
Останнім часом у Чернівцях помітно збільшилась кількість туристів. Групи приїжджих можна побачити на вул. О. Кобилянської, біля Резиденції та інших місцях. Та краса давньої архітектури, глибини історії нашого міста можуть залишитись непізнаними туристами, якщо з ними не буде екскурсовода. Саме завдяки майстерності гіда, його знанням, він повинен уміти передати ці знання, розкрити красу і неповторність історичних пам’яток, яких у Чернівцях є доволі багато. Від вміння зробити екскурсійну поїздку яскравою і незабутньою залежить розвиток туризму у місті. Бо часто саме від враження туриста про місто залежить, чи приїде до Чернівців він сюди знову, або ж запропонує наше місто друзям та знайомим.
Зважаючи на такі тенденції у розвитку туризму у Чернівцях, професія екскурсовода стає дедалі популярнішою та затребуваною у нашому місті. Нині часто можна побачити на вулицях Чернівців, особливо у вихідні дні, групки людей, яких супроводжує екскурсовод. Зрозуміло, що не завжди це професійні гіди, та серед них є такі, які мають відповідну освіту та досвід у цій справі, є справжніми професіоналами своєї справи.
До Чернівців їдуть українці
Сьогодні журналіст «Погляду» оглядав Чернівці із екскурсоводом Євгенією Пушковою. Людина, яка тривалий час працювала журналістом і цікавилась історією Чернівців, нині популяризує наше місто серед гостей.
Незважаючи на важку економічну ситуацію в країні, українці подорожують. І оскільки багато хто немає можливості поїхати за кордон, відкривають для себе Україну. Таку тенденцію серед туристів помітила моя співрозмовниця Є. Пушкова. Вона припускає, якби такі процеси відбувалися раніше, можливо б вдалося попередити події, які нині тривають на сході України. Адже у східняків багато стереотипів про нас, а відповідно у нас про них.
– Можливо, якби подорожі Україною були популярніші 5-10 років тому, якби не розвалилася система профспілкових путівок, ми б не дійшли до того що є нині в Україні, – припускає чернівчанка.
А ще Є. Пушкова вважає, що дуже важливо відкривати свою країну для наших громадян. Показувати, як ми живемо, ознайомлювати з культурою регіону.
Нині серед туристів, які приїжджають до Чернівців, багато мешканців з південного сходу України, півдня та киян. А нещодавно почали цікавитись містом і львів’яни. Напевно, вони відчули якусь конкуренцію, і їдуть подивитися, що тут відбувається, – жартує Є. Пушкова.
Вимоги до кандидатів у екскурсоводи:
– вміння спілкуватись із людьми;
– фізична підготовка, гарне здоров’я;
– витривалість;
– постійне збагачення знань.
Закордонних туристів у Чернівцях, на жаль, небагато. Екскурсоводи припускають, що ті відмовляються від поїздок в Україну, вочевидь, мають побоювання, що тут небезпечно (війна на Сході). Бо не всі розуміють, що бойові дії відбуваються не на всій території країни.
Приїжджають до Чернівців туристи, які щось прочитали про наше місто в Інтернеті, або побачили фотографії.
– Нині склалася така ситуація, що багато туристів приїжджають до Чернівців не маючи якихось сподівань, просто хочуть відпочити, – розповідає Є. Пушкова. – Вони уявляють Чернівці провінційним містечком. Скажімо, їдуть сюди не так, як до Львова, з очікуванням культурного шоку. Але дуже приємно, що повертаються якраз із цим культурним шоком.
Однак працівникам цієї сфери не варто розслаблятись, адже це явище нетривале. І вже невдовзі туристи будуть приїжджати із більшими сподіваннями. А відповідно потрібно буде відповідати цим сподіванням, аби не втратити цікавість до міста, вважає Є. Пушкова.
Екскурсовод – обличчя міста
Для когось проведення екскурсій це додатковий заробіток, а хтось вкладає у цю справу увесь свій час та сили. Технічні можливості дають можливість краще популяризувати наше місто та, власне, у такий спосіб знайти клієнтів.
Чернівці треба популяризувати серед городян
На початку свого шляху у професії екскурсовода Євгенія Пушкова популяризувала місто серед чернівчан. Це були соціальні екскурсії на громадських засадах за символічну плату і одночасно самореклама. Чернівчанка вважає, що такі заходи вкрай потрібні. У Євгенії є мрія, (для цього потрібна підтримка міськради), створити проект «Відкрий рідне місто» для чернівчан, особливо молоді, дітей.
– Думаю, якби люди більше знали і цінили місце, де живуть, менше би було фактів вандалізму, пластикових вікон у центрі, засклених еркерів тощо, – вважає Є. Пушкова. – Люди роблять це частково через брак смаку, власних уявлень, а значною мірою через брак знань. Вони не розуміють цінності, тому руйнують це бездумно.
«Якщо ми не збережемо те, що залишили нам предки, через кілька років уже не буде що берегти».
Соціальні екскурсії, започатковані екскурсоводом два роки тому, зацікавили мешканців міста. І саме завдяки цьому проекту можна зберегти наше місто. Бо варіант популяризації міста ефективніший, аніж боротьба із вандалами, які псують архітектурну спадщину.
Працюють у Чернівцях також екскурсоводи, які займаються цією справою уже не один десяток років.
– Це одна із кращих когорт сучасних екскурсоводів, бо вони мають школу, досвід, не говорять дурниць, – вважає Є. Пушкова.
Знаходять клієнти екскурсоводів, переважно, через Інтернет, або ж «сарафанне радіо». Початківцям у цій справі зарекомендувати себе не так просто. Потрібно популяризувати не тільки своє місто, а й себе.
– Мої клієнти – приватні замовлення, хоча є і організовані групи, – каже Є. Пушкова. – Приблизно 70 на 30%. Але кількість організованих груп постійно зростає. До нас приїжджають турфірми з великих міст і оцінюють, чи є що показати тут своїм клієнтам. І якщо ти складеш іспит, це робота на перспективу. І дуже приємно, коли турфірми повертаються до нас уже зі своїми клієнтами.
Планую роботу і свій день самостійно
Професія екскурсовода дещо відрізняється від роботи, скажімо, офісних працівників. Адже тут ти сам собі хазяїн і робочий час плануєш особисто. Така робота найбільше підходить тим, хто не любить сидіти цілими днями в офісі, а надає перевагу ходьбі та спілкуванню.
Дехто думає, що заробітки у представників цієї сфери безмежні. Та насправді заробляють вони середню заробітну плату в регіоні. Приблизно 2,5-3 тисячі гривень. І зауважте, що вихідні фактично завжди на роботі.
Одних курсів замало
– Не хочеться нікого образити, але чула серед колег, що є молоді люди, які прочитали одну книжку, і вважають, що вони вже можуть працювати екскурсоводом, – розповідає Є. Пушкова. – Насправді це не так. Ця професія, як і всі інші, вимагає постійного навчання, збагачення знань, досвіду, щоденної роботи над собою.
Здобути освіту екскурсовода можна на географічному факультеті ЧНУ. Також у Чернівцях діють курси екскурсовода від Київського інституту туризму.
Аби стати екскурсоводом, не обов’язково навчатися за спеціальністю на геофаці. Але будь-яка базова вища освіта зайвою не буде. Маючи іншу спеціальність, за бажання можна перекваліфікуватись. Та одних курсів недостатньо. Потрібно постійно навчатися, цікавитися містом, його історією, і дуже добре, якщо людина цікавилася цією тематикою ще задовго до того, як вирішила опанувати професію екскурсовода, - вважає Є. Пушкова. – А ще треба мати попередню базу знань, напрацювань, вмінь. І не припиняти вчитися після закінчення курсів. Це робить твої екскурсії цікавішими. Запорука успіху – це коли робота подобається. Тоді буде кращий результат.
Треба задовольнити кожного туриста
Найголовніше у професії екскурсовода – вміння спілкуватися з людьми, бо туристи бувають різні. Хтось приїжджає просто відпочити і розслабитись, а хтось, навпаки, дізнатися щось нове. І цьому рівню теж треба вміти щось піднести. Вміння підлаштуватися під людину, це один із аспектів роботи екскурсовода. А ще потрібний постійний інтерес до роботи.
Гарна фізична підготовка, витривалість – риси обов’язкові для екскурсовода. Бо, наприклад, оглядова екскурсія у Чернівцях триває 3,5 години. І увесь цей час потрібно провести на ногах. А чернівецькими «горбами», це не такий легкий марафон. А коли на день потрібно провести три такі екскурсії, це більше десяти годин.
– Починаєш роботу о 7 ранку і завершуєш ввечері, – розповідає екскурсовод. – Між групами встигаєш випити чашку каву чи чаю, і до вечора – ноги наче дерев’яні.
Насправді робота гіда це – значно більше, аніж те, що ми бачимо збоку. Це і попередня підготовка, організаційні моменти для туристів. Бо, окрім, власне, екскурсії, туристів, буває, потрібно зустріти на вокзалі, поселити у готель, нагодувати тощо. І екскурсовод має знати все: де поселити, нагодувати, провести дозвілля, і до цього всього ще й ціни на квиток на прем’єру в театрі. І цю інформацію потрібно постійно оновлювати. Завдання екскурсовода: зробити усе, щоб турист був задоволений міг похвалитися, що його добре зустріли. А оскільки у кожного різні побажання, треба знайти підхід до всіх.
Із журналіста у екскурсоводи
У професії екскурсовода Є. Пушкова уже понад два роки. Обрала цей фах чернівчанка, коли зрозуміла, що це саме те, що подобається робити, до чого завжди прагнула. Своєю роботою жінка задоволена. Адже її хобі стало основною роботою.
– Сім'я підтримує та із розумінням ставиться до моєї роботи, - ділиться Є. Пушкова. – Я вдячна їм за це, за те, що вони у мене є.
Зацікавились справою Євгенії донька та син. Донька уже навіть спробувала проводити екскурсії для своїх гостей та друзів із інших міст. Вона відчула віддачу від роботи і тепер просить у мами нові книжки, які з’являються у друці про історію Чернівців.
Ольга МАКСИМЮК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар