
Особливої несподіванки результати референдуму в Нідерландах не принесли. Нагадаємо, що 6 квітня у Нідерландах відбувся консультативний референдум щодо Угоди про асоціацію України з ЄС. Експерти передбачали, що не варто очікувати позитивного результату. Це, звісно, досить неприємно для нас, особливо зважаючи на можливе запровадження безвізового режиму, але не критично.
Варто зазначити, що в цьому референдумі взяла участь незначна частина голландців. Більшість, без перебільшення, або не цікавиться цими питаннями, або взагалі не розуміє, про що йдеться.
Важливо, що результати цього голосування небезпечні насамперед для самої об’єднаної Європи. Адже показало слабкі місця, вплив на внутрішню політику ЄС ззовні та початок так званої гібридної війни. Аби розвалити Європу.
Зрозуміло, що є значні прорахунки у вітчизняній зовнішньополітичній діяльності. Навіть попри зусилля президента, нам не вдалося переконати Нідерланди.
- Але це є поразка Європи, і саме так це оцінили лідери багатьох європейських країн, керівництво ЄС, - заявив Президент України Петро Порошенко. - Європа зараз переживає не найкращі часи: криза біженців, атаки Росії, інші позиції всередині країн, коли націоналістичні рухи стають чимраз популярнішими, але я вірю в Європу та європейські цінності.
Ще до початку референдуму вітчизняні експерти зауважували, що відчувається чималий тиск ззовні. Саме у цій інформаційній війні ми наразі програли.
Думка експерта
Референдум у Нідерландах, окрім всього іншого, завершив «постмайданний етап» у зовнішній політиці України. Майдан дійсно вразив, глибоко шокував європейців. Одразу після перемоги Майдану і початку російської агресії мені довелося взяти участь у десятках міжнародних заходів у багатьох столицях ЄС. І скрізь підтримка України була достатньо чіткою і переважала проросійське лобі навіть у Римі чи Парижі. У нашої країни був величезний потенціал можливостей на міжнародній арені - від швидкого отримання безвізового режиму, можливості додати до Угоди про асоціацію питання європейської перспективи до можливостей поставити на порядок денний і значною мірою вирішити такі глобальні питання, як заблокування членства РФ у РБ ЄС, усунення її від розгляду питання щодо конфлікту в нашій державі як країни агресора і так далі. Нічого цього не було зроблено.
Після нідерландського референдуму можна, нарешті, сказати - все! Весь цей потенціал і можливості - у минулому. Максимум, на що ще можемо сподіватися від досягнень Майдану на міжнародній арені - це безвізовий режим з ЄС. Можливо.
Що робити? Лише швидкі - протягом півроку максимум - радикальні реформи можуть врятувати нашу євроінтеграцію і відновити суб'єктність. Новий переділ влади між своїми може остаточно поховати і перше, і друге.
- Коли такі події відбуваються, то намагаюся з’ясувати для себе якийсь прихований зміст. Можливо мені все здається занадто конспірологічно і я перебільшую, але як на мене, тут не обійшлося без впливу росіян, - казав раніше політолог, кандидат політичних наук Павло Катеринчук. - Для них фіксація (затвердження) Угоди про асоціацію, не лише підпис нашого президента з європейськими представниками, а фактичне прийняття України (з претензією на майбутнє членство в ЄС), економічну співпрацю, а головне – цивілізаційну близькість, неприйнятне. Чому так відбувається з Нідерландами, то це, як на мене, результати роботи російських спецслужб та дипломатії. Вони намагаються усіма засобами поставити під сумнів європейський вибір України. А європейцям вселити сумнів, чи потрібна їм така Україна – де йде війна, нестабільність, корупція тощо.
Спротив Росії щодо потуг України стати європейською державою пов’язаний не з тим, що ми станемо багатою державою і будемо краще жити, аніж у Росії (хоча це теж важливий чинник), а з цивілізаційним вибором.
Якщо у країни, в якій за 600 років нічого не змінилося, і вони постійно брязкають зброєю, лякаючи сусідів і шукаючи зовнішніх та внутрішніх ворогів (і винних у своїх проблемах), то для них головне – не економічні чинники, а наближення України до цивілізаційного європейського простору. І поступове відривання її від цього «руського міра» - це для них велика небезпека.
Щоправда, також не варто перебільшувати значення цього консультативного референдуму. Скоріш за все, його результати жодним чином не вплинуть на можливе запровадження безвізового режиму з ЄС і навіть шлях України до євроінтеграції.
- На мою думку. Результати цього референдуму не вплинуть на запровадження безвізового режиму. Формально ці питання не взаємопов’язані. Референдум у Нідерландах мав дорадчий характер і брати його результати до уваги чи ні – вирішувати керівництву цієї держави, - вважає політолог, кандидат історичних наук Ігор Мельничук. – Це голосування – спроба розхитати ситуацію з боку Росії, щоб там закрався сумнів, мовляв, навіщо Європі підтримувати малорозвинені країни за їхній рахунок тощо. Це вплив Росії і спроби розхитати ЄС зсередини.
За словами експерта, на цей референдум прийшло досить мало людей, люди просто не розуміють, за що чи проти чого вони голосують. Але це абсолютно не означає, що в України не буде перспектив в євроінтеграції.
Відбуватимуться консультації з керівництвом країни, людьми тощо. Це нормальний процес для ЄС.
Щодо безвізового режиму, то формально позитивне рішення щодо України вже ухвалено. Він, скоріш за все, таки буде. Адже цей процес відбувається в рамках зовсім інших документів та переговорів.
Звісно, певний негатив результати референдуму мають. Але це не велика перешкода до безвізового режиму та євроінтеграції. Це радше сигнал для наших політичних еліт.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар