
Два українські пілоти вже прибули до США для тренувань на авіасимуляторах й удосконалення навичок. Наразі не йдеться про програму навчання на багатоцільових винищувачах F-16. Керувати цими літаками наших пілотів ще не вчитимуть. Але тренування на симуляторах має продемонструвати можливості наших пілотів. І також, ймовірно, це може допомогти представникам Пентагону оцінити, скільки насправді часу знадобиться, щоб навчити українських пілотів використовувати справжні американські бойові літаки.
Триває ознайомлювальний захід
Публічна позиція американської влади щодо надання Україні F-16 за останні дні не змінилася. Нагадаємо, нещодавно президент США Джо Байден заявив, що зараз Україні не потрібні літаки, а потрібно зосередитися на передачі бронетехніки. Представники Білого дому потім пояснювали, що передача Україні винищувачів – це «питання на потім».
За кордоном уже кілька місяців тривають навчання та тренування наших артилеристів, піхотинців, військових медиків, саперів
Водночас низка конгресменів, демократи та республіканці, публічно закликають Білий дім ухвалити рішення про передачу винищувачів Україні якомога швидше. Адже час має велике значення, навіть якщо ухвалити рішення зараз, то літаки потраплять в Україну через багато місяців. Потрібен час для навчання пілотів, навчання технічного персоналу (а це ще довше). Зрештою потрібен буде час і вже після навчань на розв’язання усіх логістичних питань. Що швидше почати хоча б перший етап навчання для пілотів та технічного персоналу, то більше часу вдасться зекономити.
Тож на тлі зволікання американського президента й різних думок представників американської влади, ці тренування двох українських пілотів поки важко оцінити однозначно. З одного боку, відомо, що влада США схвалила приїзд ще 10 наших пілотів впродовж цього місяця, щоб оцінити їхні можливості. З другого, американські чиновники поки навіть анонімно не можуть стовідсотково гарантувати, що ці тренування найближчим часом переростуть у повноцінну програму навчання на F-16.
Наразі маємо перший ознайомлювальний захід, який сприятиме діалогу між українським і американським персоналом. Американські ЗМІ передають слова представника Пентагону на умовах анонімності. А публічно представники американської влади зазначають, що поки проблема полягає й у тому, що наразі невідомо, які західні винищувачі могла б отримати Україна. Нещодавно заступник міністра оборони США з політичних питань Колін Кол заявив перед Палатою представників Конгресу, що поки їхня країна не розпочинала жодної підготовки на F-16 для українців, навіть для найкоротшого терміну передачі F-16 і одночасного навчання потрібно 18 місяців. «Тому ви фактично заощадите час, починаючи навчання раніше», – сказав Колін Кол, мовиться у матеріалі «Голосу Америки». Але Кол також зазначив, що Україна може отримати Tornado, Gripen або якісь інші літаки, а у такому разі не матиме сенсу «тренувати їх на F-16».
Ми вже писали про те, на які західні винищувачі теоретично могла б розраховувати Україна й наводили технічні характери американських F-16, шведських JAS 39 Gripen, панєвропейських Eurofighter Typhoon, французьких Rafale. Усе це багатоцільові бойові літаки, вони можуть вести повітряний бій, перехоплювати ворожі крилаті ракети та знищувати наземні об’єкти. Різні завдання виконуються залежно від того, яке озброєння буде під крилами. І військові експерти, й самі українські пілоти схиляються до думки, що найкращим варіантом для нас були б американські легкі винищувачі F-16.
За останні кілька місяців у ЗМІ було багато коментарів пілотів на цю тему. І хоч F-16 дуже вимогливий до покриття злітних смуг на аеродромах, але це наймасовіший літак четвертого покоління. Він є на озброєнні 27 країн світу. Багато країн замінюють ці літаки на новіші F-35. Тому можна говорити про багато варіантів отримання F-16. Але поки країни, які начебто були близькі до розгляду питання ймовірної передачі F-16 Україні, як, наприклад, Нідерланди, «взяли паузу». Нам публічно ніхто не відмовляє, але дедалі більше заяв, що питання літаків – це питання майбутнього.
Зі свого боку представники української влади вже деякий час продовжують повторювати, що питання надання нам винищувачів від союзників вже майже вирішене. І що Україна точно отримає західні бойові літаки. Щоправда, найімовірніше йтиметься не про один, а про декілька видів цих літаків.
«Я впевнений, що у нас буде два-три типи винищувачів. Буде один основний літак, і це залежатиме від того, який з них кращий для України. Для наших аеродромів, для наших інженерів, для обслуговування», – заявив міністр оборони України Олексій Резніков в інтерв’ю німецькому виданню «Bild». Також він прокоментував відмову Німеччини надати зараз літаки Україні: «Колись так само Берлін не хотів передавати танки. Тепер в моїй країні є «Леопарди», я особисто тестував «Леопард» з Німеччини».
Насправді, попри різні публічні заяви західних політиків щодо літаків для України, потрібно пам’ятати, що військово-технічна допомога для нашої країни постійно «еволюціонувала». Справді, ще кілька місяців тому постачання нам важких західних танків також здавалося фантастичним. То чи буде так само зі західними бойовими літаками? Хочеться вірити, що так. Підстави вірити також є. А все має розпочатися з повноцінних програм навчань для українських військових.
Навчання розпочнуть у Великобританії
Наразі єдиною країною, яка оголосила, що планує навчати українських пілотів на винищувачах стандартів НАТО, є Велика Британія. Щоправда, після такої заяви у середині лютого далі було мало конкретики щодо цього питання. Коли розпочнуться ці навчання – невідомо. Поспішати з наданням нам літаків Британія не буде.
Як стає зрозуміло із заяв британських урядовців, їхня країна не виключає повністю можливості передати нам літаки у майбутньому, але зараз це питання «непрактичне», бо потрібно багато часу на навчання пілотів. Нагадаємо, що серед винищувачів у британській армії є тільки Eurofighter та F-35. На останній нам, мабуть, поки не варто розраховувати. А чи отримаємо Eurofighter Typhoon – поки під великим питанням. Ці літаки розроблялися кількома європейськими країнами, тому, ймовірно, знадобляться багато дозволів, зокрема й від Німеччини. Український посол у Сполученому королівстві Вадим Пристайко 4 березня заявив, що зараз Британія формує консенсус серед союзників по НАТО щодо питання надання Україні винищувачів.
Побачимо, що з цього вийде. А поки зосередимося на тому, як наші іноземні партнери уже допомагають готувати українських військових. Адже поки навчання наших пілотів може бути лише у планах, то навчання наших танкістів уже в розпалі. За кордоном уже кілька місяців тривають навчання та тренування наших артилеристів, піхотинців, військових медиків, саперів. Це все дуже важливо. Адже кожні кілька місяців ЗСУ отримують нове озброєння і тут не обійтися без навчань. Та й про здобуття загальновійськових навичок для новачків і тренування вже досвідчених бійців іноземними інструкторами не можна забувати.
В інформпросторі часто можна почути коментарі від самих іноземних інструкторів, що вони не лише навчають українських військових, але часто й самі вчаться у наших бійців. Тут потрібно розуміти, що зараз саме в української армії чи не найбільший бойовий досвід прямого зіткнення з армією рф, яка колись пишалась тим, що є «другою у світі». Тому жарти жартами, але наші військові справді можуть поділитися своїми знаннями з іноземними колегами. Водночас можливість здобувати якийсь досвід і навички використання сучасного озброєння – це те, що дуже допомагає українським військовим. І наші бійці вже довели, що вони вмотивовані ставати кращими й можуть освоювати західне озброєння набагато швидше, аніж раніше вважали нормою у країнах НАТО (цілком ймовірно, що наші пілоти також це доведуть, тут потрібно більше рішучості від союзників).
Степан КРАЙНЯК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар