
Статки пересічних українців, знову не дають спокою можновладцям – хочуть контролювати таки кожну копійчину у гаманцях. Окрім запровадження загального декларування доходів і видатків, урядовці мають намір також суттєво зменшити розмір ліміту для розрахунків готівкою. Це одне із ноу-хау, яке передбачено у проекті нової Податкової реформи. І хоча документ не пройшов перше читання у Раді й досі є на доопрацюванні, вдруге на розгляд парламенту він навряд чи потрапить із суттєвими змінами. Принаймні шансів, що переглянуть саме цей пункт – мінімальні.
Нагадаємо, практику обмежувати українців у розрахунках готівкою розпочала ще попередня влада. Зробили це буцімто для зручності, мовляв, час привчати українців до розрахунків пластиковими картками. Відповідна постанова набрала чинності торік і є чинною досі.
1,5-2 відсотки додадуть у ціні нерухомість, авто та інші дорогі покупки після запровадження обмеження готівкових розрахунків
Отже, зараз всі угоди купівлі-продажу, сума яких перевищує 150 тисяч гривень, треба здійснювати безготівково. І хоча нерухомість наші громадяни вже навчилися купувати, без обміну валюти, Кабмін наполягає на своєму. Законопроект передбачає, що із січня 2015 року гранична сума розрахунків готівкою між фізичними особами за угодами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, становитиме 15 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом про держбюджет на цей рік. Оскільки 15 вересня уряд, порушивши Бюджетний кодекс, не подав до парламенту проект бюджету на наступний рік, яким буде показник мінімальної зарплати на наступний період – невідомо. Однак на січень 2014 мінімальна зарплата становила 1218 гривень. Зважаючи на це, готівкові розрахунки за угодами, котрі потрібно завіряти у нотаріуса, на суму понад 18 тисяч 270 гривень, буде заборонено. Якщо мінімальну зарплату, як обіцяють у Кабміні, збільшать на 40 гривень, то сума обмеження становитиме 19 тисяч гривень.
Такий самий ліміт розміром 15 мінімальних зарплат на день стосуватиметься й готівкових розрахунків між підприємцями, а також угод між фізичними особами та підприємцями. Тобто безготівково потрібно буде розраховуватися за все, що дорожче за тисячу євро.
Законодавці працюють на збагачення банкірів
Які обмеження в інших країнах
Назва країни |
Сума обмеження (в євро) |
Італія |
1000 |
Греція |
1500 |
Бельгія |
5000 |
Росія |
14000 |
Отже, комфортні умови розрахунків, які обіцяють простим українцям після набуття чинності норми про зниження лімітів, видаються малоімовірними. Адже, про який комфорт можна говорити, якщо за нього доведеться доплатити немалі гроші.
Аби елементарно купити чи продати квартиру, чи, скажімо, укласти угоду оренди автомобіля з фізичною особою, доведеться відкрити рахунок у банку і покласти на нього гроші. За відкриття рахунка банкіри беруть як мінімум 100 гривень. А далі за кожен перерахунок коштів фінустанови беруть чималу комісію. Навіть якщо це, приміром, 2 відсотки, то від 150 тисяч гривень ця сума становитиме 3000 гривень. Для середньостатистичного громадянина це просто величезні гроші, на які місяць можна жити.
Приблизно таку ж суму банк отримує і від іншої сторони угоди – продавця. Адже йому так само треба відкрити рахунок, а потім ці гроші зняти, за що банк знову таки бере комісійні. Таким чином фінустанова заробляє, люди – втрачають, а ось вигода держави взагалі сумнівна.
Нерухомість та машини можуть подорожчати
Зниження лімітів вдарить по дрібному бізнесу
Від цієї новації у виграші будуть не тільки банкіри, але й ті, хто «тримає» ринки. Коли сукупний попит падає, а економіка у такому стані, як у нас, запроваджувати будь-які ліміти і обмеження – річ дуже ризикована. Проте таке суттєве зниження лімітів на розрахунки готівкою дуже вигідні тим, хто контролює грошові потоки, які йдуть через ринки. Намагаючись уникнути державного контролю за видатками, який стане можливим, коли розраховуватися банківською карткою, люди намагатимуться здійснювати дорогі покупки на ринках.
А ось дрібним підприємцям буде непереливки. Їм доведеться закуповувати товар дрібнішими партіями, аби якось оминути цю норму.
А ще, кажуть експерти, це нововведення спричинить подорожчання дорогих покупок. Цілком реально, що внаслідок обмеження готівкових розрахунків та у зв'язку із виникненням додаткових витрат, нерухомість, авто та інші дорогі товари здорожчають ще на відсоток-півтора. Оскільки всі ці операції проводять банки, ясна річ, вони свого не втратять. Нині комісія за грошові транзакції становить 1-2 відсотки, проте кожна фінустанова встановлює її на власний розсуд. Інакше кажучи, із запровадженням безготівкових розрахунків ми допомагатимемо банкам заробляти на рівному місці. Цілком зрозуміло, що ця новація спрямована, швидше, на збільшення ліквідності банків та їхнє збагачення.
Аби не платити зайве – хитруйте
Ухвалюючи будь-який закон у нашій державі, законодавець завжди про всяк випадок залишає якісь нюанси, які допоможуть його обійти. Так само буде і з Постановою щодо обмеження розрахунків готівкою. Аби не платити зайве, доведеться хитрувати.
Завжди можна домовитися із продавцем і розбити суму на кілька платежів й оформлювати покупку протягом трьох різних днів.
– НБУ дає обмеження на роботу із сумами понад 150 тисяч гривень. Це досить комфортна сума для багатьох людей. Отже витягати долари з-під подушки і одразу ж нести в банк зараз не доводиться, – вважає кредитно-фінансовий консультант Євген Житарюк. – Жоден закон не зобов'яже це зробити аж до того моменту, коли людині дійсно треба буде зробити велику покупку, яку змушені будуть реєструвати магазин чи нотаріус.
І навіть в цьому разі знайдеться немало досить простих юридичних нюансів, які дозволять, наприклад, знизити офіційну суму купівлі, якщо людина не готова звітувати перед державою, скільки вона витрачає.
Насправді, до безготівкових розрахунків мусимо звикати. Паперові, звичні нам гроші будуть і далі відтісняти як через законодавчі інструменти, так і комерційною інфраструктурою. Бо банкам, магазинам з розвитком технологій стає комфортніше працювати з електронними, нематеріальними грошима.
Юлія ХОРОШУН
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар