
Як свідчать цифри, до українців в Європі ставляться щороку з більшою пересторогою. Принаймні про це свідчать цифри. Йдеться про підсумки видачі віз українцям 2015 року.
Згідно зі статистикою Єврокомісії щодо роботи всіх консульств шенгенських держав (йдеться у повідомленні «Європейської правди»), відсоток відмов зріс вдвічі порівняно з 2013 (останнім довоєнним роком).
Тоді відмови консульства у оформленні візи отримали 1,7% українців. 2014 року цей показник зріз до 2,0%.
2015 року відмови у оформленні віз отримали 3,4% заявників, погіршення відбулося у багатьох консульствах, а у деяких показники значно гірші за середні.
Експерти називають кілька можливих причин, з-поміж яких зубожіння та зростання кількості підроблених документів
Антирекорд поставлено Генконсульством Польщі у Вінниці (яке обслуговує також мешканців нашої області), до 12% заявників отримали офіційну відмову. Торік у цьому ж консульстві було лише 1,6% відмов.
Другий найгірший показник – у Посольства Нідерландів в Україні, де відмови отримали 7,2% заявників (торік – 4,3%, що вважалося досить високим показником).
Також понад 6% відмов, що є вкрай високим показником – у Посольстві Бельгії (6,7%), Чеського консульства в Києві (6,9%), Німеччини (6,0%). За ними – Грецьке консульство в Києві (5,7%), Швеція (5,7%), Естонія (5,3%).
Думка експерта
Очевидно, що в Європі ставляться з більшою пересторогою до українців, аніж до вихідців з Азії чи Африки. Скажу, очевидно, досить непопулярну річ, але навряд чи ми цього року отримаємо безвізовий режим із ЄС. В Україні досі триває війна, падає економіка, рівень життя людей. За таких умов навряд чи хтось надаватиме нам безвізовий режим.
Окрім того, потрібно розуміти, що безвізовий режим також накладає певні вимоги та зобов’язання. Відтепер за цього режиму будь-який правоохоронець в Європі може вас зупинити і без жодних пояснень депортувати. З візовим режимом такого немає.
Щодо мігрантів із Близького Сходу, то це радше політичне питання. Мовляв, толерантне ставлення до вихідців з Азії. Вони нібито їх офіційно приймають у табори біженців (хоча більшість з них залишиться в Європі назавжди).
А щодо України, то угода про Асоціацію з ЄС не передбачає безвізовий режим чи полегшення отримання віз взагалі.
Тому не варто дивитися на безвізовий режим через «рожеві окуляри».
У чому проблема і чому українцям дедалі частіше відмовляють у візах – питання відкрите. Експерти називають кілька можливих причин, з-поміж яких зубожіння та зростання кількості підроблених документів.
- Можливо кількість відмов зросла через загострення ситуації у світі, зокрема напливу біженців в Європу. Також не йдуть назустріч тим, хто їде до Європи без чіткої межі, - вважає політолог, кандидат історичних наук Ігор Мельничук. – Щоправда, у моєму оточенні не було проблем в отриманні віз – якщо йдеться про освітню мету, культурологічну чи навчання студентів. Очевидно, не пускають тих, хто хоче нелегально працевлаштуватися там. Але потрібно розуміти, що навіть запровадження безвізового режиму не означатиме, що кожен охочий зможе вільно перетнути кордон. Люди плутають поняття, коли їдуть на екскурсію чи навчання та нелегальне працевлаштування. Працевлаштування навіть в цьому разі буде регулюватися зовсім іншими законами. Скасування віз та вільне працевлаштування за кордоном – це різні речі.
Окрім того, за словами експерта, західний світ дещо розчарувався у реформуванні нашої влади. Адже більше говориться. Аніж робиться. Ситуація в Україні не змінилася на краще. Тому, можливо, даючи більше віз українцям, вони посилюють міграційні рухи з держави. І більш жорсткіше до цього ставляться.
Щодо хвилі міграції з Близького Сходу, то Європа також поступово займає більш жорстку позицію. Наразі міграційні потоки пов’язані з війною у Сирії. Це геополітика і США тиснуть на Європу, аби та була лояльною до мігрантів.
Вихідці з Африки та Азії беруть кількістю і в Європи просто немає сил та засобів зупинити цей потік. Натомість українці діють більш цивілізовано – використовують механізм віз. Тому і отримують більше відмов.
Виходить, в Європі приймають вихідців із арабських країн, Азії, Африки, спочатку поміщаючи їх у так звані табори, звіди згодом вони роз’їжджаються Європою і переважно живуть за рахунок соціальної допомоги. А українці, які справді переважно їдуть на роботу до Європи – є тягарем для занепокоєного ЄС.
Хто намагався останнім часом отримати візу для виїзду за кордон, підтверджує, що це стало досить складно.
- Хотіли з дружиною поїхати до доньки в Німеччину на кілька тижнів, але отримали візу лише з другої спроби. Спілкувалися з людьми, які також відвідували посольство, що українцям досить часто відмовляють, але причин навіть не пояснюють, - каже чернівчанин Володимир Семенович.
Водночас самі українці, і це цілком логічно та прогнозовано, намагаються виїхати за кордон – хтось на заробітки. Хтось як турист, а хтось взагалі на постійне місце проживання. І з кожним роком ця статистика лише зростає.
Як повідомила головний спеціаліст зі зв’язків із громадськістю та ЗМІ УДМС у Чернівецькій області Марина Мартинюк, торік загалом по області оформлено 71615 паспортів громадянина України для виїзду за кордон. І ця кількість постійно зростає.
Окрім того, 241 людина отримала дозвіл на постійне місце проживання за кордоном, а ще для понад 40 осіб погоджено матеріали консульських установ з клопотанням українців, які виїхали за межі держави тимчасово, про залишення на постійне місце проживання.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар