
Понад рік Україна очікувала на черговий транш від Міжнародного валютного фонду (МВФ). Прогнози були не втішні, оскільки з корупцією в державі навіть не почали боротися, реформи гальмують, а у владі немає єдності та співпраці.
Окрім того, не додавало оптимізму останнє коливання валютного курсу. Нацбанк ніби навмисно його розхитував, аби валютні спекулянти могли нажитися на цій нестабільності. Водночас скандал із впровадженням електронного декларування взагалі хорони останні надії, що держава отримає бодай якісь кошти.
Також виникало питання, на яких умовах надають цей кредит. Адже з’явилась інформація, що МВФ вимагає ухвалити закон про поступове підвищення пенсійного віку та певні зміни у пенсійному законодавстві. Зокрема йшлося про посилення критеріїв кваліфікаційних вимог для отримання мінімальної пенсії; консолідації пенсійного законодавства, яке зараз охоплює близько двох десятків законів; забезпечення єдиного принципу виплати пенсій без надання пільг для будь-якої професії (за винятком військових); розширення бази для внесків у систему соціального забезпечення; встановлення справедливого податкового режиму для пенсій; забезпечення більш тісної зв'язки між пенсійними внесками та розміром пенсії, що має стимулювати до декларування реальних доходів.
Щоправда, тексту меморандуму ніхто не бачив, а експерти взагалі кажуть, що МВФ виставляє не умови, а пропонує свої рекомендації. Їхня головна мета, щоб ми могли виконати бюджет і віддати цей кредит.
Для пересічних українців надання цього кредиту означає можливу стабілізацію валютного курсу. Відтак сповільнення росту цін на увесь перелік товарів та послуг.
- Такі валютні коливання завжди відбуваються у вересні-жовтні і мають штучний характер. Доки не було отримано кредит, такі коливання особливо вигідні банкам та міняйлам, - каже кандидат економічних наук, економіст-міжнародник, голова Чернівецького осередку Європейських студій Володимир Козменко. – Після періоду відпусток люди витратили валютні запаси, і восени намагаються їх поповнити. Цим ажіотажем користуються саме банки та міняйли. Щодо, власне, кредиту, то він допоможе гривні втриматися на плаву, але багато залежить від дій уряду та Нацбанку.
За словами експерта, цей мільярдний транш МВФ виділяє лише на дві речі – покриття зовнішнього боргу та підтримання валюти (поповнення золотовалютних резервів), і більше ні на що. Якщо хтось каже, що ці гроші йдуть на підтримку економіки, то це маніпуляція та неправда.
Хоча цей мільярд не зіграє великої ролі для наших валютних резервів. Якщо Нацбанк захоче, то він спокійно може або заморозити курс, або продовжувати його розхитувати. Водночас цей транш, зважаючи на різницю курсів, дасть змогу покрити дефіцит бюджету.
Щодо вимог, то, вважає економіст-міжнародник, це може бути рекомендація від МВФ (щодо підвищення пенсійного віку), а не нав’язування напрямку руху.
- В Україні на 17,5 мільйона працюючих припадає 13 мільйонів пенсіонерів. Окрім того, тут враховані ті, хто працює за кордоном та не сплачує обов’язкових платежів. Також ті, хто працює у так званому сірому сегменті економіки. Відповідно гроші від них не потрапляють до Пенсійного фонду, - продовжує експерт. – В результаті виходить, що на одного працюючого припадає по 2,5 пенсіонера. Саме тому і пропонують підняти пенсійний вік. Але у нас і за кордоном – це дві різні речі.
Там, каже він, це право працювати до 65 років, а у нас обов’язок. Це до нас прийшло ще з часів Радянського Союзу. Натомість за кордоном люди можуть вийти на пенсію у 60 років (з меншою пенсією), або продовжувати працювати, і їх ніхто не буде виганяти. Тобто нам рекомендують підняти пенсійний вік, щоб дати можливість працювати. Адже не секрет, що багато пенсіонерів продовжують працювати і після офіційного виходу на пенсію, отримуючи і зарплату, і пенсію.
Думка експерта
Андрій Новак, голова Комітету економістів України
Зараз для України не є критично важливими самі гроші від МВФ, тому що у нас зараз немає якихось великих валютних дисбалансів, на відміну від 2014 року. Але зараз для нас критично важливий сам факт продовження співпраці з МВФ. Бо на МВФ орієнтуються й інші наші кредитори, інвестори та партнери. Слідом за траншем МВФ маємо кредитні гарантії від уряду США на 1 мільярд доларів, 600 мільйонів євро від європейської комісії. І думаю, надалі фінансова підтримка України буде лише зростати.
Тому важливий сам факт траншу, а не його величина. Навіть якби ми отримали не мільярд, а скажімо, півмільярда.
Транші МВФ йдуть на дві глобальні цілі – поповнення золотовалютних резервів Центробанку крани та на найбільш гострі бюджетні проблеми уряду. В яких пропорціях – це має визначити уряд чи керівництво Національного банку. Хоча ситуація з золотовалютними резервами НБУ досить нормальна, вони зростають і становлять понад 14 мільярдів доларів.
Чому саме зараз є рішення МФВ? Очевидно за підсумками саміту «Великої двадцятки» ухвалено рішення і надалі підтримувати Україну. І збільшувати санкції проти країни-агресора.
Щодо умов, то зміст таких кредитних договорів ніколи не відкривали. Така практика. Ці гроші даються приблизно під 3% річних у валюті. Для порівняння, коли Україна хоче залучити на зовнішніх фінансових ринках валюту, то мусить виплачувати 10%. Головна умова організації, а саме МВФ, яка дає гроші, одна – щоб країна була платоспроможною повернути ці гроші. Коли у нас дефіцит бюджету пов’язаний з нафтогазом та Пенсійним фондом, то вони кажуть – робіть щось.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар
Здравствуйте.
Я являюсь г-ном Рахелем Кограном, частным кредитным кредитором, который предоставляет пожизненную кредитную возможность частным лицам, деловым фирмам, страхованию и т. Д. Есть ли у вас какие-либо финансовые трудности или вам нужен кредит для инвестирования или вам нужен кредит, чтобы не оплачивать ваши счета? как мы здесь, чтобы убрать все ваши финансовые проблемы в прошлое. Мы предлагаем все виды займов в любом валютном деноминации со ставкой 2% без предварительной платы. Я хочу использовать эту отличную среду, чтобы вы знали, что готовы помочь вам с любым видом кредита, чтобы решить эту финансовую проблему. Если да, затем вернитесь по электронной почте (rahelcohranloangmail.com) для получения более подробной информации, ВЫ ВЫСОКО ПРИВЕТСТВУЕТЕ.