
Після подорожчання газу для населення у травні на 50%, здавалося б, уже тариф збільшувати нема куди, українців знову лякають підвищенням ціни. Тепер відразу в чотири рази. Про можливість збільшення ціни палива заявили у "Нафтогаз України".
Заступник голови "Нафтогазу" Олександр Тодійчук повідомив, що "Нафтогаз України" припускає встановлення вже 2014 року єдиної ціни на природний газ для всіх споживачів, що призведе до подорожчання у чотири рази.
Ціна на газ для населення може зрости вже до нового року
На заяву щодо подорожчання газу відразу відреагував віце-прем'єр Володимир Гройсман. Він зазначив, що це неможливо, адже економічна ситуація та доходи населення не дозволяють настільки підвищити ціну.
Експерти припускають, що після припинення постачання газу в Україну з Росії, газовики будуть спекулювати на ціні палива. Адже незабаром зима, і люди готові будуть платити будь-які гроші, аби лише не мерзнути.
Крім того, газові переговори між Україною, Росією і Євросоюзом в Берліні завершилися без ухвалення будь-якого рішення.
Думка експерта
Краще дорогий газ, аніж бути на гачку в Росії
У газових перемовинах завжди певну перевагу має постачальник газу, тобто Росія. І що ближче зима, то сильнішими є позиції постачальника. Зрозуміло, що затягування виконання угод щодо газових контрактів є в інтересах Росії, аби отримати більш привабливі умови. Тому ймовірно, що переговори затягнуться. Але Україна повинна глибше і послідовніше використовувати механізми впливу ЄС, аби мати сильніші позиції в таких переговорах. Зрозуміло, що Росія буде використовувати газове питання традиційно для шантажу України. Але результат залежатиме від того, чи зможе надати дієву допомогу в плані переговорів нам ЄС і як буде реагувати Україна на газовий шантаж.
Уряд звітує, що Україна має газ у сховищах. Будемо сподіватися, що населення буде з газом. Але маємо бути готові до того, що доведеться затягнути паски. Особливо це стосується того, якщо для захисту наших національних інтересів уряд погодиться підвищити ціну на газ. Маємо розуміти, що краще мати дорожчий газ, аніж дешевий, і водночас бути на постійному гачку північного сусіда. Про це має думати і влада, і населення. Крім того, владі вже треба працювати над енергозбереженням, заміни газу на інші альтернативні види палива.
– Переговори ще тривають і ніякого фінального рішення не прийнято, – повідомив голова Національної акціонерної компанії (НАК) "Нафтогаз України" Андрій Коболев. – Жодного документа не підписано.
Норми споживання газу зменшили
Попри те, що в травні газ подорожчав на 50%, з жовтня споживачі заплатять менше, аніж за попередні місяці. Це стосується абонентів, які користуються газом без лічильника.
Річ у тім, що Кабмін зменшив норми споживання природного газу для населення. Відповідно, зменшився і тариф на газ. Так для споживачів найпоширенішої категорії (які користуються газовою плитою та не мають газового водонагрівача) норма споживання газу з 1 жовтня становить 9 куб. м для 1 людини на місяць. Тариф – 11,69 гривні (проти травневого – 23,7 грн.).
Водночас постачальники газу не в захваті від такого нововведення. За словами фахівця із зв’язків з громадськістю ПАТ "Чернівцігаз" Андрія Семеновича, тепер споживачі не мають мотивації економити газ. Адже за менші гроші можна отримувати газ безлімітно. Бо контролювати, скільки споживач використовує палива за відсутності газового лічильника, не можна.
Норми споживання газу Кабмін скоротив, аби зменшити витрати на компенсації газовим компаніям за пільговиків. Водночас, якщо населення буде використовувати газ понад норму, заплатять знову ж таки споживачі. Адже, якщо влітку газу використали менше, то взимку, ліміти точно переберуть. Як наслідок, у перспективі нафтогазове керівництво буде знову наполягати на підвищенні тарифів. Звикли вже вони добре жити за рахунок громадян.
Ольга МАКСИМЮК
Як вважаєте, чому українців лякають черговим підвищенням тарифів на газ?
По-перше, хочеться бачити економічне обґрунтування тарифів. Адже завжди говорили, що газу для населення вдосталь, який видобувають в Україні, відповідно ніяких причин для підвищення немає. По-друге, мене більше хвилюють потенційні проблеми з електропостачанням. Газ в побуті не критичний і перейти на електрику було б набагато простіше. Але країна нині, по суті, «відрізана» і від газу, і від вугілля. Тому, чим мають "топити" ТЕС в холодний сезон, важко уявити. А вони ж тримають всі динамічні стрибки, на відміну від АЕС.
Народом, якого постійно залякують легше керувати, і тоді люди не думатимуть про нову революцію. Однак українців, випробуваних вогнем, уже не злякаєш. Бідного чи голодного можна купити, а вільного тільки вбити.

З газом в Україні тепер серйозна проблема: російського нам не треба, а Європа постачати його не поспішає. Тарифи щороку зростають, однак теперішня ситуація просто вибиває з колії. Думаю, що залякувати людей підвищенням ціни не треба, адже це спричинить лише паніку. Треба, найперше, обґрунтувати підвищення, тоді люди легше це сприйматимуть.
Опитували Ольга МАКСИМЮК та Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар