
Уже у квітні в Україні, нарешті, переглянуть та внесуть зміни до чинного Трудового кодексу. Хоча, скоріш за все, далі балачок знову нікуди це питання не просунеться. Мовляв, з 1971 року живемо за чинним кодексом і ще можна зо десять років його використовувати.
Те, що змінилися реалії, в яких жила держава, яка зникла з мапи світу – нікого, схоже, не хвилює.
Торік у листопада, врешті, вдалося проголосувати у першому читанні за проект змін до Податкового кодексу (до речі, один із співавторів цього законопроекту є відомий любитель окулярів для стареньких, на яких він непогано заробив, колишній губернатор Буковини Папієв). Можливо у квітні депутати повернуться до цього питання.
Йдеться, що проект нового Трудового кодексу має містити норми щодо обов’язкових умов письмового трудового договору європейського зразка, удосконалену систему організації оплати праці, порядок продовження повноважень профспілок та дії колективного договору в разі злиття, приєднання, поділу або перетворення юридичної особи тощо.
Наразі триває розгляд та вивчення цього кодексу. Про це заявив міністр соціальної політики Павло Розенко.
Зокрема, у 155-ту статтю кодексу хочуть внести поправку, яка дозволить працівникам робити перерву через спеку. Іншими словами, вводиться традиційна для Південної Європи сієста, коли все закривається на перерву з 14 до 16-17 години. Також пропонують збільшити відпустку для українців з 24 до 28 днів.
Випробувальний термін для багатьох професій скоротять до одного місяця замість трьох.
Окрім того, у документі прописують право співробітників відмовитися від виконання своїх обов'язків, якщо їм не платять зарплату у встановлені терміни, або виплачують її не в повному обсязі.
Відповідно до нового Трудового кодексу, роботодавці мають не просто відмовляти кандидатові у прийомі на роботу, а письмово обґрунтовувати свою відмову. Причому цей документ можна буде використовувати в суді.
Також представники Мінсоцполітики стали на бік працівників і внесли правку, яка забороняє звільняти матерів, в яких є діти до шести років. Крім того, хочуть заборонити звільняти одиноких мамів і навіть татів.
Щоправда, є і не дуже приємні звістки для співробітників - не можна буде чотири місяці перебувати на лікарняному, ніяк не даючи про себе знати, а тільки два.
Крім того, якщо зараз позбутися робочого місця можна тільки через пиятику, прогули чи розкрадання, то за новим кодексом вказати на двері можуть через розголошення службової таємниці, порушення техніки безпеки і ухилення від медогляду або щеплень.
Вводиться поняття «робота вдома», і вона має оплачуватися точно так само, як і в офісі, а за невчасно виплачену зарплату роботодавці мають платити пеню, проте її розміри поки не уточнюють.
- Чинний Кодекс про працю ухвалено ще 1971 року. Він застарів і його потрібно кардинально змінювати, а не лише вносити деякі зміни, - вважає заступник начальника управління праці та соціального захисту населення – начальник відділу праці та зайнятості населення Чернівецької ОДА Максим Возьний. – Зміни досить непогані, вони будуть спонукати до того, щоб працедавець офіційно оформлював працівника, відтак буде зменшуватися безробіття.
Для прикладу, каже фахівець, до трьох днів скорочено попередження про звільнення за власним бажанням працівника, з яким укладено трудовий договір. Сьогодні він зобов’язаний відпрацювати два тижні.
Навіщо тримати людину, яка не хоче працювати, адже від неї буде мало користі як від працівника.
Для того щоб відстоювати свої права, наразі працівник може звернутися до територіальної інспекції з питань праці. Саме там мають відреагувати, якщо працівнику не виплачують зарплату, не дотримуються норми чинного Трудового кодексу тощо.
- Людина може поскаржитися до територіальної інспекції. Ми проведемо перевірку і якщо підтвердиться факт порушення закону працедавцем, то будемо карати його, - каже начальник територіальної державної інспекції з питань праці у Чернівецькій області Василь Іванчак. – Ми здійснюємо перевірку, передаємо матеріали правоохоронним органам, а ті своєю чергою передають їх в суд. Але зазвичай до суду справа не доходить, працедавець сплачує усі належні кошти робітникові.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар