
Досить неоднозначну акцію розпочали минулої неділі кримські татари і представники різних громадських організацій та об’єднань. Після понад півтора року окупації Росією української землі розпочалася безстрокова акція щодо блокування надходження на півострів продуктів та товарів.
Безумовно, така акція конче необхідна, оскільки попри санкції, які, нарешті, запровадила Україна, ми продовжували годувати агресора, постійно доправляючи з материка на півострів продукти, будівельні матеріали, техніку тощо. Відтак кілька сотень людей блокували шляхи сполучення Криму з материковою Україною. Вони не дозволяють рухатись вантажним автомобілям. Але виникає цілком доречне запитання – чому цю акцію розпочали саме зараз, напередодні місцевих виборів, а не ще півтора року тому, коли Крим окупувала російська армія? Навіть не на річницю анексії півострова чи початку збройної агресії московським диктатором.
Якщо відкинути сентименти, мовляв, там живуть наші люди, вони не винні (принаймні не усі, що так трапилося з півостровом), кримчани лише роздратуються та вважатимуть, що це помста, варто взяти до уваги економічні моменти – а чи вигідне Україні це блокування. Який зиск матиме наша економіка, виробники, транспортери, переробники і зрештою пересічні люди?
Крим, фактично, був проміжною базою для переправлення продуктів до Росії
Економісти кажуть, що навряд чи від цього блокування буде зиск нашій державі. Це радше політичний інструмент тиску на агресора – Росію. Адже Крим – це ворота та шлях до Росії, вона така собі перевалочна база.
- З економічної точки зору, блокування Криму невигідне українським виробникам. Крим – це перевалочна база до самої Росії. Ця схема працює ще з березня, коли товари та продукцію доправляли саме через півострів, - вважає кандидат економічних наук, доцент кафедри економіки підприємства та управління персоналом ЧНУ Богдан Ковалюк. – Розміри товарообігу надзвичайно великі. Тому виробник втратить ринок збуту, а ціни на продукти можуть дещо просісти, оскільки буде перенасичення, особливо городиною. Для людей це плюс, оскільки ціни дещо знизяться, але по виробниках це вдарить досить боляче. Тому їм необхідно знайти альтернативу та забезпечити ринки збуту.
Водночас економіст вважає, що у цьому блокуванні більше політичної складової. І зараз Київ руками кримських татар намагається перекрити цей канал постачання окупантів.
За останні місяці було кілька випадків, коли кримські татари зникали, а потім їх знаходили вбитими. Відтак їхньому терпцю прийшов кінець і з мовчазної згоди столиці вони це здійснили.
У Києві досить обережно коментують ці події. Мовляв, це громадських організацій, а міліція лише забезпечує правопорядок.
- Блокада є акцією громадських активістів кримськотатарського народу, а державні служби - українські прикордонники і МВС - отримали наказ забезпечувати правопорядок і відсутність провокацій під час проведення акції, - заявив президент Петро Порошенко. - Мета цієї акції - Україна має зробити все для якнайшвидшого поновлення державного суверенітету над Кримом.
Порошенко наголосив на тому, що акція на адміністративному кордоні з Кримом і намір активістів заблокувати кордон із невизнаним Придністров’ям - це дві різні акції, оскільки у випадку з Кримом йдеться про територію України, яка була захоплена солдатами РФ 2014 року.
Якщо з економічною складовою наразі більш-менш усе зрозуміло, то кому це вигідно у політичному плані – наразі однозначно сказати ніхто не береться.
- Потрібно чекати і тоді лише побачимо, хто вийде на гору. Як вбачається наразі, це вигідно кримським татарам, які педалюють цю тему. Також не відкидаю фактору виборів, навіть якщо вони місцеві. Можливо, потрібно комусь мобілізувати електорат чи, навпаки, відбити бажання йти на вибори, - вважає політолог, кандидат політичних наук ЧНУ Павло Катеринчук. – Наразі важко сказати, які будуть наслідки цього. Адже потрібно розуміти, що навіть відгородившись від Криму, тамтешні мешканці навряд чи розкаються та впадуть на плечі Україні. І все буде як раніше. Нічого подібного. Зрозуміло, що для них це вдарить по шлунках, оскільки вони втратять асортимент у магазинах.
За словами політолога, це може мати зворотну реакцію. Кримчани будуть вважати, що це їм помста за так званий референдум та від’єднання від України. Адже щоб перемогти Росію і повернути Крим - мало виграти інформаційну війну. Потрібно переконати людей, що тут їм буде краще.
Водночас експерт вважає, що це блокування – радше, емоційна дія. А потрібно дивитися у перспективу на 5-10 років. Може наразі це і матиме якийсь ефект, але виникає запитання – чому це почали саме зараз, а не півтора року тому?
У політиці нічого спонтанно не відбувається, комусь це прийшло в голову, хтось з кимось домовлявся, хтось проводив консультації. Те саме відбувається і зараз.
Напрошується аналогія з окупованими територіями Донбасу. В так звані ЛДНР постійно доправляють вантажні автомобілі з продуктами, будівельними матеріалами тощо. Чи не варто перекрити взагалі ці напрямки, а не робити винятки для когось чи якихось територій, які Україна зараз взагалі не контролює.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ


Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар