
Мешканці України вже звикли, що будь-яке нововведення або кардинально не змінює стану справ, або ж погіршує життя пересічних громадян. Під благими намірами часто приховані значно глибші та приховані мотиви, зате якщо у суть проблеми не вникати, то виглядає, нібито верхівку і справді хвилює здоров’я нації. Отож, аби того здоров’я таки не було забагато та щоб свята менше відносили нас у мрії про казку, депутати зробили українцям "подарунок" – підвищили акцизи на тютюн та алкогольну продукцію.
Згідно із нововведеннями, передбачається збільшення ставки акцизу на лікеро-горілчані вироби удвічі - до 141,06 гривні за літр 100% спирту. А 2017-2020 роками ставка збільшуватиметься на 5% і 2020-го становитиме 171,47 гривні. Акцизну ставку на сухі вина збільшать вп'ятеро - до 0,05 гривні за літр, кріплені вина та вермути - на 50% - до 5,37 гривні за літр. А до 2020 року сума зросте до 6,53 гривні. Ігристі вина також подорожчають наполовину. Акциз на пиво буде збільшено удвічі - до 2,48 гривні за літр, і до 2020 року сягне 3,01 гривні.
Чи готові споживачі купувати легальну пляшку горілки за 90 гривень? Очевидно, що при нинішньому зубожінні населення вибір буде зроблений на користь сурогату
Тютюнові вироби також подорожчають. Акциз на цигарки за специфічною ставкою зросте на 40% - до 318,26 грн. за 1 тис. штук і збільшуватиметься щороку на 7%, до 2020 року сягне 429,29 грн. Адвалорна ставка акцизу на цигарки збільшиться на 25% - до 15% максимальних роздрібних цін із ПДВ (2015 року - 12% без ПДВ).
Таким чином Кабмін планує отримати додаткові надходження до бюджету 2016 року розміром 18,1 млрд. грн. Щоправда, здирництво людей пояснюють турботою про їхнє здоров’я. Мовляв, купити не зможуть, то і від шкідливих звичок відмовляться.
Опитування
Ваше ставлення до підвищення цін на алкоголь та цигарки?
Я активний курець протягом 10 років. Чомусь наша держава вважає, що для того, щоб знизити кількість курців, необхідно всякими способами зменшувати права курців. Спершу заборонили курити у громадських місцях, потім поступово почали піднімати ціни на цигарки. Але чомусь вони не задумуються над тим, що ні ціна, ні заборона аж ніяк не вплинуть на кількість курців. Це особистий вибір кожного. Саме тому я проти чергових стрибків цін на цигарки. Якщо уряд вважає, що таким чином оздоровить націю чи збільшить кошти у бюджеті, то це смішно. З таким самим успіхом можна і на хліб зробити акциз.
Я курю з 2007 року. Ставлюся позитивно до того, що підвищуються акцизні збори на тютюнові вироби та алкоголь. Мало того, на мою думку, можна було б підвищити на ще більше. Проте з іншого боку, підвищення акцизу на алкоголь може підвищити кількість отруєнь та навіть смертей неякісним алкоголем, адже у магазинах його побільшає, а оскільки у багатьох українців платіжна купівельна спроможність низька, то будуть іти кошти від продажів на чорний ринок. Від цього бюджет, звісно, поповнюватися не буде.
Вважаю, люди навряд чи перестануть курити чи випивати, можливо обмежать себе трошки. Щодо мене, думаю, без цього важко доведеться обходитися. Я не знаю, до чого призведе така цінова політика, але народ як раніше пив і курив, так і буде. Просто зросте нелегальний продаж тютюну та алкоголю. І взагалі у нашій країні не зроблять сухий закон і не відіб’ють бажання у молоді курити. Тільки цим акцизом дадуть «зелене світло» підпільним виробникам, а це потягне за собою численні отруєння. Можливо я себе обмежу у курінні, бо і так рідко купую цигарки. Втім, щодо алкоголю, то менше вживати його точно не буду.
- Ми цілком усвідомлюємо, що таке підвищення може призвести до зменшення виробництва та зменшення споживання цих підакцизних товарів. Мало того, у Міністерстві фінансів твердо впевнені, що саме таким і має бути результат підвищення акцизів. Адже саме зменшення споживання шкідливої продукції нашими громадянами є соціально відповідальною політикою, - запевнила міністр фінансів Наталія Яресько.
Експерти певні, що ані для бюджету, ані для людей користі з таких змін не буде. Навпаки, куплені на чорному ринку товари будуть нести куди серйознішу небезпеку, аніж легально виготовлений товар.
― Є певна межа підвищення акцизу на алкогольну продукцію. Він пов'язаний зі здоровим глуздом і з тим, при якій вартості пляшки горілки людина буде переходити від покупки якісного, випущеного за всіма стандартами алкоголю, до саморобної продукції, яку розливають у приватному секторі, - пояснює економічний експерт Олександр Дудчак. ― Намагаються зібрати бюджет і шукають будь-які можливості. Попит на шкідливі товари знижуватися, напевно, не буде, але для цього потрібно проводити не тільки підвищення акцизів на них, повинна бути пропаганда, спрямована проти куріння. І говорити про те, що введення цих акцизів на алкоголь і на тютюн буде серйозною допомогою для наповнення бюджету, передчасно. Говорити про те, що це вплине на здоров'я і знизить збиток, що завдається цими шкідливими продуктами для людини, теж неправильно, тому що нинішні цигарки і спиртне будуть замінювати неякісним товаром, який буде без акцизів, який нелегально виготовлятимуть незрозуміло, з якої сировини.
Скептично налаштовані і виробники підакцизної продукції. Вони виступають проти нововведень та звертають увагу на той факт, що вже нині в Україні досить значна частина алкоголю продається нелегально, а зростуть ціни – зросте і його кількість.
- Збільшення надходжень до бюджету в результаті пропонованого різкого збільшення ставки акцизу відбудеться лише на папері, - йдеться у відкритому листі компанії "Укрпиво" до Президента України Петра Порошенка. - Такі "реформи" на алкогольному ринку лише збільшать його перехід у тінь. На сьогодні Україна є єдиною країною Європи, де за даними ВООЗ, оборот незареєстрованого алкоголю складає 36% ринку, а також є рекордсменом за абсолютним обсягом застосовуваного тіньового алкоголю: 5 літрів чистого спирту на душу населення на рік. Сьогодні не складає жодних проблем знайти нелегальний алкоголь. А якщо завтра вартість легального алкоголю різко зросте, відразу ж зросте і попит на дешевий тіньовий алкоголь.
Експерти певні, що урядовці новим законодавством забезпечили процвітання тіньового ринку. На думку генерального директора ТОВ "Істерн Беверидж Трейдинг" Ольги Івушкіних, реалізація поспішних і радикальних податкових ініціатив уряду попросту призведе до банкротства легальних виробників міцного алкоголю. За її оцінкою, мінімальна ціна горілки після збільшення акцизного податку становитиме у роздрібній торгівлі не менше 85 гривень за пляшку.
- Через підвищення акцизу на лікеро-горілчані вироби наступного року Україна стане чемпіоном світу з продажу сурогату, "паленки" і "лівої горілки", - прогнозує глава асоціації "Укргорілка" Володимир Остапюк. - Уже при теперішніх ставках податку тіньовий обіг лікеро-горілчаних виробів в Україні становить 40%. При цьому держбюджет недоотримує 5 млрд. грн. Замість того, щоб сконцентруватися на боротьбі з тіньовим ринком і залучити додатковий п'ятимільярдний ресурс у бюджет, уряд продовжує тиск на легальний сегмент ринку. До чого це призведе? Чи готові споживачі купувати легальну пляшку горілки за 90 гривень? Очевидно, що при нинішньому зубожінні населення вибір буде зроблений на користь сурогату.
Отож, українців, по суті, законодавчо змусять купувати товари невідомої якості, бо ж сурогат та контрабанду не перевіряє ніхто, а ліцензовані товари будуть просто недоступні. Тим паче більшість прихильників шкідливих звичок, як показує опитування, полишати їх не збирається. Швидше за все, шукатимуть дешевші варіанти та економитимуть на інших статтях витрат.
Уляна ДЕЛІКАТНА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар