
Усі роки незалежності Верховна Рада, яку обирає народ і яка мала б відстоювати його інтереси та відповідати за свої вчинки перед виборцями, перетворилася на закритий клуб політичної та бізнесової еліти. Якщо під час виборів кандидати у депутатське крісло бодай створюють видимість діалогу з людьми, то після отримання мандату забувають про свої обіцянки. А реального механізму змусити відповідати за свої слова – немає.
Можливо чи не першою дією для бодай якоїсь прозорості роботи наших законодавців є рішення щодо доступу до відкритих засідань парламенту.
Відтепер кожен українець зможе потрапити на засідання Верховної Ради і спостерігати за роботою тих, кому віддали свій голос. Голова Верховної Ради Турчинов затвердив порядок доступу до їхніх засідань.
Як зазначають у парламенті, зміни до регламенту внесли ще у березні. Але так і не спромоглися розробити механізм його реалізації.

Зрештою, спікер Верховної Ради змушений був затвердити розпорядження «Про порядок доступу осіб до відкритих пленарних засідань Верховної Ради України» №694.
Ця дивна норма для українського законодавчого органу є цілком звичною для їхніх цивілізованих колег. Зокрема до німецького парламенту (будівлі бундестагу) можна потрапити цілком вільно, кожен охочий, навіть туристи з-за кордону.
- Щоб потрапити до приміщення бундестагу, я на їхньому офіційному сайті заздалегідь забронював заяву, там я вказав час та день, коли хотів би відвідати цю будівлю. Також там обрав мову, якою хотів би прослухати екскурсію (на жаль, української там не було, тому довелося користуватися англійським перекладом. Хто не знає англійської чи німецької, може обрати російський переклад), - пригадує свою поїздку до Німеччини Андрій Станкович. – Також у цій заяві я зазначив свої дані, а згодом отримав на електронну пошту лист-підтвердження. Потрібно взяти цей лист і документи, коли будете йти на екскурсію, щоб змогли потрапити всередину.
Того дня, коли чернівчанин був на екскурсії, не було засідання тамтешніх парламентарів. Хоча без проблем можна потрапити навіть на їхнє засідання, тобто у ложу зверху над залою засідань. Також можна пройтися приміщеннями, побачити написи, які залишили наші вояки під час штурму рейхстагу (так тоді називалося теперішнє приміщення бундестагу). Потрапити на екскурсію можна з 8 до 23 години.
Для цивілізованого світу – це звична норма. Проте невідомо, як реагуватимуть народні обранці на присутніх у залі засідань виборців. Адже доведеться бодай імітувати бурхливу діяльність, інакше ніхто не застрахує депутата від сміттєвого бака, яким зараз прийнято очищати владу.
Олексій МИКОСЯНЧИК
ДУМКА ЕКСПЕРТА
Така ініціатива є хорошим прикладом для відкритості найвищого законодавчого органу. В Європі ця практика нормально працює. Як це буде працювати у нас – побачимо.
Звісно, є елемент піару в цьому, але в хорошому сенсі цього поняття. Щодо того, чи не будуть туди ходити одні і ті ж люди. То нічого поганого в цьому немає, можливо їм подобається стежити за роботою парламентарів. Побачимо, чи взагалі приживеться ця ініціатива у нас. А заклики депутатів, що, мовляв, при сутність людей буде блокувати їхню роботу – це не більше аніж дешеве шоу.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар