
Буковинці, яких газові служби не забезпечили лічильниками газу, отримали «листи щастя» від облгазів. Борги за 9 місяців заднім числом нарахували понад 26 тисячам буковинських сімей. Крім того, споживачі, які користуються природним газом без лічильника, уже за лютий змушені будуть платити за газ за старими нормами споживання, тобто удвічі більше. А ще доведеться повернути недоплату, надуману газовиками, з травня минулого року. У середньому кожна сім’я заплатить не менше 500-600 гривень.
До редакції «Погляду» зателефонувала пенсіонерка Галина Іванівна, яка уже отримали платіжку із перерахунками газовиків. Жінка, розповіла, що проживає у багатоповерхівці і користується тільки газовою плитою, а газовики дописали їх боргів близько 2500 гривень(!).
Споживачі, які користуються природним газом без лічильника, уже за лютий змушені будуть платити за газ удвічі більше
– Нам пред’явили борг за минулий рік посилаючись на якесь рішення суду про незаконну постанову Кабміну щодо зменшення норм споживання газу, – скаржиться чернівчанка. – Змушують заплатити борг, але ми справно сплачували за газ. Чому ми маємо платити якісь борги через непорозуміння між газкомпаніями і Кабміном?
Із «листами щастя» з космічними боргами біля газової компанії товпляться ще декілька пенсіонерів. Люди не розуміють, звідки могли взятися борги, якщо вони щомісяця платили за газ. Доведені до відчаю пенсіонери, які і так ледве зводять кінці з кінцями, намагаються зрозуміти, що їм робити.
Звідки взялися борги
Ще торік уряд зменшив удвічі норми споживання природного газу для домогосподарств, які не обладнані лічильниками газу. Та в лютому цього року суд скасував постанову уряду. Споживачам заднім числом нарахували борги за спожитий газ, відповідно до попередніх норм.
Коментар юриста
Закон немає зворотної дії
Споживачі, яким зробили перерахунки за газ, можуть звертатися до суду та оскаржувати дії газового підприємства. Адже є загальне правило, закон зворотної сили не має. Відповідно, якщо будуть чесні судові рішення, споживач завжди виграє суд. У разі масових позовів громадян проти газової компанії, рішення може бути скасоване взагалі й не доведеться повертати надумані борги. Скажімо, як це було раніше із «листами щастя» від даївців.
Нагадаємо, що після зменшення рішенням Кабміну норм споживання газу вдвічі, ті у кого вдома тільки газова плита, платили на місяць за газ з розрахунку 3 куб. м/на одну особу, на сьогодні це 21,56 грн. Ті, у кого немає ГВС і колонки (газового водонагрівача) – платять на місяць за 4,5 куб. м газу на особу (32,34 грн.), при наявності колонки – за 9 куб. м газу (64,68 грн.). Тепер ці суми подвоїли. Наприклад, якщо сім'я з 3 осіб із газплитою і без лічильника платила майже 65 грн./міс., то відтепер буде 130 гривень.
У Чернівецькому облгазі пояснюють, що не мають стосунку до судового процесу та скасування постанов. Виконують рішення суду і змушені діяти у рамках чинного законодавства. Тож, здійснили перерахунки за попередні місяці.
– Абонентам без лічильників здійснено перерахунок за період з 6 травня 2015 по 31 січня 2016 року. Адже саме протягом такого періоду діяла Постанова КМУ №237, яку скасував суд, - повідомила фахівець зі зв’язків із громадськістю ПАТ «Чернівцігаз» Вікторія Голодняк. – Також споживачі, які не користуються приладами обліку (лічильниками), за лютий отримають квитанції від постачальника газу із попередніми нормами споживання, а саме: 6, 9, 18 кубометр/міс. на одну особу.
Споживачам пропонують сплатити «борги» частинами до 1 грудня 2016 року.
«Не варто сплачувати борги газовикам»
Екс-міністр ЖКГ України Олексій Кучеренко радить українцям не сплачувати старі борги, які намагаються облгази «віджати» у споживачів. Законного стягнення цих боргів не може бути, каже він.
– У Кабміні прийняли цю постанову, потім вони свідомо програли суд, – каже О. Кучеренко. – Чому свідомо? Тому що коли понизили норми споживання для категорій споживачів вдвічі, то соціальні норми, на які нараховуються субсидії, не зменшили. Тому прем'єр знав заздалегідь, що пограє суд, в який подали на них дві фізичні особи. Крім того, у постанові суду не зазначено, що борги мають сплачувати споживачі.
Юрист Володимир Столітній коментує це трохи інакше. У питанні оплати боргу є законодавча колізія: з одного боку, рішення суду треба виконувати і недоїмку відшкодувати. З іншого боку, якщо закон погіршує становище громадянина – а рішення суду б'є його по кишені, то він не має зворотної дії. Адже споживач не винен у помилках влади. Тому можливі два варіанти: борг розстрочать на 9 місяців, включивши його в рахунок, або спишуть за рахунок держави, коментує юрист.
Власне, наразі відомо тільки те, що за «косяк» Кабміну хочуть здерти гроші зі споживачів.
У Нацкомісії з регулювання енергетики та компослуг наразі ніяк не коментують конфліктну ситуацію в державі. У прес-службі НКРЕ лише повідомили, що після рішення суду стане зрозумілим, які потрібно внести зміни до законодавства.
Ольга МАКСИМЮК
Думки вголос
Чи будете сплачувати борги за газ через недбалість Уряду?
Нам поки що не зробили перерахунок, тож сподіваюся, що не доведеться оплачувати борг, який штучно зроблено державою. До того ж це абсолютно несправедливо щодо пересічних громадян України, які і так ледве зводять кінці з кінцями. Тому я не збираюся оплачувати їхню чергову недбалість.
Немає лічильника газу, але і не отримував рахунків із боргами. Якщо в рішенні суду не вказано про відшкодування збитків, то газовики не мають права вимагати це у споживачів. У них немає на це жодних підстав. Тому люди не повинні на це погоджуватися.
Отримав платіжку із боргами. Звідки вони взялися, не знаю, бо платив справно. Думаю, що люди не повинні платити зі своєї кишені через недбалість уряду.
Опитувала Ольга МАКСИМЮК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар