
Відповідно до ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен громадянин зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом, та щорічно подавати до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік. У Податковому кодексі України передбачено чіткий перелік і зазначено строки подання податкової декларації про доходи та майновий стан. Передбачено коли треба сплачувати податок на доходи та яка передбачена відповідальність за порушення вимог щодо декларування. Крім цього Законом України «Про засади запобігання та протидії корупції» передбачено обов'язок певного кола осіб щорічно подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Велика кількість доходів фізичних осіб виплачується податковими агентами, а саме суб’єктами господарювання, тобто юридичними особами або фізичними особами – підприємцями, які зобов’язані утримувати та перераховувати податок на доходи фізичних осіб від імені та за рахунок останніх, але й фізичні особи, хто отримав дохід, зобов’язані самостійно заповнити та подати декларацію.
Уряд має намір запровадити загальне декларування доходів та видатків
Також подають декларацію про майновий стан та доходи особи, які провадять незалежну професійну діяльність (самозайняті особи), іноземці та особи без громадянства, фізичні особи – підприємці, які провадять діяльність за загальної системою оподаткування.
Крім цього фізична особа, якщо вона отримувала інші доходи, повинна подати річну декларацію про майновий стан та доходи, зазначити всі види отриманих доходів, їх суму і суму податку на доходи, який був уже сплачений чи який необхідно сплатити. Під іншими доходами відповідно ПК України слід розуміти: доходи у вигляді дарунка від фізичних осіб; доходи від здавання власного майна (приміщень, землі чи ін..) в оренду іншій, але фізичній особі; доходи у вигляді вартості успадкованого майна, при цьому беруться до уваги не тільки кошти і майно, але й майнові/немайнові права); за рішенням суду отримання у власність об’єкта рухомого або нерухомого майна та ін.
Крім вищезазначеного, при сплаті податків і зборів та при подачі податкової декларації громадянам необхідно звернути увагу на передбачені Податковим кодексом України випадки коли особи звільняються від обов’язку подавати податкову декларацію чи вважаться такими, що вже виконали свій обов’язок або мають право на пільги.
Юлія НИМІДЖАН, адвокат бюро «Дутка та партнери»
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар