
Сьогодні в Україні, і зокрема в Чернівцях, надзвичайно активізувалося житлове будівництво (багатоповерхових будинків). Можна набратися сміливості й навіть заявити, що ми спостерігаємо за будівельним бумом. Наприклад, у Чернівцях будують десятки багатоповерхівок. Відповідно, що більше будують житла та за стабільної національної валюти, ціни на нерухомість можуть навіть впасти.
Як кажуть деякі експерти з ринку нерухомості, цього року ціни на житлову нерухомість можуть впасти на 10-20%. Бо є надлишок житла, а рентабельність будівельного бізнесу зменшилася з 20-30% до 10-ти. За різними даними, в Україні сьогодні на первинному ринку є «зайві» 20 тисяч квартир. А на вторинному – удвічі більше – 40 тисяч. І це за найскромнішими підрахунками. А цього року зайвого житла стане ще більше.
За прогнозами інших експертів, ціни на нерухомість 2019 року будуть стабільними, а основний інтерес буде зосереджено на економ-сегменті
Багато компаній (найчастіше у містах-мільйонниках) через фінансові проблеми намагаються продати недобудови, які міняють своїх власників по кілька разів. Позбутися таких квадратних метрів можна одним способом – продати його зі значною знижкою. Хоча самі забудовники традиційно постійно підвищують вартість будівництва, адже зростають ціни на будівельні матеріали, вищими стають податки, зарплата тощо.
А хтось, навпаки, намагається зекономити саме на якості витратних матеріалів. Відповідно, якість такого житла нижча і ціна також відповідна.
- Окремі забудовники у Чернівцях пропонують відносно недороге житло, але його якість досить невисока. А ще є проблеми із документами – аби ввести будинок в експлуатацію, - каже експерт з нерухомості Віталій Власенко. – Скоріш за все, ціни цього року на нерухомість не зміняться (або навіть трохи виростуть). Бо хтось із забудовників може дозволити собі почекати свого клієнта і продати за відповідну ціну.
Як зауважили в Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України, за умови відсутності зовнішніх політичних чинників вони прогнозують подальшу стабілізацію вартості нерухомості. Основна активність на ринку, як і раніше, буде залишатися в економ-сегменті, причому пропозицій на вторинному ринку тут поменшає. Темпи запуску нових об'єктів первинки трішки знизяться.
Ніяких передумов появи доступного іпотечного кредитування, як і раніше, спостерігатися не буде. Ринок комерційної нерухомості, а також сегмент оренди, особливою активністю вирізнятися також не будуть.
За прогнозами інших експертів, ціни на нерухомість 2019 року будуть стабільними, а основний інтерес буде зосереджено на економ-сегменті.
- Ми не прогнозуємо, що 2019 рік сильно відрізнятиметься від 2018-го. Хотілося б сподіватися, що він буде успішнішим, але наступний рік виборчий. Тому, швидше за все, буде стабільно з погляду цін... Останні роки ціни падали, але темпи падіння зменшувались із кожним роком. 2017 року середні ціни по п'яти найбільших містах України падали кожного місяця на 0,7%, а 2018-го на 0,1%. Швидше за все, 2019 року ціни будуть стабільні, - сказав голова комітету з інформаційних технологій, сервісів, аналітик Асоціації фахівців з нерухомості України Едуард Бразас. Від року до року активність на ринку в середньому зростає на 10%. Тому активність покупок, я думаю, буде і далі збільшуватися. Однак 2019-тий дасть трохи меншу цифру, оскільки це передвиборчий рік. На первинному ринку темпи приросту нових проектів зменшаться, бо забудовники останніми роками дуже активно працюють і наразі досить багато пропозицій на ринку.
До речі, згідно з інформацією Держстату, квартири на вторинному ринку в третьому кварталі 2018 року подорожчали порівняно з аналогічним періодом 2017-го на 4%, а на первинному ринку - на 5,5%.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Думка експерта

Спілкувався з трьома забудовниками, вони кажуть, що або ціни на нерухомість збережуться, або вони припиняють будівництво. Може елітне будівництво і має можливість для деякого подешевшання, але решту нерухомості сьогодні продають від 550 до 600 доларів за квадратний метр.
Але і це не межа. Все залежить від того, чи зданий будинок в експлуатацію. Бо покупці хочуть саме таке житло, а його не так багато. І тоді там квадратний метр буде дорожчий на 50-100 доларів, аніж «на фундаменті». Бо квартир у будинках, що здані в експлуатацію, – не багато.
Зараз реально не бачу тенденції до якогось зниження вартості нерухомості. У людей були величезні відкладені кошти. Є люди з грошима, які готові купувати. А купувати вони хочуть у будинках. Зданих в експлуатацію. А це потрібно або чекати, або купувати на вторинному ринку, але вже на 100-200 доларів за квадрат дорожче.
Попит наразі є і не бачу передумов, аби він падав. І порівняно з сусідніми областями. У нас будують сейсмостійке житло, каркасне, з гарним плануванням та великими квартирами. А там часто будують дев’ятиповерхові «хрущовки».
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар