країн ЄС можна буде їхати безперешкодно на термін до трьох місяців. Це цілком реально. Звісно, вони не відкриють кордони. Як це є всередині ЄС, будуть ретельно стежити за міграційними рухами, жорсткіше ставитися до емігрантів, але це все одно полегшить для українців можливість потрапити до Європи.
Голова МЗС Павло Клімкін також заявив, що на початок дії безвізового режиму між Україною та ЄС можна розраховувати навесні-влітку 2016 року. Але для цього має пройти певна процедура і це рішення має ухвалити Європарламент.
- Коли саме буде запроваджено безвізовий режим – залежить від України – ефективності реформ у державі, - каже він.
У самій Єврокомісії підтвердили, що вона на початку 2016 року внесе на розгляд Європейської ради і Європейського парламенту пропозицію щодо внесення змін до регламенту, який стосується візових вимог для громадян країн, що не є членами ЄС.
Якщо зміни до регламенту внесуть, то громадяни України - власники біометричних паспортів не підпадатимуть під візові вимоги для здійснення короткострокових поїздок до країн шенгенської зони.
Звісно, є загроза, що ЄС може тимчасово заблокувати безвізовий режим з Україною, якщо ми не виконаємо зобов’язань щодо боротьби з корупцією, міграційної політики та питань безпеки.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Думка експерта
Єврокомісія цього тижня рекомендувала безвізовий режим для українців. Незважаючи на те, що в Україні – війна та серйозна економічна криза. Щоправда, скасування віз узагалі – це ще не означає. Схвалено поки що звіт, як Україна виконує план дій для візового спрощення.
На початку 2016 року Єврокомісія пропонує додати Україну до списку країн, чиї громадяни можуть в'їжджати до зони Шенгену на короткий строк без віз. А далі слово за Європарламентом і Радою міністрів ЄС. Вони, як видно з усього, схильні теж підтримати Україну. Хоча де-факто Київ має виконати ще п'ять зобов'язань, які дали президент і прем'єр щодо боротьби з корупцією. І Євросоюз буде за цим уважно стежити.
Фахівці вже підрахували: якщо все піде за планом, то безвізовий режим для українців запрацює влітку або на початку осені наступного року із кількома умовами.
Отже, до країн шенгенської зони без візи українцям можна буде в'їжджати: тільки за біометричним паспортом; на короткий час – не довше 90 днів; жити постійно або працювати – не можна.
Також безвізовий режим не означає безконтрольний. Найпевніше, для українців посилять перевірку на кордоні: будуть розпитувати про мету візиту; вимагатимуть броню на готель; медичну страховку та зворотний квиток.
Але на поїздку до країн Євросоюзу вже не треба буде отримувати дозвіл, тобто візу в посольстві. І не доведеться вже платити візовий збір – 35 євро.
Досі щороку українці викладали за візи до 50 мільйонів євро. Такий режим значно спростить поїздки не тільки для туристів, а й для студентів, учених, учасників конференцій та семінарів. А найголовніше – це дасть сигнал європейським бізнесменам, що Україна може бути надійним партнером, і сюди можна вкладати гроші.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар