
Уперше за всю історію Ради депутати планують обговорити у сесійній залі законопроєкт, навколо якого зламано тисячі списів. Документ під номером 4335 покликаний врегулювати обіг цивільної вогнепальної зброї та боєприпасів до неї. Законопроєкт, під яким поставили свої підписи понад 40 депутатів, виписаний дуже обережно, прискіпливо і будуть його ще багато разів доопрацьовувати. Є альтернативний і більш сміливий варіант 4335-1 за авторством одного депутата, але профільний комітет рекомендує його взагалі відхилити. Отож, чи отримаємо право на самозахист у разі схвалення закону і що думають з цього приводу експерти з різних сфер діяльності.
Пістолет отримати дуже важко
У законопроєкті пропонують розділити всю вогнепальну зброю на категорії: А – автоматична зброя, В – травматична, С – пістолети і револьвери, D – довго- і гладкоствольна зброя, Е – довгоствольна нарізна і комбінована.
За носіння зброї, на яке власник отримав право і документи, планують передбачити від 5 до 10 років позбавлення волі
Право на володіння зброєю з категорії D пропонують запровадити з 18 років, категорії В – з 21 року, Е – з 25 років. А ось те найголовніше, заради чого взагалі все затівається – право на легкий, мобільний і смертоносний пістолет чи наган настає лише після 28 років. І лише за умови, що претендент на зброю п’ять років до цього мав у своєму розпорядженні зброю з більш «легких» категорій.
До цього залишається додати, що претендент на зброю повинен підтвердити своє психічне і фізичне здоров’я, не мати судимості й не притягатися до відповідальності більше, ніж за 20 статтями Кодексу про адміністративні правопорушення. Починаючи від нецензурної лайки, дрібного хуліганства і закінчуючи п’яною їздою або домашнім насильством. Будь-яке з цих правопорушень зможе стати підставою не лише для штрафу, а й позбавлення порушника права на зброю.
Депутати хочуть зобов’язати власників зброї страхувати свою цивільну відповідальність, запровадити платні курси з вивчення матеріальної частини, правил поводження і застосування зброї. Контроль за видачею «стволів» залишити за МВС, відкрити новий Єдиний державний реєстр цивільної зброї і запровадити спеціальні посвідчення для всіх його власників – щось на зразок автомобільних прав.
Отож, процедура отримання права на гладкостволку і травматичний пістолет дуже ускладниться, не кажучи вже про наган чи пістолет. Єдине, на що зможуть сподіватися потенційні порушники – це на нашу нездоланну корупцію, що дозволяє сьогодні купувати водійські права придуркам, епілептикам, п’яницям або просто неукам.
Наразі бандитам нема чого хвилюватися
Кажуть, що у питаннях, які стосуються зброї, що більше суворості - то краще. І якщо хтось заради зброї покине випивати, матюкатися і битися, суспільство тільки виграє. Та є у проекті стаття, яка може розчарувати тих, хто готовий йти на жертви. Основна редакція законопроєкту не передбачає права носіння зброї. Тобто покласти пістолет до кишені піджака і вийти на нічну прогулянку ви не зможете, якщо поважаєте закон. Максимум, що дозволяється - це перевозити зброю у тир, на стрільбище і назад у неробочому стані. Всі правила застосування у разі нападу розраховані на дії всередині своєї квартири, в кращому разі – на присадибній ділянці.
- Таким чином основний законопроєкт позбавляє українців права на збройний самозахист і гарантує безпеку бандитам, - коментує голова наглядової ради асоціації власників зброї Георгій Учайкін. - Тоді як альтернативний законопроєкт дає таке право за умови дотримання жорстких вимог.
Експерт також звертає увагу на те, що паралельно депутати розглядатимуть законопроєкт, що вносить зміни до Адміністративного та Кримінального кодексу. Отже, за носіння зброї, на яке власник отримав право і документи, передбачається від 5 до 10 років позбавлення волі. Це стільки ж, скільки за зґвалтування чи розбій.
Утім, тему однозначно ще будуть обговорювати і в Раді, і в усій країні. Президент навіть пропонував винести питання про цивільну зброю на референдум, але наразі все обмежується соцопитуваннями. На опитуванні, проведеному 2018 року аналітичною групою Sociostream, 56% респондентів виступили проти легалізації володіння вогнепалами в Україні. «За» висловилися 18% опитаних, решта вагалися у виборі відповіді.
Думки експертів з різних галузей діяльності
Представники поліції
Загалом висловлюються і «за», і «проти» легалізації цивільної зброї. «За» - як просто чоловіки, які вміють і люблять стріляти, «проти» - як правоохоронці. Наше суспільство ще не зовсім готове до того, щоб отримати зброю.
Оборот зброї зараз регулюється підзаконними актами, які застаріли. Дорога до законодавчого вирішення проблеми відкрита, і це правильно. Але після першого читання треба провести детальну роботу над кожною нормою, вичистити ризики. Треба дізнатися думку суспільства. Провести кілька паралельних соціологічних досліджень. Нехай люди скажуть, чого вони хочуть. Думаю, що результат таких опитувань буде несподіваним для прихильників цивільної зброї.
Лікарі психіатри
Психічно хворим людям зброю у руки давати не можна - це аксіома. А здоровим - чому б ні? Здорова людина усвідомлює ступінь небезпеки, розуміє відповідальність. Вона візьме у руки зброю, щоб захистити свій будинок, свою сім’ю. Але потрібно враховувати, що в Україні приблизно 30% жителів мають проблеми з психічним станом. Тому тут повинен бути не формальний, а дуже жорсткий контроль. Зараз лікуються пацієнти, які колись були здорові, хтось переживає психічні травми після коронавірусу, є чимало колишніх військових з посттравматичним синдромом.
Народна депутатка
У зв’язку з конфліктом на сході України обстановка сьогодні така, що зброю можуть використовувати не тільки для самозахисту, а й іншого – у злочинних цілях. Зброю можуть викрасти у власника або навіть вбити, щоб нею заволодіти. Окрім цього, і тут провина держави, багато учасників АТО, їхні сім'ї не пройшли необхідної психологічної реабілітації. Не можна ставити питання так, що спочатку ми даємо право отримувати зброю, а потім будемо думати, як допомогти оздоровити суспільство.
Працівники охоронного агентства
Після подій 2013-2014 років багато неадекватних осіб вже мають зброю на руках, нелегальний оборот – колосальний. Тому настала пора подумати про права нормальних людей. Те, що вирішили ухвалити закон - це вже добре. Україна одна із небагатьох країн, де є поняття «незаконний оборот зброї», а закону немає.
Право володіння без права носіння виглядає абсурдно, але нехай краще так, аніж ніяк. Та паралельно в Кримінальному кодексі необхідно чітко визначити, що людина без страху перед покаранням може стріляти у будь-кого, хто намагається увірватися в її будинок.
Продавці зброї
Ці люди вже є власниками карабінів чи дробовиків. Для захисту будинку досить мисливської зброї, яку і зараз можна купити. Правда, якщо б довелося стріляти у бандита, у будь-якому разі можуть звинуватити у вбивстві. Право на оборону в Кримінальному кодексі виписано дуже розмито.
Професійні правозахисники
Вони здебільшого мають «травмати», але хотіли б перейти на свинцеві кулі, враховуючи реальні загрози, які надходять на їхню адресу та адресу рідних через основну діяльність. Механізм захисту з боку правоохоронних органів не працює, наймати охорону немає матеріальної можливості. Люди, яких залучають, щоб побити, покалічити іншу людину, як водиться, фізично добре підготовлені. Тому впоратися з трьома - неможливо.
Позитивно, якщо українцям дозволять тримати зброю тільки вдома. Згодом до закону можна внести зміни. Але сумнівно, що Міністерство внутрішніх справ дозволить ухвалити такий закон. Там завжди підкреслювали, що монополія на силу, на зброю повинна бути у держави. І замовляли соціологічні опитування на свою користь. Упевнений, що сьогодні більше половини українців, які не отримують захисту від поліції, надають перевагу цивільній зброї.
Степан КРАЙНЯК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар
инициатор законопроекта депутат Фріс І.П., член депутатской фракции политической партии "слуга народа". Принадлежность к данной партии и объясняет эту инициативу про оружие. Лишь бы переключить внимание граждан от тарифов и обнищания.