
Ухвалення нового Трудового кодексу насамперед пояснюють тим, що колишній було прийнято ще 1971 року і за цей час він безнадійно застарів. Правда, за минулі десятиліття в документ вносили сотні правок, тому документ 1971 року і теперішній ТК – це дві великі різниці. Однак у прихильників нововведень є свої аргументи. «Хоча у Кодекс неодноразово і вносили точкові зміни, базові принципи, на яких побудовано законодавство про працю, залишалися без змін, - написано в пояснювальній записці до документа. - Протягом останніх 20 років спроби ухвалити новий Трудовий кодекс стикалися з тими ж проблемами, через що були недостатньо результативними. Протягом тривалого часу становлення в Україні ринкової економіки чинний Кодекс не встигає за тенденціями розвитку ринку праці».
Автори документа відзначають, що характерною особливістю сучасного трудового права є велика кількість підзаконних нормативно-правових актів. Вони містять безліч норм, які нерідко протирічать іншим нормам, і ця «трудова бюрократія» істотно ускладнює застосування трудового законодавства як для роботодавця, так і для захисту прав працівників.
Нагадаємо, що проєкт нового ТК з’явився ще наприкінці 2019 року. Тоді він викликав бурхливі суперечки, а багато експертів зазначали, що він обмежує права і роботодавців, і найманих працівників. Минуло пів року, вже є нова «допрацьована» версія, однак, знайти якісь істотні зміни неозброєним оком не вдалося ні експертам, на пересічним працівникам, які вже встигли з нею ознайомитися. Якщо не брати до уваги істотних змін заміну в деяких статтях слова «підприємець» на слово «роботодавець» і ще кілька аналогічних правок.
Усе буде – за договором
Підставою для виникнення трудових відносин є трудовий договір. Його можна буде укласти в електронному вигляді із застосуванням електронного підпису. Працівники зможуть укладати трудові договори з одним або одночасно з декількома роботодавцями, якщо інше не передбачено законодавством чи трудовим договором. Проєкт, як і пів року тому, передбачає сім видів трудового договору: безстроковий, строковий, короткостроковий (до двох місяців), сезонний, з нефіксованим робочим часом (тобто без гарантії, що роботу надаватиме роботодавець постійно), учнівський і договір із домашнім працівником.
- Добре, що вводять широкий спектр договорів. Якщо працівник чітко розуміє свій статус, це усуває багато проблем, - вважає економічний аналітик Петро Драханчук. - Контракти з нефіксованим робочим часом - це для фрілансерів, там справді не потрібно нормувати час. Крім того, новим документом вводять обов’язкову погодинну оплату, а це означає, якщо працівника попросять попрацювати на годину більше, цю годину потрібно буде оплатити окремо.
За затримку зарплати доведеться платити пеню
Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових рис працівника, результатів його праці і не обмежується максимальним розміром, окрім випадків, визначених законом. У разі заборгованості по зарплаті роботодавці будуть зобов’язані сплатити працівнику пеню розміром 0,05% суми боргу за кожен день затримки заробітної плати.
- Всі ці обіцянки, що роботодавець поплатиться за борги по зарплатах, - чиста фікція. Відомо, що суворість законів у нас компенсується необов’язковістю їх виконання, - прокоментував цю норму П. Драханчук. - У нас і сьогодні передбачено відповідальність роботодавця за заборгованість перед працівниками, але це не завадило боргам вирости до 3 млрд грн. Не кажучи про те, що пеню встановлено мізерну. Наприклад, якщо зарплата 10 тисяч грн, то пеня за кожний день прострочення складе 5 грн. Навіть якщо припустити, що роботодавець буде діяти за законом, за затримку зарплати на місяць йому доведеться виплатити всього 150 грн.
Звільнити буде простіше
Роботодавець має право з власної ініціативи розірвати трудовий договір з працівником у разі його відмови від зміни існуючих умов трудового договору. А також через причини економічного, технологічного, структурного характеру. Документ пропонує встановити чіткі терміни попередження працівника про звільнення залежно від того, скільки він пропрацював на підприємстві:
- не менше, ніж 15 днів, якщо співробітник відпрацював у цього роботодавця не більше, як 6 місяців;
- не менше, ніж 30 днів, якщо відпрацював більше, ніж 6 місяців;
- не менше, ніж 60 днів, якщо відпрацював понад п'ять років;
- не менше, ніж 90 днів, якщо відпрацював понад 10 років.
За домовленістю сторін терміни попередження можна замінити грошовою компенсацією розміром, визначеним трудовим договором, але не менше, ніж подвійний середньоденний заробіток працівника за кожний робочий день зменшення терміну повідомлення.
- Багато хто критикує новий ТК за те, що роботодавець зможе швидко звільнити працівника, але я це підтримую, - зізнається П. Драханчук. - Тому що, за чинним кодексом, звільнити неможливо. А тепер можна буде звільнити, якщо є виробнича необхідність - наприклад, немає замовлень або роботи. Або якщо закінчився контракт. Тому укладатимуть контракти на рік, а потім у разі потреби їх продовжуватимуть.
За основу нового Трудового кодексу взято не європейську, а американську модель, яка нам це не підходить через кілька причин, наголошують експерти
«Шкала звільнення», залежно від тривалості роботи на підприємстві, викликала в експертів протилежні реакції. Зокрема, одні перспективу попереджати працівника за 60-90 днів про звільнення вважають повним абсурдом. За їхніми словами, якщо людину попередити за два-три місяці, то він буде неефективно працювати, а просто приходити і «відбувати термін». У цьому разі оптимальним варіантом є термін – два тижні.
Водночас інші фахівці, навпаки, кажуть про незахищеність найманих працівників. «В Україні люди в багатьох секторах, зокрема у сфері послуг, працюють не більше року в одній компанії, і відповідно до документа, процедура їхнього звільнення максимально спрощується, - пояснюють експерти. - Тобто захист найманих працівників начебто і передбачено, але через введення шкали виходить, що більш-менш захищені тільки старожили. Але ми не в Америці працюємо, де в тому ж «Макдональдсі» людина працює десятиліттями і за цей час може пройти шлях від касира до директора. У наших реаліях це означає, що 60-70% працівників сфери послуг будуть незахищені.
Працівники захищені недостатньо
П. Драханчук каже, що загалом документом задоволений. За його словами, в цілому це європейський кодекс, і єдина небезпека полягає в його недотриманні – не секрет, що закони в Україні часто не
У той же час інші експерти стверджують, що за основу документа взято не європейську, а американську модель, а це зовсім не одне і те ж. «Найсумніше в цьому Трудовому кодексі – це його філософія, яка вносить дисбаланс у систему трудових відносин, - вважають експерти. - За основу документа взято не європейську, а американську модель, і нам це не підходить через кілька причин. По-перше, у Сполучених Штатах ця модель з’явилася на тлі масової міграції з інших країн і надлишку трудових ресурсів. У нас немає надлишку кадрів, а фахівці не тільки не приїжджають, а й шукають можливості виїхати з країни. По-друге, у США ризики бути звільненим компенсуються високими зарплатами, а українські зарплати – найнижчі в Європі. Основна проблема вітчизняного ринку праці – трудова бідність, і це означає, що у нас бідні саме ті, хто працює. По-третє, американському роботодавцю нереально звільнити співробітника за дискримінаційною ознакою – така спроба обернеться для нього мільйонними виплатами. У нас вільно звільняють людей, наприклад, передпенсійного віку, і відповідальності за дискримінацію за віком ніхто не боїться.
За словами економістів, сьогодні Україна перебуває на тому етапі, коли нам необхідний серйозний захист найманих працівників. Будь-яка дискримінація на ринку праці призведе до того, що країну будуть покидати найкваліфікованіші та найефективніші кадри. Тут працює правило, якщо створив токсичний ринок праці, то готуйся попрощатися зі своїми трудовими ресурсами. Єдиною соломинкою, яка досі тримала ринок у рівновазі, був Трудовий кодекс, який створює хоча б формальний заслін «всевладдя» роботодавця. Відмова від цього документа призведе до безправ’я найманих працівників і трудової демотивації. Люди будуть працювати погано, економіка перестане розвиватися, а Україна стане ще більш не придатною для того, щоб тут працювати і жити».
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар