
Напередодні виборів і одразу під час перших днів роботи Верховної Ради (формування коаліції) політики не скупилися на обіцянки та запевнення у міцності об’єднання. Мовляв, нарешті у демократичному екстазі поєдналися представники інтересів народу. Навіть обіцяли, що залишать власні амбіції та працюватимуть на користь країни. Але, як і годиться, вкотре пошили у дурні українців.
Усі так звані демократичні та проєвропейські політичні сили парламенту обіцяли, що спільно працюватимуть на Україну. Але минуло трохи більше року і вони забули про свої обіцянки. Амбіції, політичні інтриги, партійні інтереси та рейтинги стали вищими, аніж доля країни.
Після невдалої спроби відправити у відставку уряд Яценюка (робота цього Кабміну і справді бажає кращого) так звана демократична коаліція фактично розпалася. Про вихід із неї заявили лідери «Батьківщини», «РПЛ» та «Самопомочі».
Звісно, знайшлося чимало формальних причин та нібито аргументів таких вчинків. Щоправда, жоден із них не зізнався, що можливі позачергові вибори до парламенту саме їм на руку. Вони б завдяки цьому посилили свої позиції у Верховній Раді, відповідно конвертували довіру людей у більш матеріальні речі.
Думка експерта
Певні юридичні моменти – потрібно чітко визначити, чи виходила з коаліції «РПЛ», чи ні. Має відбутися процедура та відповідна заява. Тому зараз очевидно. Що коаліція, принаймні де-юре, зберігається. Але наскільки вона міцна – питання відкрите.
Якщо поставлять питання руба, то «РПЛ» доведеться визначитися. Чи залишаються вони в коаліції, чи ні. Це може постати дуже швидко, залежно від того, хто буде у цьому зацікавлений.
Але ця спорадична коаліція ненадовго. Потрібно готуватися до позачергових виборів, можливо восени. Але зараз важко сказати, коли саме це може відбутися, бо є чимало важливих чинників.
Зважаючи на це, досить ймовірно, що восени українців вкотре покличуть на вибори до парламенту. Але окрім підсилення одних сил та послаблення інших – людям від них очікувати якогось позитиву не варто.
- Зараз говорити про призначення позачергових виборів передчасно. Залишилося кілька варіантів формування коаліції з тих політичних сил, які з неї вийшли (запропонувати їм якісь преференції) та з позафракційних депутатів (так званих тушок), - вважає політолог, кандидат історичних наук Ігор Буркут. – Загалом можуть бути взагалі несподівані варіанти. Тому не можу говорити, що незабаром відбудуться позачергові вибори. Хоча є чимало зацікавлених політичних сил у розпуску Верховної Ради та позачергових виборах. Якщо, врешті, буде відповідна підтримка суспільства, тоді це питання буде фактично вирішене.
Також, за словами експерта, є чимала потреба перезавантаження законодавчої гілки влади, але з нинішнім законодавством вона приречена на провал та поглиблення кризи (окрім того, це загрожує поверненню у владу колишніх «регіоналів», але під іншими брендами). Йдеться насамперед про покарання винних у кривавих подіях на майдані, зміну судової гілки влади та політичної системи (доки замість партій в Україні залишатимуть «політичні проекти», доти змін не варто чекати).
Люди збідніли, триває процес люмпенізації суспільства. А таким прошарком надзвичайно легко маніпулювати – таких людей можна підкупити гречкою чи обіцянками.
Народні депутати припускають сценарій позачергових виборів і кажуть, що політики завжди мають бути готові до цього. Хоча стверджують, що воліли б, щоб цей склад парламенту допрацював свою каденцію.
- Щодо юридичної складової, то коаліція є. Щодо фактичної – то вона припинила своє існування, - заявив народний депутат, наш земляк Іван Рибак. - Але важливі причини фактичного розвалу коаліції – це одна людина у Кабміні – прем’єр. Через своє нестримне бажання бути при владі, він поставив під загрозу існування проєвропейської коаліції.
Зараз важко сказати, що буде далі з коаліцією. Якщо її будуть переформатовувати, то чи не опиняться у так званій демократичній більшості колишні «регіонали» та депутати, які абсолютно не зацікавлені у процвітанні країни.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар