
До нового року залишилися лічені тижні, але в Україні і досі навіть не наблизилися до ухвалення державного кошторису.
Це для нас, в принципі, звична річ, коли новий рік ми зустрічаємо без бюджету. Але для економіки та держави загалом це речі неприпустимі.
Днями з’явилися лише основні положення державного бюджету України на наступний рік (йдеться лише про загальні цифри). Але для фахівців найважливішим є саме пояснювальна частина – звідки і куди будуть спрямовувати гроші.
Але навіть вивчивши наявні цифри, фахівці кажуть, що це надзвичайно складний бюджет, виконати який вдасться лише за рахунок іноземних інвестицій та грошової емісії.
Зокрема, доходи державного бюджету наступного року планують розміром 598 мільярдів 210 мільйонів гривень. Натомість видаткова частина становить майже 674 мільярди гривень. Тобто дефіцит бюджету України становитиме понад 76 мільярдів гривень, які доведеться десь взяти.
Взагалі граничний розмір дефіциту держбюджету визначили розміром понад 83,5 мільярда гривень. А до кінця року ця цифра взагалі може збільшитися до 100 мільярдів.
Думка експерта
На перспективу, бюджет буде гірший, аніж цього року. мінімальна зарплата 1550 на кінець року не відповідає темпам інфляції. Дефіцит бюджету до 3% - вважається прийнятним, до 6% - критичним, а ми перевалили за 15%. Дефіцит може бути перекритий за рахунок інфляції. Зростання ВВП малоймовірне, бодай не впала купівельна спроможність.
Щодо інфляції, то вона не буде величезною, бо цього не допустить МВФ, плюс задекларований курс долара на рівні 24 гривень.
Окрім того, наступного року передбачено двічі підняти розмір мінімальної заробітної плати в Україні. Щоправда, у новому кошторисі йдеться, що з 1 січня 2016 року розмір мінімальної заробітної плати становитиме 1378 гривень. Хоча її підняли до цієї планки ще з 1 вересня напередодні виборів.
Наступне підвищення відбудеться у травні – до 1450 гривень. Останнє – у грудні 2016 року – 1550 гривень.
У погодинному розмірі вона коливатиметься від 8,29 гривні до 9,29 гривні за годину робочого часу.
Щодо прожиткового мінімуму, то він має зрости з 1330 гривень до 1496 гривень. Зрозуміло, що для різних соціальних та демографічних груп (діти, непрацюючі) він буде різний.
- Цього року рівень інфляції становив 55-57%. Разове підняття зарплати на менше ніж 10% відбулося лише у вересні. Воно аж ніяк не перекривається тим копійчаним підняттям зарплати перед виборами, - каже кандидат економічних наук Богдан Ковалюк. - Так само наступного року. Є поняття внутрішньої інфляції, а ще гостре питання для України – девальвація національної валюти. Якщо внутрішня інфляція становила згідно із статданими 57%, то порівняно до національної валюти у нас інфляція становила 300% (знецінення гривні).
За словами експерта, якщо ми вже закладаємо майже 80 мільярдів дефіциту державного бюджету, то для будь-якого нормального економіста це означає, що будуть зовнішні запозичення. Вони з-поміж іншого означають (для гравців на фінансовому ринку), що національна валюта буде ще менш стійкою до можливих катаклізмів. Відтак її потрібно позбуватися.
Це означає, що 24,07 гривні, які заклали за долар наступного року, – нереальна ціна. Долар буде коштувати мінімум 30 гривень. Через оцей величезний дефіцит.
Тому заяви про те, що інфляція наступного року становитиме 17% (максимум до 20) і вони впродовж року піднімуть на цей показник мінімальну зарплату, - це звичайна подачка копійок. Це не реальне приведення стану справ до тієї економічної ситуації, яка є. Люди жодним чином не відчують це підвищення зарплати.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар