
Попри доволі стислі терміни виборчої кампанії, публічний політичний простір Чернівецької області наразі відносно вільний від передвиборчої риторики й агітації, то ж у громадян може скластися враження, що у місцевій політиці нічого не відбувається, і що партії та політики на ці вибори ставку взагалі не роблять.
Насправді, все не так однозначно. По-перше, з точки зору законодавства, передвиборча агітація на нинішній стадії виборчого процесу заборонена, оскільки жоден кандидат ще офіційно не висунутий і не зареєстрований. Відповідно, потенційні учасники виборів можуть вдаватися лише до непрямої агітації або ж до прихованої реклами без оголошення себе кандидатами та спонукання голосувати за себе. І таких матеріалів у ЗМІ, якщо добре придивитися, вже можна віднайти чимало.
По-друге, наразі основні зусилля політичних партій зосереджені на формуванні списків кандидатів та виборчих комісій. У першому напрямку всі без винятку українські партії зіткнулися з проблемою кадрового дефіциту, адже нова виборча система вимагає від них висування доволі великої кількості кандидатів у виборчих округах різного рівня, однак наявних людей вкрай не вистачає. Відтак вони змушені шукати потенційних кандидатів деінде, тобто поза межами власних політичних сил. Додаткову інтригу в цей процес внесли нещодавнє рішення партії «Народний фронт», очоленої Яценюком, не брати участі у місцевих виборах, та домовленість про висування частини представників цієї політичної сили від пропрезидентської партії «Блок Петра Порошенка» «Солідарність». Таке рішення керівництво НФ пояснює зосередженістю на реформах, хоча, швидше за все, основною його причиною стало катастрофічне падіння рейтингу «Народного фронту», зафіксоване більшістю провідних соціологічних центрів, яке, по суті, робить перспективу самостійного проходження НФ у місцеві ради доволі примарною. Про це розповів кореспонденту vidido.ua політолог, кандидат політичних наук Олексій Колесников.
Рішення керівництва «Народного фронту» і «Солідарності» про своєрідне об’єднання на місцевих виборах стало, певною мірою, сюрпризом для регіональних організацій обох політичних сил, а відтак «сплутало карти» у намічених планах щодо організації та ведення виборчих кампаній. Нині ці партії, певне, заклопотані узгодженням спільних кандидатур, що своєю чергою поки що відсуває для них питання агітації на периферію порядку денного.
Що ж стосується формування територіальних виборчих комісій, то над цим питанням партії працювали в останні дні дуже активно, однак ця робота не є (і власне, не повинна бути) публічною, тому залишається малопомітною для пересічного виборця. Проте цей етап виборчого процесу надзвичайно важливий, адже представництво у комісіях означає не тільки необхідний контроль за виборчим процесом, але і вплив на формування (так звану нарізку) територіальних виборчих округів, що в умовах нової виборчої системи набуває неабиякого значення.
По-третє, відносно млявий старт місцевих виборів на Буковині обумовлений і браком ресурсів в усіх без винятку політичних сил. Не слід забувати, що впродовж півтора року ми мали вже дві виборчі кампанії національного рівня (президентську і парламентську), а також вибори міського голови у Чернівцях. Усі ці кампанії неабияк виснажили ресурсну базу партійних організацій, особливо з огляду на скрутну фінансово-економічну ситуацію в країні загалом. Відтак партії і кандидати воліють витрачатися лише на дійсно дієві та потрібні кроки.
Варто також відзначити, що порівняно з попередніми роками ставки на цих місцевих виборах очевидно зростають. Існує висока імовірність того, що незабаром Україна отримає змінену Конституцію, згідно з якою, попри всі суперечливі моменти, місцеві ради отримають більше повноважень, що природно, підвищує інтерес до них з боку політичних партій. І навіть той факт, що у такому разі вже 2017 року мають відбутися нові місцеві вибори, все одно не применшує значення виборів теперішніх. Особливо з огляду на те, що вони є своєрідним тестом для політиків і партій на їх потенціал та владні перспективи.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар