
Верховна Рада України на своєму засіданні у вівторок, 26 січня, ухвалила в цілому законопроєкт №3612 про народовладдя через Всеукраїнський референдум, який вніс до парламенту президент Володимир Зеленський. Незважаючи на дискусії, які вели щодо законопроєкту, нардепи таки змогли його хувалити у другому читанні. «За» проголосували 255 нардепів.
Нардепи розпочали розгляд документа у другому читанні відразу після завершення наради з участю голів фракцій. Там домовилися, що кожна фракція надасть перелік поправок до законопроєкту, які буде винесено на голосування. Протягом двох годин парламентарі розглянули 1386 правок, більшість з яких так і не прийняли.
Перед голосуванням за законопроєкт про референдум глава фракції «Слуга народу» Давид Арахамія пригрозив своїм колегам виключенням з фракції, якщо ті не проголосують за цей документ. У підсумку найбільше голосів за президентський проєкт віддали нардепи з фракції «Слуга народу» - 226. Також документ підтримали 20 парламентаріїв з групи «Довіра» і 9 позафракційних. Інші фракції взагалі не голосували за цей документ, адже висловлювалися досить критично з приводу його змісту.
Згідно з інформацією на сайті парламенту, практично всі народні обранці від «Слуги народу», які були на засіданні, проголосували за законопроєкт про референдум, окрім двох. Вадим Струневич і Микола Сольський - не голосували. Отож, залякування Арахамії допомогло, але не всім. Чи буде застосовано санкції до цих нардепів, побачимо згодом.
Головною новацією законопроєкту є запровадження електронних процедур під час організації та проведення Всеукраїнського референдуму, в тому числі електронних голосувань.
Хто може ініціювати референдум:
- президент може порушувати теми внесення змін до розділів І (основні положення), ІІІ (вибори, референдум), XIII (правосуддя) Конституції України;
- парламент більшістю голосів може порушувати питання зміни території України;
- громадяни мають право виносити на голосування «питання загальнодержавного рівня» або ж щодо припинення дії закону України, окремого його положення.
Що не можна виносити на референдум:
- питання оподаткування;
- законопроєкти про податки, бюджет, амністії;
- питання, що суперечать Конституції або «спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету і територіальної цілісності країни, створення загрози національній безпеці, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі».
Закон відкриває електронні процедури під час організації та проведення Всеукраїнського референдуму, в тому числі електронні голосування
Для проведення референдуму потрібно зібрати 3 мільйони «мокрих» підписів «за» у 2/3 областей і не менше, як по 100 тисяч підписів в одній області. На один референдум виносити тільки одне питання. Переглядати рішення референдуму можна не раніше ніж через три роки.
Нагадаємо, що Верховна Рада на засіданні 18 червня 2020 ухвалила у першому читанні законопроєкт про народовладдя через референдум, який вніс до парламенту глава держави Зеленський. Альтернативні законопроєкти подала лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко і представник ОПЗЖ Василь Німченко. Профільний комітет Ради розглянув ці три ініціативи і рекомендував парламенту ухвалити у першому читанні президентський законопроєкт.
Ідея про народовладдя була у передвиборчій програмі Володимира Зеленського. Відповідний законопроєкт, що вносить зміни до Конституції, було внесено президентом до Верховної Ради першого дня роботи парламенту 9-го скликання і включено до порядку денного 3 вересня.
Того ж дня депутати направили документ до Конституційного суду, який визнав його відповідним Основному Закону країни. Отже, законопроєкт не обмежує права і свободи та може бути поданий в парламент через рік.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар