
Якщо реформувати, то все і відразу. Не залишилося в Україні жодної галузі, яку б не перекроїли. Певно, найбільше дісталося 2015 року освіті, яку, правду кажучи, під ніж пустили чи не найпершою.
Остання новація, котра сколихнула освітянський простір, скасування вступу до вищих навчальних закладів поза конкурсом. Хоча у вирі реформ це мало хто помітив.
Перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун підкреслює, що до Закону «Про вищу освіту» внесено зміни, і речення про позаконкурсний вступ змінено на пряму цитату з Конституції: «Громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі». Тобто про жодні пільги тут і не згадується.
- Не знаю, чому на цю статтю ніхто не зважав, коли надавалось право позаконкурсного вступу різним категоріям, – написала Інна Совсун на своїй сторінці у «Facebook».
За словами заступника міністра освіти, чинною залишається лише своєрідна пільга для сиріт – вони навчаються безкоштовно, навіть якщо вступили на контракт.
Втім, щодо решти пільговиків, а їх було чимало – інваліди І та І групи, діти-чорнобильці, діти шахтарів, члени збірних команд України, які брали участь у міжнародних олімпіадах, перелік яких визначено центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки; чемпіони і призери Олімпійських і Паралімпійських ігор, а також учасники АТО – ймовірно, будуть цьогоріч вступати на основі загального конкурсу.
І. Совсун каже, що є категорії, котрі потребують додаткової підтримки від держави, але вступ поза конкурсом – це не коректна форма пільги.
- Ніхто ж не хоче йти до лікаря, який вступив до університету, через те, що мав пільгу, а не тому, що добре знав хімію і біологію, – пояснює вона та додає, - Інваліди потребують захисту, але такого, що відповідає їхнім потребам. Дати право на вступ поза конкурсом людині, яка не може сама пересуватись і їздить на візочку, але при цьому не забезпечити доступність приміщень університету для маломобільних громадян – то кому така пільга треба?.. Або ж для людей з поганим слухом і зором – їм не вступ поза конкурсом потрібен, а адаптовані для їхніх потреб програми і умови навчання.
У вишах поки що достеменно не знають, як абітурієнти вступатимуть 2016 року, хоча цей процес дедалі ближче.
- Поки що ми детальнішої інформації не маємо, - каже Степан Мельничук, ректор ЧНУ. - Жодних інструктивних матеріалів не отримували. Думаю, якісь категорії повинні залишити – учасників АТО чи дітей-сиріт. Але поки що не знаємо нічого. Ймовірно, деталі з`являться трохи пізніше.
Як воно буде – залишається лише гадати. Проте нині упевнено можна сказати, що всім без винятку абітурієнтам варто розраховувати лише на власні знання і готуватися до ЗНО. Адже невідомо, які ще реформи впадуть від Міносвіти на голови абітурієнтів до початку вступної кампанії.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар