
Кожен українець, особливо нині, хоч раз задумувався над поїздкою за кордон. Певно, найпростіше це здійснити студентам, адже для них у більшості країн світу діє ціла низка навчальних програм, грантів та фондів. Єдина умова – чітка мотивація та знання мови на рівні, котрий вимагає програма. І все, дорога в Європу, або, як це частіше українці роблять, в Америку, відкрита. До того ж практично всі програми передбачають наявність стипендій або кишенькових грошей, які покриють витрати на переїзд та проживання.
Найпопулярнішою серед програм в англомовних країнах є «Work and travel». Вона дає можливість працювати в американській фірмі (або забігайлівці, як вже вийде), відпочити (адже місця роботи, як водиться, в курортних містах США) та отримувати непогану зарплатню. Вивчаючи паралельно, звісно, англійську мову. Микола Рудченко, котрий торік закінчив університет, розповідає, що кілька років поспіль їздив за цією програмою до Нью-Йорка. Каже, перший рік було важко адаптуватися, але потім «втягнувся».
- Працював на автозаправці, - каже хлопець, - і в кафе. Мав час і для екскурсій, і для власного відпочинку. Хоч дехто і називає цю програму рабством, адже потрібно мати стартовий капітал близько 2 тисяч доларів, втім, ці гроші легко заробити. А на додачу ще й англійську мову вивчиш, адже спілкуєшся безпосередньо з носіями.
Міжнародне посвідчення особи ISIC забезпечує знижки від 5 до 100 відсотків на будь-які послуги по всьому світу
Далі за рейтингом програмою є «Au-pair» в Європі та США. Її особливість – студент проживе рік у сім`ї за кордоном, котра його приймає, вивчатиме мову на курсах та отримуватиме кишенькові гроші. За це студентові доведеться допомагати сім`ї по господарству. Недолік у тому, що перевага надається лише дівчатам, хоча й їм потрібно мати досвід роботи з дітьми, а додаткова робота просто забороняється. Тому не завжди студенти можуть вільно почуватися.
- Я була ніби у рабстві ці кілька місяців, - каже Настя Антіпова. – Поїхала за програмою до Німеччини, у містечко, неподалік Дрездена. Але сім`я, до котрої я потрапила, буле дуже великою, з маленькими дітьми, до того ж, у них було двоє величезних собак, яких потрібно було завжди вигулювати. Власне, тому вільного часу в мене практично не було, а на екскурсії була лише раз.
Популярності набувають програми, котрі гарантують студентам навчання у країнах Європи. Наприклад, Вишеградська стипендіальна програма створена для надання фінансової підтримки і спрощення процедури академічних обмінів студентів та молодих науковців з країн як Вишеградської четвірки (Польщі, Чехії, Угорщини і Словаччини), так і прикордонних з ними країн. Розмір стипендії становить 2500 євро (60562 гривні(!) за семестр, тобто 12112 гривень у місяць, а вік стипендіатів – до 35 років. Стипендії надають на 5 або 10 місяців.
Вперед, до Німеччини
Окремо варто розглядати програми у Німеччині, адже вона нині дає широкі можливості для студентів-українців.
На відміну від британської і американської, німецька освітня система не так поширена, та вона все ж існує. І досить продуктивно, судячи з тої кількості студентів, котрі щороку здобувають стипендії та гранти на навчання саме у цій країні.
Головною перевагою вищої освіти у Німеччині є те, що вона безкоштовна як для німців, так і для студентів з-за кордону. Але української шкільної освіти для навчання у німецьких вишах недостатньо – потрібно пройти ще додаткові курси. Втім, і вони безкоштовні.
Найбільшим, і, певно, найпоширенішим серед українців фондом є DAAD – німецька служба академічних обмінів. Цей фонд дає стипендії і для студентів, і для викладачів та науковців. Це чи не єдина програма, котра виділяє стипендії для навчання у літніх мовних школах у Німеччині. Це фонд, котрий дає стипендії всім, хто має достатню мотивацію навчатися у Німеччині, навіть для журналістів та інженерів тут є спеціальні пропозиції. Розмір стипендії – від 750 євро (18168 гривень), а тривалість програм – від 4 тижнів.
Так подорожувала і Віта Степчина. Дівчина кілька років тому вперше поїхала за програмою до Дрездена на літні курси. Там, крім німецької, вивчала і зарубіжну літературу. Каже, стипендії вистачило не лише на навчання, а й на численні екскурсії всією Східною Німеччиною. Навіть додому ще кількасот гривень привезла.
«HEINRICH BÖLL STIFTUNG» - фонд Генріха Белля, котрий гарантує стипендії всім студентам за напрямками: математика, інформатика, природні та технічні науки та інженерія. Розмір стипендій – від 750 євро на місяць для студентів та від 1000 (24224 гривні) для аспірантів.
«FRIEDRICH EBERT STIFTUNG» - фонд Фрідріха Ебера для студентів, котрі хочуть займатися соціально-політичною діяльністю. Стипендія – від 650 євро (15746 гривень) на місяць.
Програма «COPERNIKUS» дає від 6 до 10 стипендій на кожен семестр для навчання у вишах Берліна і Гамбурга. Стипендія покриває 6 місяців навчання: 4 місяці безпосередньо відвідини лекцій та ще від 6 до 10 тижнів виробничої практики на німецькому підприємстві або фірмі. Це не лише шанс оволодіти мовою, а й непогано заробити чи залишитися за кордоном. Розмір стипендії визначається індивідуально, але вона покриває витрати на навчання, проживання на особисті витрати.
Особливість програми «BAYHOST» – стипендії видають лише на навчання у баварських вишах. Її без проблем отримають студенти, а також охочі навчатися на аспірантурі чи докторантурі (до 30 років). Перевагу надають тим, хто має практичний досвід. Розмір стипендії – 700 євро (16957 гривень) на місяць.
Подорожуй зі знижками
Стипендійні програми – не єдиний спосіб мандрувати світом. Дедалі більше студентів оформляють міжнародне посвідчення особи - ISIC, котре дає їм право на понад 40 тисяч знижок у найрізноманітніших закладах та установах світу – від автозаправок до магазинів спорттоварів. Вже понад 50 мільйонів студентів користуються привілеями цього документа. Втім, чернівчанам, аби його оформити, доведеться їхати або до Івано-Франківська, або до Вінниці. Однак студентів це не зупиняє.
Юрій Микула з Івано-Франківська, вже кілька років поспіль займається оформленням міжнародного посвідчення студента. Каже, оформити документ дуже просто – достатньо принести фотокартку, копію першої сторінки паспорта та студентський квиток. Звісно, якщо є закордонний паспорт – він теж потрібен. Студент ще заповнює анкету, та це забирає не більше 5 хвилин. Вартує послуга 100 гривень.
- Посвідчення діє трохи більше року – наприклад, з 1 вересня 2015 до 31 грудня 2016, - каже Ю. Микула. – До нас вже звернулося багато студентів. Останній був наприкінці минулого тижня.
Це посвідчення забезпечує знижки від 5 до 100 відсотків по всьому світу, і в Україні в тому числі. У банках, магазинах, медичних установах, навіть у громадському транспорті, музеях та автошколах.
Тому доступна європейська освіта – це реальність. В цьому варто переконати і себе, і комісію, котра проводитиме відбір. І можливість побачити світ фактично за безцінь буде забезпечена.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар
\