
Через 23 роки незалежності Україна опинилася на межі війни з північним сусідом. На Сході воюють регулярні частини російської армії, Кремль з благословення Путіна постачає терористам зброю, боєприпаси, техніку та допомагає живою силою.
Розуміючи, що шансів у терористів перемогти українську армію та силовиків немає, Москва направила до нас своїх кадрових військових. Хоча офіційно запевняють світ, що російських окупантів там немає.
Під час запровадження воєнного стану значно обмежуються права та свободи людей, також відбувається значні зміні в економічній площині
Зважаючи на цю складну ситуацію, в Україні вже котрий місяць точаться суперечки щодо доцільності запровадження в державі воєнного стану. Наразі Президент Порошенко спільно з керівниками фракцій парламенту ухвалив рішення не запроваджувати в країні воєнний стан.
- Президент відповів, що він обмірковує можливість внесення до парламенту питання про необхідність введення воєнного стану в Україні, - сказав лідер ВО «Свобода» Тягнибок. - Для того, щоб президент ухвалив таке рішення, повинні відбутися певні події. Очевидно, йдеться про ще більше загострення ситуації на фронті.
Думка експерта
Загалом та політична та економічна ситуація, що є наразі в Україні, свідчить, що ми не готові до запровадження воєнного стану. Це якщо діяти в межах юридичних норм, які є, а також відповідно до того, що передбачено законом через запровадження воєнного стану.
За цей час, після обрання президента у червні цього року, потрібно було зробити надзвичайно багато речей без запровадження воєнного стану, але фактично вони не були зроблені. Зараз проголошення воєнного стану не є вирішенням проблем, які є. Необхідно провести перевибори до парламенту (адже під час запровадження воєнного стану заборонено проводити вибори, немає змоги отримувати економічну чи військову допомогу тощо), оновити Верховну Раду, здійснити реальні дії щодо виходу з цієї ситуації.
А надалі дивитися, зважаючи на ситуацію, чи є доцільність запровадження воєнного стану. Адже фактично війна між нами та Росією почалася після окупації навесні Криму. Чому саме зараз заговорили про запровадження воєнного стану, а не тоді?
Немає однозначної відповіді, запроваджувати воєнний стан, чи ні. Усе має бути систематично. Адже просто оголошення цього стану, це те саме, що підписання Угоди про асоціацію з ЄС без її імплементації. Це нічого не вартує.
Найгірше, що на цьому грають політики, спекулюючи, хто з них виграє з цього, а хто програє. Використання цього недопустиме у внутрішньополітичних іграх, особливо у таких складний для держави час.
Водночас він заявив, що зважаючи на останні події під Іловайськом і те, що відбувається в Луганську, воєнний стан треба вводити якнайшвидше.
Хоча попри події в країні, смерті українських вояків, жоден депутат Верховної Ради не пішов добровольцем у зону АТО. Усі вони скористалися правом на так звану бронь.
Водночас лідер фракції ВО «Батьківщина» Сергій Соболєв вважає, що в державі не буде запроваджено воєнного стану.
- За отриманою нами інформацією, станом на сьогодні є всі підстави вважати, що навряд чи воєнний стан буде введено, - сказав він.
Хоча про воєнний стан говорять вже давно, мало хто розуміє наслідки, які будуть через це. Для військових це полегшення їхньої служби та роботи, а для держави досить значні економічні втрати.
- Є закон про запровадження воєнного стану, там багато чого розписано. Коли відпрацьовується указ про запровадження воєнного стану, має бути визначено перелік прав та свобод, які не діють під час воєнного стану. Обмежуються права і свободи громадян. По-друге, уся влада в країні переходить до військових. Вся економіка переводиться для потреб війська та перемоги, відбувається обмеження соцвиплат, - каже головний військовий комісар Чернівецької області Віталій Чурай. – Також чимало стосується влади на місцях. Створюється рада оборони, яка працює спільно з цивільною владою. Створюється ставка головнокомандувача, який керує в цей час державою. Якщо зараз, коли ми стукаємо у двері до призовника, а нам кажуть, що його немає, то ми зможемо силовими методами здійснювати мобілізацію. Для військових це однозначно поліпшить роботу. Буде більше відповідальності, але й можливості виконання завдань.
Щодо економіки, то жодної фінансової, військової допомоги в цьому разі не буде, згідно з міжнародними конвенціями. Призупиняються вибори на місцях та в державі загалом.
За останніми даними, Президент України Петро Порошенко наказав начальнику Генерального штабу Збройних сил України припинити вогонь на Донбасі, починаючи з 18:00 5 вересня. Та, як відомо, російсько-терористичні війська не дотримуються умов перемир'я відповідно до протоколу, підписаного вчора в Мінську між представниками України, "ДНР" і "ЛНР" за участю ОБСЄ. Продовжуються напади і обстріли позицій і блок-постів українських військ на території Донбасу з боку російських військ і терористів.
Олексій МИКОСЯНЧИК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар