
Після саміту «Великої Двадцятки», коли США і Китай дещо зменшили градус взаємних докорів у торгових суперечках, економісти зітхнули полегшено - ймовірність настання світової фінансової кризи знизилася. Але несподівано з США прийшла нова звістка – найближчим часом можуть початися нові, тепер уже валютні війни між світовими центробанками. Цікаво, що чекає на цьому тлі нашу економіку і чи може Україна виграти від цього.
Хто виграв, а хто програв
Останній рік у світовій економіці можна охарактеризувати словосполученням «митна війна». Президент США ініціював підвищення податків на низку товарів з Китаю, що в кінцевому результаті позначилося на економіці Піднебесної.
Спроба реалізувати слоган передвиборчої кампанії «зробити Америку знову великою» змушує американського президента загрожувати найбільшим торговим партнерам новими санкціями. Отож, зростання економіки Китаю сповільнилося до найнижчого рівня за останні 27 років. За даними аналітиків «Bloomberg», у другому кварталі цього року ВВП країни виріс на 6,2% - це найнижчий рівень від 1992 року. Однак офіційних даних щодо економічного зростання КНР ще немає. За підсумками 2019 року, експерти прогнозують зростання більше, ніж на 6%.
На цьому тлі в НБУ заговорили про те, що Україна може виграти від таких торгових воєн.
- Поки ми перебуваємо у виграшній ситуації, оскільки торговий конфлікт США з КНР допомагає Україні заходити на китайські ринки. Виробникам м'яса, наприклад, - заявив заступник глави Національного банку України Дмитро Сологуб. - Якщо розпочнеться повномасштабна торгова війна, то Китай опиниться в більш слабкій позиції, але поки що ситуація розгортається в зворотному напрямку.
Та експерти кажуть, що це не зовсім так. Мало того, китайська експансія на українські ринки зростає. Таким чином ця країна компенсує закриття американського ринку.
- Почнемо з того, що українська економіка є маленькою, сировинною і відкритою, - каже економіст Олексій Кущ. - Це означає, що вона сильно залежить від зростання світової і китайської економіки. Нам було б вигідно, якби Китай зростав темпами 8-9% на рік, а світовий ВВП збільшувався б на 3,5%. Торгова війна США і Китаю забирає у світової економіки до 0,5% ВВП, а це негативно позначається на українських експортерах.
Експерт наголошує, що, за статистикою, за 2018 рік імпорт товарів з Китаю в Україну склав 7,6 млрд доларів (виріс на 35%), а експорт наших товарів до Китаю - лише 2,2 млрд доларів (зростання 7,9%). Таким чином різниця в поставках складає понад 5 млрд доларів.
- Після початку торгових воєн між США і КНР китайський уряд зажадав від своїх послів забезпечити умови щодо розширення ринків збуту для їхньої продукції, щоб компенсувати втрати через недопущення на американські ринки, - каже О. Кущ. - І в Україні у них це вдалося зробити. Заяви про вигоди для нашої країни від світових торговельних воєн базуються на припущенні, що ми зможемо постачати в Китай свої товари замість американських. Але український експорт, на відміну від американського, - це продукція з малою додатковою вартістю. Тому, по суті, ми могли б зайняти місце американців на ринку поставок у Китай сої. Але і тут нас випередили країни Південної Америки, які вчасно наростили виробництво і вже практично повністю зайняли всі ніші, що звільнилися.
Експерт припускає, що подібні заяви роблять напередодні переговорів щодо створення Зони вільної торгівлі між Україною і Китаєм, щоби зробити реверанс у бік Піднебесної.
Валютні війни або лайт-версія кризи
Ще одна новина, яка стала багато в чому знаковою для світової економіки цього літа - обіцянка керівника Федеральної резервної системи (ФРС) США Джерома Пауелла розпочати зниження процентної ставки вже в кінці липня. По суті, це означає кінець епохи дорогого долара, що, з одного боку, на руку ринків, що розвиваються. Але одночасно така валютна політика Вашингтона може загнати Україну в пастку низького економічного зростання.
- Подібний фокус з низькими процентними ставками свого часу виконав Рональд Рейган, - пояснює О. Кущ. - Зараз його намагається повторити Дональд Трамп. Річ у тім, що США будуть знецінювати долар, скуповуючи валюту країн-конкурентів. Це першою чергою євро, японська єна, південнокорейська вона, можливо, індійська рупія. Дешевий долар призведе до подорожчання в світі сировини та енергоресурсів. Дорогі енергоресурси США компенсують для себе внутрішнім видобутком - зараз у них газ коштує близько 100 доларів за тисячу кубометрів, а електроенергія повинна найближчими роками подешевшати до 4-6 центів за кіловат/год. Все це призведе до того, що в США будуть дешевшати фактори виробництва, за рахунок чого американська економіка буде рости швидше за конкурентів.
Найближчим часом може дати хороший прибуток швейцарський франк: його курс часто повторює коливання європейської валюти, але з дедалі більшою амплітудою
Паралельно дешевий долар може згладити ефект від світової фінансової кризи, що наближається.
- Зараз всі чекають настання світової фінансової кризи, - продовжує О. Кущ. Між циклами зростання зазвичай спостерігається це різке скочування економіки в рецесію на термін від декількох кварталів до півтора-двох років. А потім почнеться новий цикл зростання. Але не виключено, що цього разу рецесію за рахунок монетарних методів розмиють на довгостроковий період. Отже, в США і Європі протягом трьох-п'яти років буде спостерігатися період повільного зростання – на рівні 1-1,5%.
Здавалося б, відсутність гострої форми кризи - це добре. Адже, ніж падати, а потім підніматися, краще перечекати довше, але з повільним зростанням. Але в нашому випадку це не зовсім так.
- Для України краще короткий період гострої кризи, ніж тривалий період низького зростання, - впевнений Олексій Кущ. - Перший сценарій дає шанс на перезавантаження нашої низькоефективної економіки. Другий варіант передбачає низьке зростання української економіки на рівні 2% на рік. При цьому доходи населення зростатимуть теж низькими темпами - 3-5% на рік. Все це буде відбуватися на тлі низької інфляції. Буде так звана пастка бідності, з якої Україні буде дуже складно вирватися, тому що навколо будуть такі ж ринки у стані стагнації. Люди перестануть бачити світло в кінці тунелю - зростатиме трудова міграція. До плюсів можна зарахувати той факт, що тиск на курс гривні буде не такий сильний, як під час гострої фази кризи.
За словами експерта, уповільнена криза може здаватися вигіднішим найближчим часом, але в довгостроковій перспективі з точки зору зростання української економіки - це не найкращий сценарій.
У чому зберігати заощадження?
Якщо світ вступає в епоху дешевого долара, у простої людини виникає запитання, в чому краще зберігати свої заощадження. Експерти радять або традиційний диверсифікований кошик, або звернути увагу на не зовсім звичну для заощадження валюту.
- Дешевий долар може знизити курсовий тиск на гривню, - каже Олексій Кущ. - Тому найближчим часом я б радив звернути увагу саме на гривневі інструменти – це можуть бути короткострокові депозити або облігації внутрішньої позики. Але вкладення варто робити не більше ніж на три місяці. Після отримання прибутку потрібно робити невелику паузу, аналізувати тенденції на світових і українських ринках, після чого приймати рішення про подальші інвестиції або зміну валюти.
Другий варіант підійде для тих, хто не хоче думати про курсові коливання: розкладіть свої активи на три валюти - гривню, долар і євро. Це не принесе великих прибутків, але і збитків у вас не буде. Якщо говорити про одну валюту, яка найближчим часом може дати хороший прибуток - це швейцарський франк. Його курс часто повторює коливання європейської валюти, але з дедалі більшою амплітудою. Якщо євро найближчим часом подорожчає щодо долара, то швейцарський франк зробить це ще більше.
Степан КРАЙНЯК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар