
Напевно, ні для кого не таємниця, що світова фінансова еліта вже багато років ховає свої надприбутки та відмиває гроші через так звані офшори. Про це точилося чимало розмов, але якоїсь цілісної картини ніхто не міг надати. Капітал охороняла фінансова таємниця та безліч підставних фігур. Але нещодавно завісу офшорних таємниць вдалося трохи підняти. І на поверхню сплило чимало відомих прізвищ, зокрема з України.
З якою метою відбулося розголошення інформації про справжніх власників офшорних фірм однієї з панамських компаній – покаже час.
Наразі там фігурують двадцять людей, пов’язаних з Україною. Йдеться про чинного Президента Порошенка, колишнього прем’єра Лазаренка та підприємця Мохаммада Захура (британського бізнесмена пакистанського походження, який живе та веде бізнес в Україні).
Щодо Петра Порошенка, то він почав реструктуризацію своїх активів «Рошен», створивши для цього три офшорні фірми.
Думка експерта
Офшорні зони – це певні економічні території з пільговою системою оподаткування. По суті, капітал частково мігрує на ці території. Деякі країни створили ці зони і живуть за їхній рахунок, створюючи преференції з оподаткування.
Преференції в оподаткуванні визначаються вітчизняними урядами країн. Ми також можемо. Теоретично, встановити мінімальне оподаткування, порівняно з іншими країнами.
Що цікаво, більшість інвестицій в Україну надходить саме з офшорних зон. Це стосується також нашої області. На Буковині перше місце з іноземних інвестицій посідає Кіпр та Британські Віргінські острови
Для прикладу, якась фірма отримала прибуток і щоб уникнути вітчизняної системи оподаткування, виводить прибуток в офшори. А потім повертає їх в Україну як прямі іноземні інвестиції.
У нашій державі заборонено ухилятися від системи оподаткування. Але не заборонено реєструвати фірми в офшорах.
У світі з цим намагаються боротися. Але якогось особливого результату це не має. Приклад з Лазаренком досить красномовний, коли знайшли увесь його капітал.
На відміну від інших фігурантів розслідування, наразі немає інформації щодо відмивання коштів Порошенком. Навпаки, якщо вірити заявам самого президента та фактам розслідування, він намагався передати свою компанію в управління.
Згодом юристи Порошенка заявили про завершення передачі «Roshen» у сліпий траст інвестиційному банку «Rothschild» через спеціально створену офшорну компанію, що не призведе до ухилення від сплати податків і будь-яких інших фінансових зобов'язань перед бюджетом в Україні.
Щоправда, діяльність таких фірм в Україні не заборонена. Цим користуються чимало бізнесменів, аби мінімізувати податкове навантаження, або відмити гроші. В результаті держава щороку втрачає мільярди.
- Щодо суті офшору, то це частина території країни чи вся територія малої країни, на якій діють надзвичайно пільгові умови реєстрації іноземних фірм, виробнича діяльність яких відбувається на територіях своїх країн, - розповідає економіст, голова Чернівецького осередку європейських студій Володимир Козменко. - Зареєстровані в офшорах фірми вважаються іноземними. Наприклад, серед лідерів іноземного інвестування в Україну є Кіпр, хоча насправді більшість тих фірм створено вітчизняними бізнесменами. І немає закону, який би це забороняв. Інша справа, що цим вдало користується бізнес, обходячи норми податкового чи іншого роду регулювального законодавства.
За словами експерта, через офшори здійснюють багато сірих і чорних угод. Наприклад, один відомий український мільярдер експортує метал своїй же компанії в офшорі, яка перепродує той же метал іншому вітчизняному бізнесмену на його прокатні стани. Насправді, метал нікуди з України не вивозять, а ходять тільки папери (документи), серед яких є і липові, які підтверджують перетин металом кордону. Але за законодавством у нас експортер звільняється від податку на додану вартість, точніше, йому держава повертає ПДВ, який бізнесмени ділять між собою. А для бюджету країни це недобір.
Відмивання та рух коштів через офшори – це не лише проблема України. Цим зловживають навіть у країнах із розвиненою правоохоронною та фіскальною службою. Скрізь великий бізнес намагається мінімізувати податкове навантаження та отримати надприбутки за рахунок держави.
- У ХХ столітті було створено міжнародну групу з протидії відмивання брудних грошей «ФАТФ». Років зо п’ять тому вона, згідно зі своїм дослідженням, зарахувала Україну до країн, яка сприяє відмиванню коштів, - розповідає економіст Дмитро Полагнин. – Але наразі нас там уже немає. щодо офшорів, то є кілька таких вільних економічних зон у світі. Там або мінімальне оподаткування, або взагалі нема. Фактично це легалізація будь-яких доходів, навіть отриманих злочинно. В Україні немає заборони і будь-який резидент може там відкрити фірму. Водночас це необов’язково завжди гроші, які мають погане походження.
Хай там як, але усі експерти сходять в одному, що через діяльність офшорних зон та виведення туди капіталу з України, держава недоотримує значну частину надходжень.
Найбільш красномовним прикладом із сучасної історії держави є справа екс-прем’єра Лазаренка, який саме з допомогою офшорних зон вивів з України сотні мільйонів гривень.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар