
Світова спільнота, принаймні на офіційному рівні, ніяк не наважується називати речі своїми іменами. Вони вперто продовжують шукати якогось діалогу із путінським режимом та сподіваються знайти компроміс. Таке враження склалося від Мюнхенської безпекової конференції, яка нещодавно відбувалася в Німеччині.
Хай би як це дивно звучало, але лише виступ нашого Президента Петра Порошенка трохи розворушив мляву атмосферу європейської толерантності. Він чи не єдиний зі світових лідерів, який прямо назвав Росію агресором. Решта або дипломатично промовчали, або знаходили якісь безформні словесні конструкції.
Натомість Президент України Петро Порошенко звернувся до президента Росії Володимира Путіна та нагадав йому, що в Україні немає громадянської війни, а лише є агресія Росії. Окрім того, він вголос заявив про те, що «стурбовані» західні партнери тільки розмито натякають – Росія винна в ескалації конфлікту у Сирії та нагнітанні великої війни.
- Це не громадянська війна в Україні, це ваша агресія, пане Путін, та це не громадянська війна у Криму – це ваші солдати, які окупували мою країну, і це не громадянська війна у Сирії – це ваші літаки, які бомбардують цивільне населення у Сирії, - наголосив глава Української держави під час президентських дебатів на Мюнхенській конференції з питань безпеки.
Думка експерта
Те, що на цій конференції був Медведєв, а не Путін, може свідчити про так звані «оглядини» нового майбутнього президента. Адже він цілком керований та прогнозований і висловлює лише ті думки, які йому вкладає російське суспільство та Путін.
На цій міжнародній конференції прислуховувалися до російської риторики, але вона абсолютно не змінилася. Адекватність відсутня цілком. Це як лікар обстежує пацієнта, чи є якісь зміни від лікування. Їх у Росії не спостерігається. Тому вердикт – продовження санкцій.
Дискусія полягала у площині – що робити далі. Є різне сприйняття всередині ЄС. Ніхто зараз не готовий сказати, що робити далі та як діяти.
Медведєв зробив вигляд, що санкції не лише не позначилися на Росії, а навпаки, зіграли на поліпшення. Зараз в Європі думають, що роботи далі – санкції не стали дієвим механізмом впливу на агресію Москви. Тому або потрібно їх посилити, або знайти інші важелі впливу.
Якщо за кілька днів вдасться врегулювати сирійське питання, тоді слід очікувати нового загострення на Донбасі. Це буде механізм розхитати ситуацію всередині України та розколоти ЄС. Це гра на протистоянні.
В Європі складний бюрократичний механізм, який надзвичайно важко реагує на зміни. Вони зараз готують чотири міжнародні суди щодо злочинів. Скоєних Росією та її керівництвом. Йдеться про справу «ЮКОСА», вбивство у Лондоні Литвиненка, збитого «Боїнга» та Україна готує позов щодо анексії Криму. Для цього потрібно чимало часу. Але хто виграє від цього – наразі важко спрогнозувати.
Хоча, цілком очевидно, достукатися до «занепокоєної та засуджуючої» західної демократії надзвичайно складно. Вони зрозуміють драматизм ситуації лише тоді, коли путінські орди у зелених костюмах перетнуть їхні кордони та збурять сите та ліниве життя.
Звісно, у світових партнерів до України є чимало обґрунтованих претензій – отримуючи певну допомогу, наша держава не зробила фактично жодного кроку задля впровадження реформ та боротьби з корупцією. Далі гучних заяв та імітації діяльності ми за два роки не просунулися. Це не лише загрожує існуванню держави, але і унеможливлює іноземну допомогу, зокрема кредити та фінансову допомогу.
- Загалом ця конференція показала, що світові партнери України відчувають розчарування через нездатність держави впроваджувати реформи. Очевидно, що вони незадоволені керівництвом уряду, - вважає політолог, кандидат історичних наук Ігор Мельничук. – Тому це не могло не позначитися на риториці цієї конференції у Мюнхені. На жаль, Україна зараз не «тема №1» у світі. Про нас згадують, війну на Донбасі, окупацію Криму, російську агресію. Але наголошують на критиці керівництва у відсутності боротьби з корупцією та слабкому впровадженні реформ. Попри це, ми все одно отримуємо підтримку з боку Європи та США. Але якщо у державі відбудуться зрушення, то і вона буде відчутнішою.
Натомість, вважає експерт, що менше буде з боку нашої влади реформ, то слабшу увагу нам будуть приділяти. Вони хочуть бачити справжнього партнера, а не державу, яка лише створює проблеми.
Ми і так втратили два роки вкрай важливого часу. Особливо зважаючи на загрозу з боку Москви. Висновків чомусь ніхто не робить з цього. Тому часу залишилося надзвичайно мало і якщо триватимуть лише розмови, то за рік-два про нас взагалі забудуть. Ніхто силою не буде впроваджувати всередині держави реформи. Це маємо зробити ми.
За словами політолога, в Україну повертаються посіпаки Януковича, корупціонери, формальних зрушень не відбувається після революції гідності, на які сподівалися. Нам уже не натякають, а прямо говорять про претензії. Тому і надання фінансової допомоги – це у наших реаліях викидання грошей у прірву.
Зрозуміло, якщо Росія піде на загострення ситуації на Сході. То ніхто не буде реагувати мляво. Але наразі Путін намагається зіграти на протистояннях усередині Європи. Що складніша ситуація у самій Росії, то активніше він намагатиметься розсварити членів ЄС. Мета – розпад європейської спільноти, аби вони займалися своїми проблемами і не звертали увагу на інші країни та московську агресію.
Водночас російському кишеньковому прем’єру Медведєву дали чітко зрозуміти, що послаблення санкцій не слід очікувати. Росія не буде партнером ЄС та США. Вони і надалі будуть грати на послабленні Москви, але не варто плекати ілюзій, що вони це робитимуть лише задля України.
Секретар державного департаменту США Джон Керрі наголошує, що США та Європейський союз залишатимуться єдиними у збереженні санкцій проти Російської Федерації до повного виконання Мінських домовленостей.
- Наші європейські партнери заслужили величезної поваги за демонстрацію рішучості, яку вони показали, та за спільну мету, яку вони відстоювали для того, щоб виступити проти російської агресії. І я впевнений, що Європа і Сполучені Штати продовжуватимуть виступати об'єднаними одночасно у підтримці санкцій впродовж того періоду, наскільки це буде необхідно, а також у наданні допомоги Україні, поки її суверенітет і цілісність не буде захищено шляхом повного виконання Мінської угоди, - заявив секретар державного департаменту США Джон Керрі. - Росія має простий вибір - повністю виконати «Мінськ», або продовжувати відчувати наслідок економічно підриваючих санкцій. І шлях послаблення санкцій чіткий - вивести озброєння і війська з Донбасу; гарантувати, що усі українські заручники звільнені; дозволити повний гуманітарний доступ на окуповані території, чого, до речі, вимагає міжнародне право; а також шляхом дотримання декількох резолюцій Організації Об'єднаних Націй - підтримати вільні і справедливі вибори з участю міжнародних спостерігачів на Донбасі відповідно до українського закону та, безсумнівно, відновити контроль України над її частиною міжнародного кордону.
Також він висловив чітку позицію, що не треба забувати, чому санкції проти РФ були запроваджені. Як зазначив Керрі, санкції були введені на підтримку фундаментальних прав українців та підтримку норм міжнародного права.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар