
Пересічним українцям уряд затягує паски чимраз тугіше, а сам тим часом роздає наші гроші на дуже сумнівні проекти. Не будемо зараз казати про всі заплановані видатки із державного бюджету, які складно назвати адекватними. Наголосимо на одному із останніх рішень Кабміну, яке гідно доповнює список урядових ноу-хау року.
Отже, так би мовити, з барського плеча Кабінет Міністрів вирішив виділити із державного бюджету (який, до речі, страшенно дефіцитний, попри цілу низку нових податків, які запровадили для його наповнення) 7,3 мільярда гривень на те, аби погасити борги комунальних підприємств та місцевих бюджетів за комунальні послуги. 7,3 мільярда (!) наших з вами податків піде на те, аби розрахуватися за бездарність і безгосподарність керівників комунальних підприємств і місцевих чиновників-нероб з приватними структурами, які належать відомим олігархам.
Отже, безпрецедентна акція доброчинності і небаченої щедрості від уряду вже розпочалася 8 жовтня. Вона передбачає погашення боргів місцевих бюджетів за комунальні послуги, в тому числі й за природний газ, а також борги комунальних підприємств-монополістів. Роблять це, зі слів глави уряду Арсенія Яценюка, для того, аби можна було вчасно розпочати опалювальний сезон. Розпочнуть його, чи ні, поживемо – побачимо. А ось чи доцільно витрачати на це такі гроші – велике запитання.
Ось, приміром, візьмемо нашу область. За інформацією начальника департаменту ЖКГ Чернівецької ОДА Андрія Павлюка, маємо 6 комунальних підприємств теплокомуненерго. 96 відсотків від загальної квоти газу споживає МКП «Чернівцітеплокомуненерго». Підприємство є монополістом, ясна річ. Мати індивідуальне опалення чернівчанам заборонили. Відтак із клієнтами у підприємства проблем немає. Попри це, воно примудрилося набрати боргів на 74 мільйони гривень, хоча 90% споживачів-мешканців міста справно платили за теплопостачання. Прикметно, що дрібніші підприємства теплокомуненерго в області боргів не мають взагалі.
Із КП «Чернівціводоканал» історія ще цікавіша (особливо для правоохоронних і контролюючих органів). Зараз, підприємство має боргів на 44 мільйони гривень. Це лише за електроенергію. Додайте до цього борги із зарплати працівникам і ще кілька непогашених кредитів із чималими відсотками, яке попереднє керівництво понабирало якраз для того, аби гасити борги обленерго і працівникам. Черговий кредит на мільйон гривень водоканал взяв на початку року, аби розрахуватися із Чернівціобленерго. На підприємстві нарікають, мають борги, бо населення невчасно, або й взагалі не платить за їхні послуги. Проте, станом на 14 жовтня, сума заборгованості населення за послуги водоканалу становить 7,5 мільйона гривень. Відтак решта 36,5 мільйона гривень – результат безгосподарності керівників. Аби якось перекрити цю колосальну за місцевими мірками дірку у бюджеті підприємства, знайшли просто геніальне рішення, яке, до речі, погодила міська рада, де засідає майже 60 унікумів – збільшили тарифи для населення. У підсумку виходить, що ті чернівчани, котрі справно платять за комунальні послуги, заплатять тепер і за тих, хто систематично не платить, а заодно покриють й недолугість керівників. Ось так і живемо.
Тішить, однак, той факт, що в уряді здогадалися не гасити борги за енергоресурси на територіях, непідконтрольних українській владі.
До речі, не можемо не згадати ще одну графу видатків, нагальність і необхідність котрої видається, м’яко кажучи, сумнівною. Уряд виділив ще 6 мільйонів євро на облаштування держкордону з РФ – проект «Стіна».
Раніше на нього вже виділили 235 мільйонів гривень. Загальний бюджет проекту оцінюють у 66 мільйонів євро.
Юлія ХОРОШУН
Думки вголос
Чи треба давати гроші підприємствам, які передадуть їх олігархам?
Держава не повинна фінансувати комунальні підприємства, бо вони є госпрозрахунковими. Їхні борги – це їхні проблеми. Населення, здебільшого, справно платить за спожиті послуги. Найбільш дисципліновано це роблять пенсіонери. Витрачати бюджетні гроші, аби покривати наслідки безгосподарності керівників комунальних підприємств, вважаю марнотратством.
Загалом, мене це мало хвилює. За комунальні послуги розраховуюся вчасно, тож хочу відповідної їхньої якості. Найбільше зараз турбує, аби вчасно включили тепло. Якщо для цього треба, щоб держава покрила борги тепломережі, нехай.
Зараз маємо більш нагальні проблеми, на які потрібно витрачати гроші. Віддати їх на погашення боргів комунальних підприємств, все одно, що викинути гроші на вітер. Достатньо й того, що підвищили тарифи.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар