
Сьогодні, 18 січня, у переддень Водохреща віруючі святкують другий Святвечір. Його називають ще Голодна кутя, голодний Свят-вечір, надвечір’я Богоявлення або хрещенський святвечір.
Увесь цей день люди нічого не їдять – постять. А вода, освячена в церкві – «вечірня вода» – вважається святішою, ніж з Водохреща, вона «відганяє всяке лихо». Така вода не псується, а якщо її заморозити, – на поверхні з’явиться зображення хреста.
Родина сьогодні сідає вечеряти, коли засяє вечірня зоря. А на вечерю подають лише пісні страви – смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар. Після вечері в давнину діти проганяли кутю: вибігали з хати і примовляли:
Тікай, кутя, із покуття,
А узвар – іди на базар,
Паляниці, лишайтеся на полиці,
А «дідух» – на теплий дух,
Щоб покинути кожух.
Дівчатам дозволяється у цей вечір ворожити, а дітям – щедрувати.
У деяких регіонах України хлопці щедрують виключно під вікнами дівчат. Якщо ж домівку з незаміжньою дівчиною обминули, це натяк на те, що їй ще зарано дівувати, вона ще мала.
З давніх часів сягає вірування, що на це свято тварини говорять людською мовою, але підслуховувати ці розмови в жодному разі не можна, бо за таке Бог покарати може.
Прикмети на 18 січня:
Якщо під Хрещення сніг впаде – хліба буде багато, гречки, бджоли будуть добре роїтися.
Якщо сніг йде вранці, то вродить рання гречка, сніг опівдні вродить – середня, сніг ввечері – пізня.
Якщо в цей день буде завірюха, те ж саме буде і на масниці; якщо сильні південні вітри – буде літо грізне.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар