
Ще з 2001 року в Україні тривають розмови щодо зміни Трудового кодексу. Щоправда, далі розмов справа так і не просунулася. Важко уявити, але ми живемо за Трудовим кодексом, який було ухвалено ще далекого 1971 року. Зникла не лише держава, в якій цей кодекс ухвалювали, але й змінилися реалії, в яких живуть люди.
Зараз вкотре порушують питання щодо не лише внесення деяких змін до чинного Трудового кодексу, але і зміни його загалом. Окрім того, деякі положення необхідно внормувати відповідно до міжнародно-правових документів з питань праці, що є обов'язковими для України, а також актів Євросоюзу.
Наразі йдеться, що проект нового Трудового кодексу має містити норми щодо обов’язкових умов письмового трудового договору європейського зразка, удосконалену систему організації оплати праці, порядок продовження повноважень профспілок та дії колективного договору в разі злиття, приєднання, поділу або перетворення юридичної особи тощо.
Якщо зміни до кодексу будуть внесені, то це лише зіграє на руку найманого працівника та посилить захист його трудових гарантій.
Навіщо тримати людину, яка не хоче працювати, адже від неї буде мало користі як від працівника
- Зміни, які наразі пропонують, посилюють трудові гарантії працівника. Кодекс про працю ухвалено ще 1971 року. Він застарів і його потрібно кардинально змінювати, а не лише вносити деякі зміни, - вважає заступник начальника управління праці та соціального захисту населення – начальник відділу праці та зайнятості населення Чернівецької ОДА Максим Возьний. – Зміни досить непогані, вони будуть спонукати до того, щоб працедавець офіційно оформлював працівника, відтак буде зменшуватися безробіття.
Для прикладу, каже фахівець, до трьох днів скорочено попередження про звільнення за власним бажанням працівника, з яким укладено трудовий договір. Сьогодні він зобов’язаний відпрацювати два тижні.
Навіщо тримати людину, яка не хоче працювати, адже від неї буде мало користі як від працівника.
Також пропонується збільшити щорічну основну відпустку з 24 до 28 днів. Це також заохочуватиме працівників до офіційного працевлаштування (у державних службовців – 30 днів).
Для того щоб відстоювати свої права, наразі працівник може звернутися до територіальної інспекції з питань праці. Саме там мають відреагувати, якщо працівнику не виплачують зарплату, не дотримуються норми чинного Трудового кодексу тощо.
Думки вголос
Чи порушують Ваші права роботодавці та чи захищає Трудовий кодекс?
Ні, права мої ніхто не порушує. Тим паче, цю професію самостійно вибирав і знав, що буде нелегко. Хоча ніколи не хотів бути кухарем, адже та робота, яка мені подобається, неактуальна. Тому доводиться вибирати з того, що є. Щодо Трудового кодексу, то я не заглядаю у нього.
Не задоволена Трудовим кодексом. Він абсолютно не захищає звичайну людину – працюємо часто понаднормово, це ніде не зазначають. Зарплату не підвищують, а відпустка – взагалі як блакитна мрія. Якщо виникнуть конфлікти з керівництвом, навіть врегулювати їх важко буде.
У принципі, роботодавець не порушує нічого. Але бувають різні випадки. Значну роль у цьому відіграє навіть не Трудовий кодекс, якого не дотримуються, а людський фактор. Тому це відбиває і бажання працювати. Ось коли працював директором, часто зазирав до кодексу. Тепер хіба з цікавості.
Опитувала і фотографувала Яна МАРІЯНЧУК
- Людина може поскаржитися до територіальної інспекції. Ми проведемо перевірку і якщо підтвердиться факт порушення закону працедавцем, то будемо карати його, - каже начальник територіальної державної інспекції з питань праці у Чернівецькій області Василь Іванчак. – Ми здійснюємо перевірку, передаємо матеріали правоохоронним органам, а ті своєю чергою передають їх в суд. Але зазвичай до суду справа не доходить, працедавець сплачує усі належні кошти робітникові.
Рік тривав мораторій на такі перевірки. Їх можна було здійснювати лише за постановою слідчого. А зараз кожен може звернутися до інспекції, якщо порушують його трудові права.
Основні пропозиції змін до Трудового кодексу:
– особистий трудовий договір між працівником та роботодавцем має стати обов'язковим (раніше його могли замінити колективним);
– працівників звільнятимуть за розголошення службової чи комерційної таємниці (наприклад, про розмір зарплати);
– для вагітних пропонують скасувати випробувальний термін під час прийому на роботу;
– встановлюються додаткові гарантії для вагітних жінок, зокрема за ними зберігається середній заробіток за час проходження медогляду, пов'язаного з вагітністю;
– за працівниками під час роботи зможуть офіційно стежити з допомогою відеокамер (нині використання приладів відеоспостереження ніяк не регламентоване);
– щорічну основну відпустку пропонують збільшити з 24 до 28 календарних днів;
– уперше у кодексі прописано поняття «робоче місце». В окремих випадках працівникам дозволятимуть працювати вдома;
– запропоновано норму щодо самостійного планування окремими категоріями працівників свого робочого часу за умови дотримання строків виконання робіт;
– врегульовано проблемні питання трудових відносин тимчасових працівників. Зокрема, скорочено до трьох днів термін попередження про звільнення за власним бажанням працівника, з яким укладено трудовий договір строком до двох місяців. Сьогодні такий працівник повинен відпрацювати два тижні;
– визначається порядок розірвання трудового договору з неповнолітнім працівником на вимогу його батьків або осіб, які їх замінюють, чи відповідних органів. Зокрема, передбачається, що батьки неповнолітнього або особи, які їх замінюють, а також відповідні держоргани чи органи місцевого самоврядування мають право вимагати припинення трудових відносин з неповнолітнім, якщо робота загрожує його здоров'ю або не відповідає його інтересам;
- регламентуються повноваження державних інспекторів праці з урахуванням вимог, визначених законодавством ЄС, що не дозволить роботодавцю уникнути відповідальності за порушення трудових прав працівників;
- містить норми, які посилюють трудові гарантії працівників: у разі якщо норми законодавства припускають неоднозначне трактування прав та обов'язків працівника і роботодавця, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь і працівника, і роботодавця, рішення приймається на користь працівника.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар