
Сьогоднішня позиція офіційного Вашингтону та тамтешнього президента Обами, м’яко кажучи, викликає здивування. З усіма їхніми супутниками, розвідкою, високими та не дуже технологіями, вони вперто не помічають перебування російських регулярних військ в Україні. Принаймні жодної адекватної офіційної заяви Обами ми так і не почули. Це тоді, коли саме США були ініціаторами ядерного роззброєння України, підмахнули Будапештський меморандум і зараз заховали голову у пісок. Тому ми і бачимо зовсім іншу частину цього філейного «тіла», якою вони реагують на війну в країні.
Зрозуміло, що ніхто не вимагає, аби американські військові прилетіли до нас та взяли участь у бойових діях (хоча як підписанти меморандуму мали б взяти на себе певні зобов’язання). Єдине, що від них можна було б отримати – це сучасна високоточна зброя. Але і на це рішучості в Обами бракує. Лише нещодавно вони передали кілька військових автомобілів «Хаммер» Україні. Надзвичайно «вагома» допомога.
Думка експерта
Зволікання з наданням Україні летальної зброї з боку США та ЄС обумовлене декількома причинами. Перша – Захід не полишає надії якщо не на вирішення, то бодай на тимчасове врегулювання конфлікту дипломатичними засобами. Можливо це і виглядає дещо наївно щодо Росії, однак в останні десятиліття у цивілізованих країнах політики звикли саме так вирішувати конфліктні ситуації між собою, і вони насправді не дуже вміють їх вирішувати в інший спосіб. З іншого боку, якщо дипломатію й можливість переговорів відкинути взагалі, тоді не залишається нічого, крім як оголошувати Росії війну. Зрозуміло, що на Заході цього ніхто не хоче.
Друга причина пов’язана з тим, що надання Україні летальної зброї неодмінно призведе до ескалації конфлікту. В такому разі Росії нічого не залишиться, крім як активізувати власні дії. Це логічна і цілком прогнозована реакція на посилення позицій супротивника. Помилково вважати, що війна завершиться, як тільки в Україні з’явиться американська зброя. Навпаки, війна почнеться з новою силою. Інша справа, що шансів у цій війні в нас буде значно більше. На сьогодні на Донбасі встановилося дуже крихке, але все-таки перемир’я, яке Захід намагатиметься усіма силами зберегти. Водночас Росії постійно нагадують, що питання про надання летальної зброї на розгляді, аби й вона утрималася від порушення мирних домовленостей.
Третя причина – це ситуація в середовищі командування Збройних сил України, причому як вищої, так і середньої ланки. Завдяки колосальній мотивації українських воїнів та безпрецедентному волонтерському руху і допомозі простих громадян нам дуже швидко вдалося створити цілком боєздатне військо, проте в цьому війську, на жаль, є ще чимало зрадників і корупціонерів на всіх щаблях командування.
Нещодавно палата представників Конгресу США ухвалила резолюцію із закликом президента негайно надати Україні летальну зброю. Реакція Обами на це була схожа на реакцію небіжчика на феєрверк. На цьому тлі нас вперто намагаються переконати, що Америка з нами, а рішення про надання зброї мало не лежить на столі президента.
- Я думаю, президентові Обамі треба ще трішки часу. Я з усіма своїми колегами підписала листа від Комітету з питань співпраці, з питань оборони до Обами. Ми просили його, який би розклад він не мав у голові, щоб дозволити відправку зброї, - заявила представник штату Огайо в Конгресі США Марсі Каптур. - Безпека України перебуває на європейському рівні й потрібно готуватися до найгіршого сценарію розвитку подій.
Також вона зауважила, що Захід не має права залишити Україну сам-на-сам з російським агресором. Тобто цілком очевидно, що далі вербальної риторики цей «осередок світової демократії» навіть не планує просуватися. В Україні майже не залишилося оптимістів, які вірять, що хтось допоможе нам зупинити кремлівського ката.
За словами першого заступника голови Верховної Ради України Андрія Парубія, американські парламентарі нібито і підтримують Україну у боротьбі проти агресора, але окрім надання незначної кількості нелетального озброєння, більше нічого вдіяти не можуть.
- Коли я подякував за надання Україні нелетальної зброї і висловив сподівання, що найближчим часом ми отримаємо і летальне озброєння, Вільям Торнберрі (керівник Комітету збройних сил палати представників США) відповів: «Ви повинні знати, що не самі. Ми зробимо усе можливе», – сказав він. - Важливо, що скоро розпочнуться спільні навчання десантників 173 бригади армії США та бойових підрозділів Національної гвардії, серед яких багато добровольців з «Самооборони» Майдану. Для нас справді важливо в час, коли наші хлопці на передовій захищають весь цивілізований світ від путінської орди, твердо знати і відчувати, що ми не самі.
Недарма чимало експертів кажуть, що нинішній президент США та його адміністрація – чи не найслабша за усі часи існування країни.
Олексій МИКОСЯНЧИК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар