
Законопроєкт №5600, яким чиновники хочуть підвищити низку податків і зборів, у тому числі і запровадити ПДВ на нерухомість, викликав бурхливе обговорення як серед депутатів і політиків, так і серед економістів. При цьому чиновники стверджують, що навіть якщо запровадити додатковий податок, то ціни не зростуть, адже, як вважає міністр фінансів, той самий ПДВ платить не покупець, а продавець. Експерти з цим не згодні і кажуть, що всі податки у кінцевому рахунку сплачує покупець, адже вони закладені в ціні товарів. Отож, скільки ж податків ми платимо, здійснюючи якусь покупку?
Ноу-хау від міністра
Останні кілька місяців чиновники та депутати від правлячої партії активно намагаються підвищити податки, щоби додатково отримати у бюджет близько 50 млрд грн. Для цього у Раду було подано і вже проголосовано в першому читанні законопроєкт №5600, який вносить зміни до Податкового кодексу і збільшує податковий тиск практично на всіх - від фермерів до продавців і покупців квартир.
Про запровадження ПДВ під час продажу нового житла можна детальніше прочитати окремо. Та експерти кажуть, що через це ціни на квартири відразу зростуть на 7-13%. Але міністр фінансів Сергій Марченко твердить, що ПДВ платить продавець, а не покупець, тому ціни не повинні змінюватися.
Але експерти кажуть, що ПДВ якраз і платить кінцевий споживач.
На сайті Європейської комісії є таке визначення податку на додану вартість: ПДВ сплачує податковому органу продавець товарів, який є «платником податків», але фактично ПДВ сплачує покупець продавцю як частину ціни товару або послуги, - пояснюють фахівці. - Таким чином, це непрямий податок. 2020 року ПДВ був податком номер один, який наповнив бюджет України на 381 млрд грн. Тобто це податок з громадян країни, які сплатили його, купуючи товари і заплатили за послуги.
Скільки платимо насправді
Однак не єдиним ПДВ живе держава. Якщо порахувати, скільки податків ми сплачуємо у скарбничку держави, то вийде кругленька сума. Нам іноді здається, що це не такі вже й великі гроші, адже на руки ми їх не отримуємо - за нас їх платить роботодавець, тому і не замислюємося про розміри. Але якби отримували цю суму на руки, а вже потім самостійно розраховувалися з державою, то, швидше за все, багато хто б замислювався про ефективність використання цих коштів.
Орієнтовно порахуймо, які вийдуть у нас цифри. За підсумками травня Держстат повідомив про середню зарплату розміром 13,5 тис. грн. Коли статистики звітують про середню зарплату, то вони називають так звану брудну суму, до вирахування податків. Але ще до того, як перерахувати гроші людям на зарплати, роботодавець повинен заплатити так званий єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Згідно з нинішнім законодавством, ставка відрахування для всіх найманих працівників єдина і становить 22% від фонду оплати праці та підлягає сплаті за рахунок роботодавця. Тобто для того, щоб заплатити середню зарплату на рівні 13,5 тис. грн, роботодавець повинен заплатити ще 2970 грн податків. Незважаючи на те, що сплачує цей внесок роботодавець, це фактично гроші працівника, адже вони могли б піти на йому зарплату, і вона була б 16 470 грн.
Громадяни України платять однакові податки як з мінімальної зарплати, так і з мільйонних доходів членів якоїсь наглядової ради держпідприємства
Утім, брати податки тільки з роботодавця державі здається недостатнім, тому оподатковують і працівника. Кожен з нас платить податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) і військовий збір. Розмір цих податків становить 18 і 1,5% відповідно. Тобто якщо від 13,5 тис. відняти ці відсотки, то на руки середньостатистичний працівник отримає вже 10 867 грн. Порівняйте цю цифру з тією, яку витратив роботодавець на зарплату, і виходить, що з моменту нарахування зарплати, поки гроші йшли на картку, держава вже відкусила від них третину. Але це далеко не все.
Тепер дійшла черга до ПДВ. Отримавши зарплату, людина піде в магазин за покупками. Купуючи будь-який товар, 16,7% від його вартості заберуть для держави. Це горезвісний ПДВ, або, як він називається в інших країнах, податок з продажу. Він входить у ціну практично всіх товарів і послуг, якими користуємося. Хтось скаже, що ПДВ становить 20%. Але це не зовсім так. Його частина у кінцевій вартості товару - саме 16,7%. Це можна вирахувати самостійно за чеком з магазину.
Разом виходить: від «чистої» зарплати 10 867 грн у разі купівлі всіх товарів у магазинах, які платять ПДВ, держава отримає ще 1815 грн. До цього моменту чистих грошей залишиться 9052 грн. Вже майже половина перейшла до бюджету.
Але і це не все. Якщо людина вживає алкоголь, курить чи має авто, то платить державі ще більше податків. У кожній пляшці алкоголю закладено акцизний податок. Крім того, акцизний збір стягують під час продажу пального на АЗС. Стосується він не тільки автолюбителів або тих, хто постійно роз’їжджає на таксі. У вартість проїзду у звичайній маршрутці теж входить акцизний збір.
Є й інші податки, які платять далеко не всі громадяни, але згадати їх варто. Майже у кожного серед нас є мобільний телефон. З кожної витраченої гривні держава збирає 7,5% до Пенсійного фонду. Тобто якщо витратив на зв’язок цього місяця 200 грн, то держава забрала від цієї суми 15 грн.
Крім того, з усіх легально ввезених в країну імпортних товарів держава стягує мито на імпорт.
- Багато українських заробітчан віддають державі близько 50% своїх доходів у вигляді податків, - каже економіст Іван Хомич. - За підсумками 2021 року, працівник із середньою зарплатою заробить близько 200 000 гривень, але розпоряджатися зможе тільки ста тисячами (8,5 тис. на місяць). Решта заробленого буде стягнуто у вигляді податків: ЄСВ, ПФДО, військового збору, ПДВ, акцизу та ввізного мита.
Чому всі платять однаково
Ще одне запитання, яке часто ставлять споживачі, чому багато платимо податків порівняно з іншими країнами? Чиновники люблять звинувачувати громадян у тому, що вони часто працюють неофіційно, а експерти кажуть, що українська система оподаткування змушує людей йти у тінь. Річ у тім, що наші громадяни платять однакові податки як з мінімальної зарплати, так і з мільйонних доходів членів якоїсь наглядової ради держпідприємства. У більшості ж розвинених країн люди з невисокими офіційними доходами платять невисокі податки, або зовсім звільнені від них.
- Наприклад, у Великій Британії гранична ставка податку на доходи складає 45%, але її платять тільки ті, хто заробляє понад 50 тисяч фунтів на рік. Доходи до 50 тисяч фунтів оподатковуються за ставкою 20%, а доходи нижчі, ніж тисяча фунтів на місяць (це 37,8 тис. грн) - взагалі не оподатковують, - резюмують експерти. - Податкова система України досить заплутана. Складається враження, що влада робить це навмисно, щоб не дратувати громадян, їх переконують у тому, що податки за них платять продавці й роботодавці.
Наостанок
Зараз навіть багато продавців підакцизних товарів почали вказувати у чеку, яку суму податків заплатив покупець, заправляючись, наприклад, бензином на АЗС. Можливо, це допоможе громадянам оцінити, скільки насправді забирає держава до бюджету.
Степан КРАЙНЯК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар