
Вибори минули, а це означає, що знову можна підвищувати комунальні тарифи. Влада змінюється, а логіка українських чиновників - ні. Цього разу, як заявили в Міністерстві енергетики, українцям прийшла пора готуватися до подорожчання електроенергії.
Кажуть, що кіловат коштує 1 копійку
Новопризначений в. о. міністра енергетики Юрій Бойко вважає одним з важливих питань у секторі перегляд від 2021 року діючого механізму перехресного субсидування, за яким населення отримує електроенергію за пільговою ціною.
- Наступний пріоритет - зниження перехресного субсидування, - заявив чиновник. - За цією фразою стоїть об’єктивна необхідність перегляду підходів до формування тарифів для побутових споживачів. Оскільки на сьогодні, у тому числі в інформпросторі, присутня велика кількість маніпулятивних заяв про кінцеву вартість електроенергії для населення.
За його словами, станом на листопад побутовий споживач сплачує за електричну енергію 1 копійку, оскільки чинний тариф покриває лише витрати на транспортування. В Україні середньозважена вартість транспортування електроенергії від станції до будівлі, включаючи тариф на передачу НЕК «Укренерго», тариф оператора системи розподілу і тариф на поставку від постачальника, складає 1 грн 03 коп. за кВт/год.
- Сумарно доставка коштує 1 грн 03 коп., а середньозважена ціна однієї кВт/год для побутового споживача за останні 2 місяці статистично становить 1 грн 04 коп. Тобто, по суті, в рамках поточної моделі ПСО, за якою «Енергоатом» і «Укргідроенерго» продають електроенергію для «Гарантованого покупця» по 1 копійці, оплачується тільки постачання, - пояснює глава відомства.
Що маємо і що пропонують
В Україні ціну на електроенергію для населення не змінювали від 2017 року і становить вона 90 коп. за 1 кВт/год за споживання до 100 кВт/год, а понад це - 1 грн 68 коп. за кВт/год. Для промислових споживачів ціни на електрику формують на підставі ринкових механізмів і зараз коливаються від 2,5 грн до 4 грн за кВт/год.
З урахуванням того, що в профільному міністерстві поки не опублікували графік підвищення тарифів, експертам залишається тільки гадати, коли, на скільки і яким чином буде підвищено тарифи. Якщо в уряді зважаться підвищити ціну кіловат-години до рівня комерційного тарифу, то для деяких громадян вартість електроенергії може зрости чи не втричі. Йдеться про тих, хто вкладається в пільгові 100 кіловат-годин на місяць.
Різні експерти дають різні оцінки того, до яких рівнів уряд може збільшити тариф. Хоча всі сходяться в одному - першою дією буде скасування пільгового тарифу 90 копійок за кіловат-годину за перші 100 кВт/год на місяць. Швидше за все, на першому етапі всіх змусять платити за електроенергію по 1,68 грн. Це відразу збільшить платіжку на суму до 78 грн на місяць залежно від кількості спожитої енергії.
Другою дією може стати скасування пільгового нічного тарифу. Промисловим споживачам його вже скасували. Якщо це трапиться, то ставити на ніч прання або включати після 23.00 бойлер втратить будь-який сенс. Зараз це можна робити з 50-відсотковою знижкою за наявності спеціального лічильника.
І нарешті, третьою дією стане підвищення тарифу для всіх категорій населення з 1,68 грн і до позначки, яка, на думку чиновників, не викличе соціальної напруги. Мінімальний рівень підвищення тарифу, який озвучили експерти - це близько 2 грн за кіловат/год. Сьогодні його найчастіше платять дачники, яким до звичайний тарифу додають втрати у мережі.
Однак, може бути таке, що енергія подорожчає і більше. Наприклад, за словами глави Комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу Андрія Геруса, енергохолдинг ДТЕК вже пропонував підвищити ціни на електроенергію для населення з 0,9 до 1,68 грн/кВт за перші 100 кВт/год і з 1,68 до 2,88 грн/кВт за наступні. Надалі ціну для населення мали підвищувати на 25% на рік.
Деякі експерти взагалі кажуть, що ціна електроенергії може вирости в два рази - орієнтовно до 3,3-3,5 грн за кіловат. Але станеться це в 2-3 етапи за рік або півтора.
Можна припустити, що в уряді повернуться до варіанту підвищення, який вони озвучували наприкінці 2019 року. Тоді профільне міністерство хотіло підвищити тариф на електроенергію для населення зі споживанням понад 500 кВт/год на місяць. Тобто для великих побутових споживачів пропонують підвищити до рівня промислових споживачів другого класу напруги - близько 2,88 грн за 1 кВт/год.
Який серед цих варіантів буде обрано, наразі невідомо. Можливо, що буде якийсь комбінований механізм, коли для абонентів, які мало споживають енергії, знову зроблять пільгову ціну, а для тих, хто накручує на лічильнику багато, тариф буде високим. Та хай там як, чекати залишилося не довго, швидше за все, нові тарифи опублікують ще до нового року.
Степан КРАЙНЯК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар
Только в если в результате процветания одних, кто-то может дойти до состояния, в котором уже и не мечтает покончить с собой, то, наверное, это кто-то не процветал. А если здоровья утратил, то и процветать уже не будет.