
Теплопостачання та його оплата – болюча тема для жителів міст всієї України. Скажімо, у Чернівцях три основні проблеми – висока затратність теплопостачання, висока вартість і примусовість. Останнє чи не найстрашніше. Адже відключитися від теплопостачання не дозволяють, примушуючи будь-якою ціною платити за послуги. Про застарілість методу централізованого опалення свідчить і те, що багато цивілізованих країн від нього відмовилися вже досить давно, замінивши різними формами індивідуального.
Ще навесні у МКП «Чернівцітеплокомуненерго» повідомили, що опалювального сезону 2015-2016 на теплопостачання діятиме одноставковий тариф. Його встановила НКРЕ і становить він 13,73 гривні кв. м площі. За словами в. о. голови НКРЕКП Дмитра Вовка, новий тариф на 100% покриває собівартість виробництва теплової енергії.
Натомість експерти знову і знову говорять про завищеність тарифів без вагомого на те підґрунтя.
- У третині українських обласних центрів тарифи на теплопостачання завищені та у понад 1,5 раза перевищують собівартість, - вважають експерти, відштовхуючись від інформації Міністерства регіонального розвитку. - Згідно з результатами дослідженнями, у половині обласних центрів України перевищення тарифів на тепло над собівартістю складає від 10 до 20%. В п'яти містах тарифи на тепло перевищують собівартість у понад 1,5 раза. Серед них Івано-Франківськ, де тариф на 56,6% більший за собівартість. У Рівному, Запоріжжі, Чернівцях, Чернігові та Одесі тарифи є завищеними на 40-50%.
Попри це, ніхто нічого міняти не збирається. А тому в Чернівцях ми заплатимо 13,73 гривні за кожен квадратний метр житла, або 592,58 за Гкал, у кого є лічильник на тепло. Це майже двічі більше, аніж було до подорожчання (7,61 грн. кв. м).
Таким чином опалення однокімнатної квартири площею, наприклад, 38 кв. м обійдеться у 521 гривню. Мешканці двокімнатної квартири площею 50 кв. м, щомісяця сплачуватимуть 686,5 гривні. Власники ж великих квартир, житлова площа яких має 80-120 квадратів, заплатять взагалі – 1098-1647 гривень, себто приблизно мінімальну місячну зарплату.
Чернівчани вже отримують перші рахунки за теплопостачання. Що ж до певних затримок у їх наданні, то тепловики аргументують це тим, що перераховують суми через неодночасний початок опалювального сезону в різних районах міста. Та вже нині чернівчани бідкаються, що платити доведеться надто багато.
- З родиною живемо у двокімнатній квартирі площею 55 кв. м. Торік за тепло платили 418,55 і не скажу, що це така вже мала сума. А цьогоріч платити доведеться взагалі 755 гривень – це ж половина мінімальної зарплатні. Додайте ж до цього всі інші дорогущі компослуги і ось уже маємо більше тисячі гривень. Звідки ж брати кошти на все – невідомо, - бідкається чернівчанин Єгор Боднар. – Не скажу, що заробляємо з дружиною геть мало, та у нинішній ситуації заощадити та відкласти хоча б невелику суму, так би мовити, на чорний день наразі ніяк не виходить. Якщо нічого не зміниться, думаю, люди просто перестануть платити, адже заплатити за комуналку і не померти з голоду при цьому нині завдання не з простих.
Отож, поки люди знову затягують паски та віддають останнє за неякісні компослуги, комунальників усе влаштовує. Та вихід із ситуації, напевно, один – докорінно змінити усю систему надання послуг та їх тарифікації.
Уляна ДЕЛІКАТНА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар