Сьогодні в Україні багато говорять про впровадження реформ різного напрямку, зокрема адміністративну та надання різних послуг. Щоправда, наразі особливих зрушень не помітно. Держава і надалі залишається тим репресивним органом, який змушує людей грати за їхніми правилами, навіть якщо це суперечить закону. Те саме стосується проміжної ланки – чиновників. Без усунення безпосереднього контакту людини та чиновника побороти корупцію в Україні не вдасться. Про адмінреформи, функцію чиновника у сучасних реаліях ми поспілкувалися з нашим земляком, міністром юстиції України Павлом Петренком.
- Зараз багато йдеться про концепцію адміністративних реформ. Про що, власне, мова?
- Якщо говорити про те, чи швидко відбуваються реформи і чи задоволені ми цим – звичайно, ні. Це стосується кожного українця, адже кожен з нас має дуже високі сподівання від того, що в країні відбудуться кардинальні зміни. Бодай ті, які пов’язані з державним апаратом, бюрократією, тими проблемами, перепонами. Які створювалися впродовж останніх двадцяти років. На жаль, як показують соціологічні дослідження, похід до будь-якого державного органу – суду, органів юстиції чи правоохоронців для людини – стрес, дискомфорт і небажання туди звертатися. Бо там немає тієї особи, яка є помічником чи консультантом. Натомість є державний службовець, який в образі українця є його ворогом, який намагається створити дискомфорт, чергу, змушує заповнювати десятки і сотні незрозумілих документів, щоб отримати зиск. Хоча за нормальних умов їх можна отримати без будь-яких проблем. Мало того, що ви витрачаєте свої гроші, але й отримуєте за них купу негативу.
- Людей поставили у безвихідну ситуацію.
- Це реальність, яка є наразі. Вона формувалася багато років, і мушу визнати, що ми від неї досі не позбулися. Проблема цієї реальності дуже глибока, вона полягає в тому, що державні службовці, які працюють в різних органах влади, працюють за дуже низькі оклади – у них нема мотивації. Десятки років було так – службовець отримує в руки дубинку у формі повноважень, маленьку зарплату і вирушає на полювання за українцем, якому потрібна та чи інша послуга. Зараз ми змушені швидко ламати свідомість усіх. Адже, як показують різні дослідження, наявність корупції у стосунках бізнесу і влади визнають 50% підприємців. Але найстрашніше те, що 25% з них вважають це нормальною практикою. Їм простіше заплатити хабар, щоб вирішити питання, ніж зробити це по закону. Тому це рух у зворотному напрямку – є держслужбовець і підприємець, якому простіше дати хабар, ніж зробити це законно.
- На жаль, це наші реалії…
- Зараз потрібно ухвалити не лише багато нових законів та правил, але й поступово змінювати свідомість кожного українця, щоб у нього був спротив давати і брати хабарі.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар